تحول در صنعت هوانوردی با بالگردهای خودرانشرکت «روتور تکنولوژیز» بالگردهای موجود را با مجموعه‌های حسگرها و نرم‌افزارهای کامپیوتری می‌کند تا خلبان را از برخی از خطرناک‌ترین پروازها حذف کند و از آن استفاده کند.

به گزارش ایسنا، جهانی را تصور کنید که در آن آسمان امن‌تر است. بالهای خودران نشانگر عصرگرد در صنعت هوانوردی هستند. به لطف استارت‌آپ روتور تکنولوژیز(Rotor Technologies)، که توسط دانشجویان دکترای موسسه فناوری ماساچوست(MIT) با هدف حذف انسان‌ها از ماموریت‌های پرخطر ایجاد شده است، این چشم‌انداز از آنچه فکر می‌کنید به این نزدیکی‌تر است.

به نقل از آی‌ای، این برنامه در سال ۲۰۱۹ آغاز شد و زمانی آغاز شد که هکتور هاوفنگ ژو(Hector Haofeng Xu)، که دکترای خود را در بخش هوانوردی و فضاینوردی موسسه فناوری ماساچوست ادامه می‌داد، تصمیم گرفت پرواز با بالگرد را بیاموزد. تجربیات اعصاب خردکن در کابین خلبان شور و شوق او را برای ایمن‌تر کردن پرواز با بالگرد برانگیخت.

به سال ۲۰۲۱ می‌رسیم که ژو شرکت Rotor Technologies را با هدف ساخت بالگردهای موجود با فناوری پیشرفته تاسیس کرد.

باور کنید یا نه، پرواز بالگردهای خصوصی کوچک می‌تواند خطرناک‌تر از آن چیزی باشد که تصور کنید. در شرایطی که هواپیماهای مسافربری تجاری بسیار ایمن هستند، سالانه در هواپیماهای تلفات جانی رخ می‌دهد به ویژه در حین فعالیت‌هایی مانند اطفاء حریق، و کوچک پزشکی. راه حل روتور شامل تجهیز کردن بالگردها به مجموعه های حسگرها و نرم افزارها است که باعث می شود برخی از خطرناک ترین پروازها به صورت خودران انجام شوند.

ژو می‌گوید: مردم متوجه نمی‌شوند که هر روز جان خود را در ایالات متحده به خطر می‌اندازند. ما با نظر گرفتن خطرناک‌ترین ماموریت‌ها شروع می‌کنیم.

بخوان  آژده‌های پرنده به کمک آتش‌نشان‌ها می‌رود!

بالگردهای خودران روتور از پهپادهای سنتی با باتری جلوتر هستند و سریعتر و طولانی تر پرواز می کنند و محموله های سنگین را حمل می کنند. روتور با بهسازی مدل‌های بالگرد قابل اعتمادی که ده‌ها سال در تبدیل شدن، روند تجاری خود را تسریع کرده است.

پروازهای آزمایشی در اطراف مقر شرکت روتور تکنولوژیز در نیوهمپشایر انجام می‌شود و برنامه‌هایی برای خرید مشتریان برای خرید این خودروهای شگفت‌انگیز در سال جاری وجود دارد.

در حالی که سایر شرکت ها در تلاش برای ساخت وسایل نقلیه کاملا جدید هستند، روتور کاملاً بر روی خودرانی ارائه شده است. بن فرانک (بن فرانک)، مدیر ارشد بازرگانی روتور، توضیح می‌دهد: ما واقعاً روی خودرانی تمرکز کرده‌ایم. این همان چیزی است که ما در آن تخصص داریم و فکر می‌کنیم بزرگترین گام را برای ایمن‌تر کنیم و بتوانیم پرواز عمودی را به همراه داشته باشیم.

راه حل نوآورانه روتور حول یک سیستم «پرواز با سیم» می‌چرخد، ترکیبی از رایانه‌ها و موتورهایی است که با قابلیت‌های کنترل پرواز بالگرد در همه جا هستند. ابزارها و حسگرهای ارتباطی پیشرفته که از صنعت خودروهای خودران ساخته می‌شوند، سیستم را بیشتر تقویت می‌کنند. این «پارادایم خلبان از راه دور» آینده‌ای را بدون خلبانان در کابین ترسیم می‌کند.

شرکت روتور با شرکت بالگرد رابینسون استراتژیک است و از تامین امنیت استفاده می‌کند و هواپیمای آشنا را برای خرید می‌کند.

R5X50، بالگرد خودران پرچمدار شرکت روتور تکنولوژیز، دارای قابلیت‌های چشمگیری است. این بالگرد می‌‌‌‌‌‌‌ این جستجو تنها برای ایمن‌تر کردن وظایف موجود نیست. بلکه برای فعال کردن برنامه های کاربردی کاملا جدید است.

بخوان  کشف مولکولهای آلی در خاک مریخ توسط «استقامت»

روتور تکنولوژیز قصد دارد در سال جاری چند فروند بالگرد بفروشد و تولید خود را به ۵۰ تا ۱۰۰ درصد در سال افزایش دهد. در حالی که آن را سریعاً تأثیر می‌گذارد، پیش‌بینی می‌کند که روتور نقشی اساسی در خودران کردن و مقرون به صرفه‌تر کردن زندگی روزمره از جمله تغییر نحوه حمل و نقل انسان‌ها ایفا خواهد کرد.

انتهای پیاممنبع