تحویل دارو به بدن با برچسب بی‌سیمپژوهشگران دانشگاه نورث کارولینا موفق به ابداع یک برچسب بی‌سیم برای تحویل داروها به بدن شده‌اند.

به گزارش ایسنا، پژوهشگران دانشگاه نورث کارولینا یک سیستم دارورسانی بی‌سیم به نام پچ فضایی-زمانی بر حسب استفاده(SOP) را معرفی کرده‌اند.

به نقل از آی‌ای، این فناوری جدید که شبیه به یک چسب زخم است، قابلیت دریافت دستورات بی سیم از تلفن‌های هوشمند یا رایانه را دارد و امکان برنامه‌ریزی دقیق و انتشار دارو از طریق ریزسوزن‌ها را فراهم می‌کند.

این برچسب، یک تحول بالقوه در چشم‌انداز درمان بیماری‌های مزمن به‌ویژه آسیب‌های عصبی را نشان می‌دهد.

برچسب SOP یک تلاش مشترک به رهبری خوان سونگ، دکترای فارماکولوژی در دانشکده پزشکی نورث کارولینا و دکتر ووبین بای استادیار علوم فیزیک کاربردی در این دانشگاه است.

این برچسب ها در نظر گرفتن راحتی کاربر طراحی شده بود، در یک مدل موش با استفاده از ملاتونین در ریزسوزنها برای بهبود خواب مورد آزمایش قرار گرفت.

این پژوهش ابتکاری نه تنها همکاری چند رشته‌ای بین فارماکولوژی و آثار را برجسته می‌کند، بلکه برای مشارکت دانشجویان پرشور مقطع کارشناسی از بخش‌های مختلف می‌کند.

برچسب SOP با یک پروژه آزمایشی ۲۵ هزار دلاری که برای ارزیابی اثربخشی آن در مدل موش‌های مبتلا به بیماری آلزایمر تنظیم شده است، توسط دانشکده پزشکی دانشگاه نورث کارولینا حمایت می‌شود.

دکتر ووبین بای یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه، برچسب‌های SOP را به عنوان بهبود اثرات مختلف بیماری آلزایمر، از کاهش پلاک‌های آلزایمر با کاهش انرژی و عملکرد شناختی در نظر می‌گیرند.

حق اختراع برچسب SOP به ثبت رسیده و راهی برای درمان موضعی ارائه می‌شود که مناطق کمتر از یک میلی‌متر مربع را تحت تأثیر قرار می‌دهد و راه حلی امیدوارکننده برای ساخت هدفمند دارو می‌دهد.

بخوان  بازی‌های ویدئویی که باعث انفجار گوشی می‌شوند

ارائه دارو با یک الکتریکی

چیزی که SOP متمایز می‌کند، دارو را می‌کند، آن را در شروع آزادسازی در عرض ۳۰ ثانیه از دریافت یک انرژی الکتریکی می‌کند که آن را به ابزار مفیدی در مواقع اضطراری یا مواردی که به اقدام درمانی فوری نیاز دارد، تبدیل می‌کند.

ریزسوزن‌ها که برای محافظت از داروها و بافت‌های اطراف آن با طلا پوشانده می‌شوند، با اعمال یک محرک الکتریکی با ولتاژ پایین، پوشش طلا را متلاشی می‌کنند و ریزسوزن‌های حاوی دارو را در معرض پوست قرار می‌دهند.

خوان سونگ توضیح می‌دهد: این دستگاهی است که می‌تواند زیبایی خود را داشته باشد و صدها داروی غلیظ را در جای خود قرار دهد و می‌تواند متوالی آنها را به طور خودکار برنامه‌ریزی کند. میزان دقت SOP، تحویل دقیق و سفارشی دارو را تضمین می‌کند که نیازهای شرایط مختلف یا مناطق خاص بدن را می‌کند.

برچسب SOP با قابلیت‌های همه کاره خود، پتانسیل ایجاد انقلاب در درمان بیماری‌های مزمن را دارد.

این پژوهش با کمک بنیاد مالی ملی علوم و مؤسسه ملی بهداشت، مسیری را به روی سیستم‌های دارویی پیشرفته باز می‌کند و بر ترکیب علم مواد و برق برای کنترل مصرف دارو بر روی می‌کند.

همینطور که SOP همچنان تحت آزمایش و اصلاح قرار می‌گیرد، پیام‌های آن برای شخصی پزشکی به صورت فزاینده‌ای می‌شود. بیماران به طور بالقوه می‌توانند برچسب‌ها را به طور همزمان استفاده کنند و نیاز به بازدیدهای مکرر پزشکی و رفتن و آمدن به بیمارستان به حداقل می‌رسد.

این مطالعه جدید در مجله Nature Communications منتشر شده است.

انتهای پیاممنبع

بخوان  معرفی چرخ‌دار برقی تاشو با چرخ‌های همه‌جهته