۲۰ میانبر ضروری صفحه کلید ویندوز را بیاموزید

Ctrl+Z: واگرد

Win+Ctrl+D: یک دسکتاپ مجازی جدید اضافه کنید

میانبر دیگری که تقریبا در همه جا کار می‌کند، Ctrl+W هر چیزی را که مشاهده می‌کنید، بسته می‌شود. آن پنجره File Explorer، صفحه مرورگر یا فایل تصویر را باز کنید بدون آنکه  روی دکمه بستن کلیک کنید.

Win+D: نمایش یا پنهان کردن دسکتاپ

وقتی کادر محاوره‌ای را باز می‌کنید، این دستورات شما را از طریق گزینه‌های موجود به جلو (Tab) یا به عقب (Shift+Tab) می‌برد و یک کلیک برای شما ذخیره می‌کند. اگر با کادر محاوره‌ای مواجه هستید که دارای چندین تب است، Ctrl+Tab یا Ctrl+Shift+Tab را بزنید تا در میان آن‌ها پیمایش کنید.

F۵: بازخوانی

میانبر‌های اصلی صفحه کلید ویندوز

Ctrl+Esc: منوی Start را باز کنید

دسک‌تاپ‌های مجازی صفحه‌های ثانویه ایجاد می‌کنند که در آن می‌توانید برخی از برنامه‌ها و پنجره‌های باز خود را ذخیره کنید، این میانبر فضای کاری اضافی را در اختیارتان قرار می‌دهد. پس از انجام کار، روی دکمه Task View در سمت راست کادر جستجوی نوار وظیفه کلیک کنید تا از یک دسکتاپ به دسکتاپ دیگر بروید. یا از میانبر‌ها استفاده کنید: Win+Ctrl+arrow در دسکتاپ‌های باز شما می‌چرخد،  Win+Ctrl+F۴ هر کدام را که در حال مشاهده هستید، می‌بندد و پنجره‌ها و برنامه‌های باز شما را به دسکتاپ مجازی بعدی منتقل می‌کند.

به همین دلیل مهم است که تا حد امکان میانبر‌های سیستم عامل خود را بدانید. یک فرمان صفحه کلید را چند بار امتحان کنید، درخواهید یافت که تا چه اندازه می‌تواند مفید باشد. در ادامه ۲۰ مورد از ضروری‌ترین میانبر‌های صفحه کلید برای رایانه‌های مایکروسافت ویندوز ارائه شده است.

به سادگی یک فایل را هایلایت کرده و F۲ را بزنید تا نام جدیدی به آن بدهید. این دستور همچنین به شما امکان می‌دهد متن را در برنامه‌های دیگر ویرایش کنید، برای مثال در Microsoft Excel روی F۲ ضربه بزنید، می‌توانید محتویات فایلی را که در آن هستید ویرایش کنید.

Win+C: شروع به صحبت با کورتانا کنید

۲۰ میانبر ضروری صفحه کلید ویندوز

Ctrl+A: همه را انتخاب کنید

در مقایسه با دستیابی به ماوس یا پیمایش در یک منو، یک میانبر صفحه کلید می‌تواند زحمت شما را کم کرده و در زمان صرفه جویی کند؛ شاید در نگاه اول این زمان زیاد به نظر نرسد، اما تمام آن لحظات ذخیره شده را در طول یک هفته یا یک ماه در نظر بگیرید، در آن صورت مشاهده خواهید کرد که بخش قابل توجهی از زمان را به دست می‌آورید.

بخوان  عکس «تلسکوپ فضای جیمز وب» از آخرین روزهای زندگی یک ستاره غول‌پیکر

هر زمان که می‌خواهید نحوه عملکرد ویندوز را پیکربندی کنید، این میانبر صفحه کلید را بزنید تا گفتگوی تنظیمات ظاهر شود. از طرف دیگر، از Win+A برای باز کردن پنل Action Center استفاده کنید که اعلان‌ها را نشان می‌دهد و دسترسی سریع به تنظیمات خاص را فراهم می‌کند.

Win+L: کامپیوتر خود را قفل کنید

Tab و Shift+Tab: از طریق گزینه‌ها به عقب و جلو حرکت کنید

صفحه کلید ویندوز

در حالی که در حال بررسی ردیف کلید تابع هستید، به F۵ نگاهی بیندازید. این کلید یک صفحه را بازخوانی می‌کند، یک ترفند خوب زمانی که از File Explorer یا مرورگر وب خود استفاده می‌کنید. پس از بازخوانی، آخرین نسخه صفحه‌ای را که مشاهده می‌کنید، خواهید دید.

اگر از صفحه کلیدی استفاده می‌کنید که کلید ویندوز ندارد، این میانبر منوی استارت را باز می‌کند. در غیر این صورت یک ضربه سریع روی کلید ویندوز همین کار را انجام می‌دهد. از آنجا می‌توانید روی صفحه‌کلید بمانید و با کلید‌های مکان‌نما، Tab و Shift+Tab در منوی Start حرکت کنید.

مهم نیست چه برنامه‌ای را اجرا می‌کنید، Ctrl+Z آخرین اقدام شما را به عقب برمی‌گرداند. چه تنها یک پاراگراف کامل را در مایکروسافت ورد بازنویسی کرده و چه فایلی را که قصد انجام آن را نداشتید، حذف کرده باشید، این یک نجات دهنده مطلق است.

