انتخاب یک نام شگفت انگیز برای سیارک هدف کاوشگر ناسا

دینکینش در سال ۱۹۹۹ کشف شد، اما مانند میلیون‌ها سیارک دیگر کمربند اصلی، نامی به آن داده نشد و تنها زمانی که مدارش به خوبی مشخص شد، یک شماره دریافت کرد. این سیارک که ابتدا با نام موقت خود به عنوان «۱۹۹۹ VD57» می‌شود، بعد از آن با نام ۱۵۲۸۳۰ وارد فهرست شد. و یک نام جدید مناسب تنها زمانی پیشنهاد شد که این سنگ به عنوان هدف برای ماموریت لوسی ناسا انتخاب شد.

ستاره‌شناسان بر این باورند که سیارک‌های تروجان بقایای فسیل شده اجرا می‌شوند که سیارات منظومه شمسی را بیش از ۴.۵ سال پیش تشکیل داده‌اند.

هال لویسون(Hal Levison)، دانشمند سیاره‌شناسی در موسسه تحقیقات جنوب غربی(SwRI) و محقق اصلی لوسی، در مورد دینکینش می‌گوید: این واقعا یک سیارک کوچک است. از افراد تیم با محبت از آن با عنوان دینکی(Dinky) یاد می‌کنند. ما انتظار داریم که به عنوان یک سیارک کوچک کمک بزرگی برای ماموریت لوسی باشد.

انتهای پیاممنبع

از نظر اندازه، دینکینش در واقع بیشتر شبیه یک سیارک نزدیک به زمین است تا یک کمربند اصلی، زیرا این سیارک‌ها بزرگ‌تر هستند. اخترشناسان امیدوارند که این کارها به آنها کمک کند تا بفهمند که سیارک‌ها چگونه از موقعیت خود بیننده و مریخ خارج شده و به سیاره ما نزدیکتر می‌شوند.

دینکینش کمتر از نیم مایل (زیر یک کیلومتر) قطر دارد و قبل از اینکه فضایی را که ماموریت اصلی علمی خود دارد را برای بررسی سیارک های تروجان سیاره مشتری که پیش از این کاوش نشده، شروع کند، می توانم آزمایشی عالی از قابلیت های تصویربرداری پرسرعت لوسی با استفاده از آن داشته باشم. این سیارک انجام داد.

بخوان  NetSuite: کسب و کارها در حال یادگیری زندگی با چالش های بزرگ جهانی هستند

دینکینش از آن جهت به برنامه سفر لوسی اضافه شد که اپراتورهای فضایپیما می‌سازد که این سیارک کوچک می‌تواند برای آزمایش سیستم مبتکرانه ردیابی پایانه این کاوشگر مورد استفاده فکر قرار بگیرد. این سیستم به لوسی این امکان را می‌دهد تا از سیارک‌هایی که با سرعت بالا از کنار آنها می‌گذرد، به‌طور دقیق تصویربرداری کند.

دینکینش اولین بازدید از سیارک‌ها برای فضاپیمای لوسی خواهد بود که در روز یکم نوامبر ۲۰۲۳ به این سیارک می‌رسد. این سیارک در ابتدا از تور ۱۲ ساله لوسی نبود که طی آن از ۹ سیارک دیگر نیز بازدید می‌شود، و اسم آن در ماه ژانویه اضافه می‌شود.

علاقه‌مندان به سال ممکن است با نام دینکینش آشنا باشند زیرا این نام جایگزین برای اسکلت فسیل شده «Australopithecus afarensis» معروف به «لوسی» است که در ۱۹۷۴ در اتیوپی کشف شد.

کیت نول(Keith Noll)، پروژه دانشمند لوسی در مرکز پروازهای فضای گادرد ناسا، می‌گوید: این مأموریت به خاطر لوسی نامگذاری شد، زیرا آن احساس فسیل ما را از انسان را متحول می‌کند، ما انتظار داریم که این ماموریت، انقلابی در درک ما از منشا و توسعه منظومه شمسی ایجاد کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، با «دینکینش»(Dinkinesh) آشنا شوید. سیارک کوچک کمربند اصلی که در ماه نوامبر سال میلادی جاری توسط فضاپیمای لوسی مورد بازدید قرار خواهد گرفت.

سیارکی که توسط فضاپیمای «لوسی» ناسا قرار است مورد کاوش قرار گیرد که نام شگفت‌انگیزی دریافت کرده است.

اولین سیارکی که توسط فضاپیمای لوسی ناسا مورد بازدید قرار گرفت، در نهایت نامگذاری شده است. این سیارک کوچک در کمربند اصلی سیارک‌ها میان مریخ و مشتری قرار دارد و نام «دینکینش» یا «ድንቅነሽ» را از آن خود کرده است که در زبان اتیوپی به معنای «شما شگفت انگیز هستید» است.

بخوان  راه‌های در امان ماندن از برخورد فاجعه‌بار یک سیارک با زمین

بازدید از دینکینش تنها آزمایشی برای ابزارهای دقیق لوسی نخواهد بود. محققان همچنین در مورد آنچه که می‌توانم از سیارک آموخته‌ام هیجان زده هستند. این سیارک کوچکترین جرم کمربند اصلی است که توسط یک کاوشگر فضایی کشف شده است.