ابداع دستگاه انقلابی در تشخیص سرطان پوستدر حالی که سرطان سرطان یکی از شایع‌ترین و کشنده‌ترین انواع سرطان است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهند، فیزیکدانان برای اولین بار موفق به استفاده از پرتوهای بی‌ضرر برای تشخیص آن می‌شوند.

به گزارش ایسنا، پروفسور اما مک فرسون(Emma MacPherson) در حال توسعه دستگاه غربالگری است که می‌تواند در تشخیص و درمان سرطان‌های پوست انقلاب ایجاد کند.

موارد سرطان پوست در سراسر جهان

به نقل از آی‌ای، سرطان پوست یکی از شایع‌ترین و کشنده‌ترین انواع سرطان است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهند. تشخیص زودهنگام و درمان آن برای بهبود میزان بقا و کیفیت زندگی بیماران به آن بسیار مهم است. با این حال، روشهای تشخیص فعلی، مانند بیوپسی و درماتوسکوپ، تهاجمی، پرهزینه و گاهی نادقیق هستند.

به همین دلیل است که پروفسور اِما مک‌فرسون از دانشگاه وارویک در حال کار بر روی فناوری است که می‌تواند تشخیص دهد و سرطان‌های غربالگری پوست را تغییر دهد. وی از تابش تراهرتز که نوعی الکترومغناطیسی بین مایکرو و نور فروسرخ است، برای ایجاد تصاویری از پوست استفاده می‌کند که تغییرات هیدراتاسیون و جریان خون را نشان می‌دهد.

مزیت های این راهکار جدید

تابش تراهرتز متنوعی نسبت به سایر روشهای تصویربرداری مانند اشعه ایکس و اولتراسوند(سونوگرافی) دارد. مثلاً غیر یونیزه است، به این معنی که به سلول‌ها یا بافت‌های بدن آسیب نمی‌رساند. همچنین به آب حساس است که آن را برای تشخیص سرطان‌های پوست ایده‌آل می‌کند، زیرا پوست مبتلا به سرطان آب و خون‌رسانی متفاوتی نسبت به پوست معمولی دارند.

پروفسور مک‌فرسون و گروهش در حال حاضر این دستگاه‌های سرطان غربالگری را توسعه می‌دهند که از فرکانس‌های تراهرتز برای اسکن پوست و تولیدی با وضوح بالا که می‌توان ضایعات مشکوک را شناسایی کرد، استفاده می‌کند. این دستگاه، قابل حمل و سریع است و از آن نیز آسان است. بنابراین به راحتی می‌توان در کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و داروها استفاده کرد.

بخوان  اپل کنترل مجدد کارت‌های مکان را به کسب‌وکارها می‌دهد و ممکن است شما نیز آن‌ها را دوست داشته باشید

پروفسور مک‌فرسون می‌گوید: ما بیش از ۲۰ سال است که روی این فناوری کار می‌کنیم و اکنون در مرحله‌ای هستیم که می‌توانیم آن را روی بیمارانی که در محیط بالینی آزمایش می‌کنند، انجام دهیم.

وی افزود: هدف ما ارائه یک فناوری غیرتهاجمی و کم هزینه است. ابزار دقیقی که به تشخیص سرطان پوست کمک می کند و بهترین گزینه های درمانی را راهنما می کند.

کتابهای پروفسور مک‌فرسون

پروفسور مک‌فرسون نه تنها یک پیشگام در زمینه تصویربرداری تراهرتز است، بلکه یک الگو برای زنان و دختران در علم است. او به تازگی به اولین زن و جوان‌ترین جایزه دهنده خدمات استثنایی انجمن بین‌المللی دریافت از فروسرخ، میلی‌متری و تراهرتز (IRMMW-THz) تبدیل شد و از کمک‌های برجسته وی به جامعه علمی علمی به عمل آمد.

مک‌فرسون کنفرانس و کارگاه بین‌المللی در زمینه تحقیقات سازماندهی و میزبانی کرده است و پژوهشگران جوان به ویژه زنان در این زمینه حمایت کرده‌اند. وی همچنین یکی از بنیانگذاران جایزه ژنی وانگ(Zhenyi Wang) است که به زنان جوانی که در تحقیقات تراهرتز برتر هستند، اهدا می‌شود.

پروفسور مک‌فرسون می‌گوید: من خوشحالم و مفتخرم که جایزه خدمات استثنایی را از انجمن IRMMW-THz دریافت می‌کنم. من همیشه مورد استقبال و تشویق جامعه تراهرتز بوده ام و امیدوارم بتوانم الهام بخش و مربی نسل بعدی، به ویژه و دخترانی باشم که میخواهند در این زمینه هیجان انگیز و نوظهور فعالیت کنند.

جدیدترین مقاله تحقیقاتی پروفسور مک‌فرسون در مورد تصویربرداری تراهرتز از سرطان‌های پوست به تازگی در مجله Advanced Photonics Nexus در حالی که روز جهانی زنان و دختران در علم در ۱۱ فوریه در پیش، منتشر شده است.

بخوان  مهم‌ترین ویژگی‌های دوربین گوشی که برای عکاسی باید بدانید

انتهای پیاممنبع