Win+I: تنظیمات را باز کنید

منبع:popsciمنبع

Win+S: جستجو در ویندوز

این ترکیب صفحه کلید تمام پنجره‌های باز شما را به حداقل می‌رساند و صفحه اصلی شما را به نمایش می‌گذارد. اگر ردیف‌هایی از فایل‌ها و میانبر‌ها را روی دسکتاپ خود ذخیره می‌کنید، Win+D به شما امکان می‌دهد در چند لحظه به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

بخوان  آزمایش موفق یک قرص ضدباروری مردانه روی موشها

Win+Tab: نمای Task را باز کنید

Alt+F۴: برنامه‌ها را ببندید

میانبر‌های ویندوز

نیازی به باز کردن ابزار اختصاصی اسکرین شات نیست: Win+PrtScn کل صفحه را می‌گیرد و آن را به عنوان یک فایل PNG در پوشه Screenshots در پوشه Pictures ذخیره می‌کند. در همان زمان، ویندوز نیز تصویر را در کلیپ بورد کپی می‌کند. اگر نمی‌خواهید کل صفحه را بگیرید، ترکیب Alt+PrtScn فقط از پنجره فعال اسکرین شات می‌گیرد، اما فقط این تصویر را در کلیپ بورد کپی می‌کند، بنابراین فایل ذخیره شده‌ای دریافت نخواهید کرد.

مانند Alt+Tab، این میان‌بر به شما امکان می‌دهد برنامه‌ها را تغییر دهید، اما این کار را با باز کردن یک تعویض‌کننده برنامه ویندوز به‌روز انجام می‌دهد. آخرین نسخه تصاویر کوچک همه برنامه‌های باز شما را روی صفحه نمایش می‌دهد.

نوار وظیفه ویندوز دارای یک کادر جستجوی مفید است که به شما امکان می‌دهد کورتانا را امتحان کرده یا برنامه‌ها و فایل‌های ذخیره شده خود را غربال کنید. با این میانبر صفحه کلید مستقیما به آن بروید، سپس عبارات جستجوی خود را تایپ کنید.

ویندوز دارای یک منوی Start مخفی به نام منوی پیوند سریع است که به شما امکان می‌دهد به تمام قسمت‌های کلیدی سیستم دسترسی داشته باشید. از اینجا می‌توانید مستقیما به Device Manager بروید تا هر سخت‌افزاری مانند چاپگر یا صفحه‌کلید را که در حال حاضر به سیستم متصل هستند، بررسی و پیکربندی کنید، یا می‌توانید به سرعت پنجره خط فرمان PowerShell را برای دسترسی به دستورات پیشرفته ویندوز باز کنید.


این میانبر کورتانا را در حالت گوش دادن قرار می‌دهد، اما قبل از اینکه بتوانید به آن بچرخید، باید آن را فعال کنید. برای انجام این کار، Cortana را از کادر جستجوی نوار وظیفه باز کنید، روی نماد cog کلیک کرده و میانبر صفحه کلید را روشن کنید. هنگامی که میانبر را فعال کردید، هر زمان که می‌خواهید با دستیار دیجیتال صحبت کنید، Win+C را بزنید. می‌توانید این کار را به جای یا علاوه بر گفتن «هی کورتانا» انجام دهید.

بخوان  Virtuozzo 2.0 به نظر می رسد که میزبانی وردپرس شما را تقویت کند

این دستور به شما امکان می‌دهد تمام متن یک سند را برجسته کرده یا تمام فایل‌های یک پوشه را انتخاب کنید. با زدن کلید‌های Ctrl+A می‌توانید در زمانی که در غیر این صورت صرف کلیک کردن و کشیدن ماوس می‌کنید، صرفه‌جویی کنید.

Ctrl+W: بستن

Task Manager پنجره شما به همه چیز‌هایی است که روی سیستم ویندوز شما اجرا می‌شود، از برنامه‌های باز گرفته تا فرآیند‌های پس زمینه. این میانبر بدون توجه به برنامه‌ای که استفاده می‌کنید، Task Manager را فراخوانی می‌کند.

یکی دیگر از میانبر‌های قدیمی، Alt+F۴، برنامه‌های فعال را خاموش می‌کند تا منو‌های روی صفحه نمایش آن‌ها را دیگر مشاهده نکنید. نگران از دست دادن کار ذخیره نشده با این دستور نباشید، این دستور از شما می‌خواهد اسناد خود را قبل از بستن آن‌ها ذخیره کنید.

Alt+Tab: تغییر برنامه‌ها

پیکان Win+Play چپ یا پیکان Win+راست: پنجره‌ها را ببندید

بیشتر بخوانید 


Win+X: منوی مخفی را باز کنید

Win+PrtScn: اسکرین شات را ذخیره کنید

با استفاده از این ترکیب صفحه کلید درست قبل از اینکه دور شوید، رایانه خود را از هر چشم کنجکاو ایمن نگه دارید. Win+L دستگاه را قفل می‌کند و شما را به صفحه ورود باز می‌گرداند، بنابراین هر جاسوسی برای دسترسی مجدد به رمز عبور حساب کاربری شما نیاز دارد.

بستن یک پنجره به سادگی آن را در یک طرف صفحه باز می‌کند (چپ یا راست، بسته به اینکه کدام فلش را بزنید). این به شما امکان می‌دهد دو پنجره را در کنار هم مقایسه کنید و فضای کاری شما را مرتب نگه می‌دارد.

ترفند‌های میانبر پیشرفته ویندوز
F۲: تغییر نام

این یکی از میانبر‌های کلاسیک ویندوز است و زمانی که چندین برنامه را اجرا می‌کنید می‌تواند بسیار مفید باشد. فقط Alt+Tab را فشار دهید، با این میانبر می‌توانید به سرعت تمام پنجره‌های باز خود را ورق بزنید.

Ctrl+Shift+Esc: Task Manager را باز کنید