بلندگوهایی که سکوت می‌کنند!

استانیسلاو سرگیف، فوق دکترای گروه آکوستیک EPFL و نویسنده ارشد این مطالعه توضیح داد: ما می‌خواستیم اثر غشاء را تا حد امکان کاهش دهد، زیرا سنگین است. اما چه چیزی می تواند به سبکی هوا باشد؟ خود هوا.

بلندگوهایی ساخته‌اند که می‌توانند صدا را برای ایجاد سکوت محض جذب کنند.

هرو لیسک دانشمند ارشد گروه آکوستیک EPFL می‌گوید: صد درصد صدای ورودی توسط لایه فلزی جذب می‌شود و هیچ چیز منعکس نمی‌شود.

این کار به جاذب پلاسمای فشرده می‌شود که می‌توان صدای قابل شنیدن ۲۰ هرتز را با یک لایه پلاسمایی با ضخامت تنها ۱۷ میلی‌متر تنظیم کند.

اکنون EPFL با شرکت Sonexos، یک شرکت فناوری صوتی مستقر در سوئیس، برای توسعه این جاذب‌های صوتی فعال وارد شده است. هدف آنها تولید محصولات با کاهش نویز در کاربردها از جمله تجاری و صنعتی است.

وی افزود: ما از مکانی کاملاً برای جذب صداهای پرده‌برداری کرده‌ایم که می‌توان تا حد امکان نازک و سبک‌های مرزی را از نظر کنترل نویز آن می‌کند که در فضا و وزن، به ویژه در فرکانس‌های پایین‌تر می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، دانشگاه پلی‌تکنیک فدرال لوزان(EPFL) یک مبدل پلاسما ساخته شده است که می‌تواند از طریق مفهوم موسوم به «فلزلایه پلاسماکوستیک فعال»(active plasmacoustic metalayer)، صدا را بهتر از ابزارهای معمولی جذب کند و کاهش دهد.

لیسک‌گوید: خارق‌العاده‌ترین جنبه در این مفهوم، این است که می‌تواند به جاذب‌های صوتی معمولی که در مواد حجیم متخلخل یا ساختارهای تشدید تکیه می‌شود، مفهوم ما سبک و نازک باشد.

این در حالی است که راه حل‌های کاهش دیوار نویز مرسوم مانندهای جذب کننده حداقل ۴ متر ضخامت داشته باشند.

جاذب فشرده پلاسما

وی افزود: ما ابتدا لایه نازک هوای بین الکترودها را یونیزه می‌کنیم که به آن فلز پلاسماکوستیک(لایه فلزی صوتی پلاسمایی) می‌گوییم. همان ذرات هوا که اکنون به صورت الکتریکی باردار شده‌اند، می‌توان فوراً به دستورات میدان الکتریکی پاسخ‌دهنده خارجی و به طور مستقیم با ارتعاشات صوتی موجود در هوای اطراف دستگاه ارتباط برقرار کنند تا آنها را خنثی کنند.

انتهای پیاممنبع

پلاسما این مزیت را دارد که می‌توان آن را در فرکانس‌های پایین و همچنین فرکانس‌های بالا تنظیم کرد و نسبت به بسیاری از راه حل‌های معمولی فشرده‌تر است.

شراکت

وی ادامه داد: آنچه انتظار می‌رفت، ارتباط بین سیستم کنترل الکتریکی پلاسما و محیط صوتی بسیار سریع‌تر از استفاده از یک غشاء است.

مارک‌نبردسون، سازنده و بنیان‌گذار شرکت Sonexos توضیح داد: این همکاری استراتژیک از تخصص EPFL در علم مواد و صوت و همچنین اثبات شده Sonexos در ارائه راه حل‌های صوتی با کارایی بالا بهره می‌برد.