تراشه پیشرفته کوالکام برای رقابت با اپلشرکت کوالکام(Qualcomm) از تراشه واقعیت پیشرفته تعمیم‌یافته(XR) خود برای رقابت با هدست «اپل ویژن پرو» رونمایی کرد، تراشه‌ای که احتمالاً برای هدست ترکیب سامسونگی و گوگل طراحی شده است.

به گزارش ایسنا، کوالکام از پلتفرم اسنپ دراگون XR2+ نسل ۲(Snapdragon XR2+ Gen ۲) رونمایی کرده است که یک معماری تک‌تراشه‌ای است که دروازه‌های رو به محاسبات فضای ۴.۳K با سرعت ۹۰ فریم بر روی باز می‌کند.

به نقل از ورج، این تراشه از Snapdragon XR2 Gen 2 که به آخرین هدست واقعیت ترکیبی شرکت متا موسوم به Quest ۳ قدرت می‌دهد، پیشی می‌گیرد.

به گفته کوالکام، هدف از این نسخه جدید، نمایش جزئیات بصری مشابه با هدست Vision Pro متعلق به شرکت اپل است.

آیا می‌توان با «اپل ویژن پرو» رقابت کند؟

این تراشه جدید قلمروی وجود دارد از ترکیبی(MR) و واقعیت مجازی(VR) را معرفی می‌کند. این پلتفرم جدید با افزایش ۱۵ درصدی فرکانس گرافیکی گرافیکی و افزایش ۲۰ درصدی فرکانس پردازنده، هسته‌ای را ارائه می‌دهد و کاربران را به سمتی از تجربیات حسی می‌دهد.

علاوه بر این، به پشتیبانی از آخرین استاندارد وای-فای یعنی وای-فای ۷ قابل استفاده و صرفه‌جویی در مصرف انرژی و بهینه‌سازی عملکرد کلی را می‌دهد.

در بیانیه مطبوعاتی کوالکام آمده است که دستگاه‌های مجهز به اسنپ دراگون XR2+ Gen ۲ که مجهز به ۱۲ یا بیشتر دوربین با هوش مصنوعی روی دستگاه هستند، می‌توانند کاربران را ردیابی کنند و هر حرکت آنها و تفاوت‌های ظریف دنیای اطرافشان را ثبت کنند.

این شرکت ادعا می‌کند که این تراشه با ترکیب دنیای واقعی و فضای دیجیتال، نحوه حرکت ما را تغییر می‌دهد و تجربیات شگفت انگیزی را ایجاد می‌کند که واقعیت‌ها و تخیل را می‌کند.

بخوان  راه جدید متخصص برای درمان آرتروز

برای مقایسه گفت Vision Pro دارای وضوح چشمگیر ۱۱.۵ میلیون پیکسل در هر چشم است که با وضوح کلی ۲۳ میلیون پیکسل، بیش از یک تلویزیون ۴K برای هر چشم است. این در حالی است که هدست Quest ۳ دارای گواهی کلی ۴.۶ میلیون پیکسل در هر چشم است که کمی از وضوح ۲K فراتر می‌رود.

تراشه جدید کوالکام با پشتیبانی از ۴.۳K برای هر چشم و دید کلی ۳۴ میلیون پیکسل با قدرت نمایش ۹۰ فریم بر ثانیه، به معنای هم‌ترازی احتمالی هدست‌های مجهز به این تراشه با هدست وی پرو اپل است.

حتی ممکن است از قدرت ویژن پرو نیز فراتر رود و به طور بالقوه به قدرت ۱۲۰ هرتز یا بیشتر برسد.

تراشه احتمالی دست سامسونگ

سامسونگ و گوگل جزئیات را در مورد تراشه اسنپ دراگون XR2+ نسل ۲ فاش کرده است که جزء مهمی در پروژه مرتبط با واقعیت مجازی آنهاست.

اینکانگ سونگ نایب رئیس و سرپرست تیم فناوری فناوری شرکت سامسونگ اخیرا با هیجان اعلام کرد: سامسونگ از همکاری با کوالکام و گوگل در ایجاد انقلابی نو در صنعت تلفن همراه هیجان انگیز است.

وی افزود: با تخصص سامسونگ در موبایل و مشترک ما، هدف‌مان ایجاد بهترین تجربه XR(واقعیت تعمیم یافته‌ها) برای کاربران گوشی‌های گلکسی است.

در حالی که خبر همکاری کوالکام با سامسونگ و گوگل فاش شده است، اما اطلاعات و جزئیات آن در دسترس نیست.

شایعات حاکی از مشکلات داخلی در تیم افزوده گوگل و سختی های سخت افزاری در سامسونگ هستند، در حالی که هدست ویژن پروژه اپل ممکن است به زودی عرضه شود.

بخوان  متاورس خطرناک است!

شهرام ایزدی، معاون محقق در گوگل گفت: ما مشتاقانه منتظر ادامه همکاری خود با کوالکام و سامسونگ برای آینده‌ای تحقیقاتی فراگیر و فضایی هستیم. ما از اینکه اکوسیستم اندروید از قابلیت‌های اسنپ دراگون XR2+ Gen ۲ بهره می‌برد و تجربه‌های موجود را می‌کند، هیجان‌زده هستیم.

رویداد آتی سامسونگ موسوم به Unpacked ممکن است بینش بیشتر در مورد پیشرفت‌های فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده این شرکت ارائه دهد.

انتهای پیاممنبع