آینه‌های بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری جهان آماده شد


آماده شدن و رسیدن به آینه‌های بزرگترین تلسکوپ نوری جهان به محل استقرار آن یعنی کشور شیلی، ستاره‌شناسان باید کم‌کم خود را آماده کنند تا از دیدن بهترین مناظر کیهان در سال ۲۰۲۸ شگفت‌زده شوند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، بزرگترین تلسکوپ نوری جهان کم کم در حال سرهم بندی شدن است تا در نهایت عملیاتی شود.

در حال حاضر اولین مورد از ۱۸ بخش آینه اصلی تلسکوپ بس‌بزرگ(Extremely Large Telescope) رصدخانه جنوبی اروپا(ESO) که M1 نام دارد، سفر ۱۰ هزار کیلومتری خود را از فرانسه به شیلی آغاز کرده است.

پس از اتمام، تلسکوپ بس‌بزرگ(ELT) دارای یک آینه عظیم متشکل از ۷۹۸ بخش شش ضلعی افراد خواهد بود که آن را به بزرگترین آینه تلسکوپ در جهان با قطر بیش از ۳۹ متر می‌رساند.

علم می‌گویند، پیچیدگی ساخت چنین آینه بزرگی به حدی است که نمی‌توان آن را به صورت یک تکه و یکپارچه ساخت.

آینه‌های بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری جهان آماده شد

به نقل از ویکی پدیا، تلسکوپ بس‌بزرگ که تلسکوپ فوق‌العاده بزرگ نیز نامیده می‌شود، یک تلسکوپ بس‌بزرگ زمینی در محدوده نور مرئی و فروسرخ است که توسط رصدخانه جنوبی اروپا در بیابان آتاکاما در شمال شیلی در حال ساخت است. این تلسکوپ دارای آینه انعکاسی اصلی به قطر 39،3 متر و آینه دوم به قطر 4.2 متر است که توسط اپتیک سازگار و سایر ابزارها پشتیبانی می‌شود. انتظار می‌رود که این تلسکوپ بسیار بزرگ قادر به اولین پیدایش سامانه‌های سیاره‌ای و تشخیص آب و مولکول‌های ارگانیک در قرص‌های پیش‌سیاره‌ای پیرامون ستاره‌ها باشد.

طبق بیانیه مطبوعاتی سازندگان این تلسکوپ، مرحله نهایی تولید قطعات آینه M1 به شرکت موسوم به Safran Reosc که یک سازنده پیشرو در جهان برای سیستم‌های نوری و مستقر در نزدیکی مرکز فرانسه است، تحویل داده شد.

بخوان  طرفداران Figma خوشحال می شوند زیرا برنامه طراحی توسط Adobe از دستش نمی رود

این شرکت فرانسوی یک ساختمان کامل را برای کار بر روی این ماموریت پیچیده اختصاص داده است تا با توسعه اتوماسیون جدید و تکنیک های اندازه گیری نوین، استانداردهای بالای آینه های این تلسکوپی را دریافت کند و ناهمواری های سطوح آینه ها را به کمتر از 10 نانومتر، یعنی کمتر از آن. یک هزارم عرض یک تار موی انسان.

این برای رسیدن به این هدف و اطمینان از اینکه ستاره‌شناسان بهترین تصاویر را دریافت می‌کنند، از تکنیکی به نام شکل‌دهی پرتوی یونی استفاده می‌کند که شامل پرتویی از یونی هاست که در سطح آینه می‌چرخد و بی‌نظمی‌ها را در یک اتمی حذف می‌کند.

آینه‌های بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری جهان آماده شد

سرعت تولید قابل توجه

در تاریخ اول نوامبر ۲۰۲۳، صدمین بخش آینه تلسکوپ بس‌بزرگ از خط تولید این شرکت بیرون و داخل را برای تولید مجموعه اپتیک‌های با دقت بالا رقم زد.

اگر در حال حاضر تنها ۱۸ بخش از آنها ارسال شده است، اما این شرکت فرانسوی به هدف تولید چهار هفته دست یافته است و می خواهد به زودی آن را به پنج هفته افزایش دهد.

راه‌اندازی تلسکوپ بس‌بزرگ با همکاری چند شرکت در سراسر اروپا و شیلی در حال تحقق است. از ریخته‌گری قطعات آینه توسط شرکت آلمانی SCHOTT تا ساخت بخش‌های ظریف که توسط شرکت هلندی VDL ETG Projects BV ساخته می‌شود، ماهیت بین‌المللی این کار را نشان می‌دهد.

آینه‌های بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری جهان آماده شد

کنسرسیوم آلمانی-فرانسوی FAMES نقش مهمی در توسعه و ساخت حسگرهایی با دقت نانومتری ایفا کرده است، در حالی که شرکت آلمانی Physik Instrumente محرک‌هایی را طراحی و تولید می‌کند که قادر به موقعیت‌یابی هر بخشی با دقت نانومتری هستند. مسئولیت انتقال این قطعات به مقصد نهایی در صحرای آتاکامای شیلی نیز به شرکت دانمارکی DSV ارائه شده است.

بخوان  انتظار 2 ساله دیگر برای کاربران ویندوز 11 تقریباً به پایان رسیده است، این بار برای حالت تاریک Paint

آینه‌های بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری جهان آماده شد

چشم اندازه و چالش‌های آینده

مکانی که بخش‌های صیقلی آینه تلسکوپ بس‌بزرگ راه خود را به محل ساخت و ساز این تلسکوپ در صحرای آتاکاما طی می‌کنند، وقتی این تلسکوپ راه‌اندازی می‌شود، با برخی از مهم‌ترین چالش‌های نجومی زمان ما مقابله خواهد کرد. تلسکوپ بس‌بزرگ از انجام استراتژی‌های خود به حل اسرار جهان می‌پردازد و پس از شروع عملیات در دهه اخیر، اکتشافات بی‌سابقه‌ای را خواهند داد.

تلسکوپ بس‌بزرگ از منظومه شمسی و سیارات فراخورشیدی گرفته تا ستاره‌ها، کهکشان‌ها و سیاه‌چاله‌ها، پدیده‌های مختلف آسمانی را کاوش خواهد کرد و ما را از کیهان را متحول خواهد کرد.

آینه‌های بزرگ‌ترین تلسکوپ نوری جهان آماده شد

از طرفی، M1 که نام آینه اصلی تلسکوپ بس‌بزرگ است، به گونه‌ای طراحی شده است که ده‌ها میلیون بار بیشتر از چشم انسان نور جذب می‌شود.

تلسکوپ بس‌بزرگ که برای اولین نورگیری فنی خود در سال ۲۰۲۸ برنامه ریزی شده است، در فاصله ۲۰ کیلومتری از تلسکوپ بسیار بزرگ(VLT) قرار خواهد گرفت و جای خود را در ردیف ابزارهای نجومی پیشگامانه باز خواهد کرد.

انتهای پیاممنبع