تل‌آویو، نیویورک و شیکاگو غرق می‌شوند!

وی افزود: به عبارت دیگر، شهر ممکن است در برخی نقاط، تا هفت میلیون متر در سال در حال غرق شدن باشد. با این سرعت، هنوز قرن‌ها طول می‌کشد تا شهر نیویورک زیرزمینی شود. با وجود این، چه‌هایی دارند.

داده‌ها در طول سه سال جمع آوری شدند. سپس، پژوهشگران با استفاده از رایانه‌های سه‌بعدی اختصاصی، می‌توانند مدل‌های مختلف زمین را در سال ۱۹۱ شبیه‌سازی کنند و پیش‌بینی کنند که دما تا سال ۲۰۵۱ چگونه تغییر کند. همچنین، روتا لوریا چگونه افزایش دما را در انواع سطوح زمین، از خاک رس و شن گرفته تا سنگ آهک مدلسازی کند.

«تام پارسونز» (تام پارسونز)، ژئوفیزیکدان سازمان زمین‌شناسی آمریکا گفت: وقتی به ساختمان‌های نیویورک نگاه می‌کنید – به اینکه کجا هستند – می‌توانید حدود ۴.۵ تا ۵ میلی‌متر تغییر را به ویژه در خاک‌های نرم ببینید. افزایش سطح دریا نیز سالانه دو یا چند میلیون متر دیگر را ایجاد می‌کند.

گروه روتا لوریا برای انجام این پژوهش، یک شبکه بی سیم متشکل از بیش از 150 حسگر دما را در سراسر منطقه «شیکاگو لوپ» (Chicago Loop)، هم در بالا و هم زیر زمین نصب کردند. آنها حسگرهایی را زیر فضای سبز «گرانت پارک» (Grant Park) واقع در امتداد دریاچه میشیگان قرار دادند. حس‌ها نشان دادند که زیر شیکاگو لوپ، به اندازه 10 درجه گرم‌تر از پایین‌تر زیرگرانت پارک است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اورشلیم پست، دو پژوهش متفاوت نشان دادند که نیویورک و شیکاگو در حال غرق شدن هستند. دانش محلی می‌گویند دلیلی وجود ندارد که فرض کنیم وضعیت تل‌آویو متفاوت خواهد بود. پروفسور «آلون تال» (Alon Tal) از «دانشگاه تل‌آویو» (دانشگاه تل‌آویو) گفت: ما باید انتظار داشته باشیم که شگفتی‌های ناخوشایند را ببینیم.

«الساندرو روتا لوریا»(Alessandro Rotta Loria)، پژوهشگر دانشگاه نورث‌وسترن و سرپرست این پروژه گفت: تغییرات آب و هوایی زیرزمینی، یک خطر خاموش است. زمین در نتیجه تغییر دما، در حال تغییر شکل است و هیچ ساختار یا زیرساخت مدنی در حال حاضر برای مقاومت در برابر این تغییرات طراحی نشده است. این عوامل خطر برای ایمنی افراد خطرناک نیستند اما بر عملکرد عادی روزمره سیستم‌های فونداسیون و زیرساخت‌های عمرانی به طور کلی تأثیر می‌گذارند.

بخوان  حمایت از طرحهای فناورانه حوزه سالمندی در دستور کار دو نهاد

وزارت حفاظت از محیط زیست اسرائیل نیز پرچم قرمز را در افزایش سطح آب دریاها برافراشته است. پروفسور «ایزک میر» (Isaac Meir) از گروه مهندسی عمران و محیط زیست «دانشگاه بن گوریون»(BGU) توضیح داد: با استفاده از برنامه‌های شبیه‌سازی‌شده نشان داده شده است که شهرهایی مانند تل‌آویو و حیفا ممکن است در معرض سیل شدید قرار بگیرند. .

پژوهش‌های جدید برای اولین بار نشان می‌دهند که تغییر آب و هوای زیرزمینی باعث حرکت، گسترش و انقباض زمین در مناطق شهری می‌شود.

روتا لوریا گفت: ما از شیکاگو به عنوان یک آزمایشگاه زنده استفاده می کنیم اما تغییرات آب و هوایی زیرزمینی در همه مناطق شهری متراکم سراسر جهان مشترک هستند.

دانشگاه نورث‌وسترن پس از گزارش‌های «سازمان زمین‌شناسی آمریکا» (USGS) و «دانشگاه رودآیلند» (URI) منتشر شد که نشان می‌دهد ساخت و سازهای تأثیرگذار باعث می‌شود شهر نیویورک زیر وزن خود فرو رود. خطر سیل افزایش می‌یابد که با افزایش سطح آب دریاها به دلیل تغییرات آب و هوایی همراه می‌شود.

روتا لوریا گفت: اگر به زیرزمین‌ها، پارکینگ‌ها، تونل‌ها و قطارها فکر می‌کنید، باید بدانید که همه این امکانات به طور مداوم گرما را از خود ساطع می‌کنند. در عین حال، مصالح ساختمانی نیز گرمای حاصل از فعالیت انسان و تشعشعات خورشیدی را در طول روز به دام می‌اندازند و هنگام شب آزاد می‌کنند. مقداری از این گرما در زمین جذب می شود.

این گروه پژوهشی نوشتند: ترکیبی از فرونشست تکتونیک و آنتروپوژنیک، افزایش سطح دریا و افزایش شدت طوفان، حاکی از یک مشکل فزاینده در امتداد مناطق ساحلی و حاشیه رودخانه است.

پژوهشگران، تمام ساختمان‌های شهر را جرم زدند و در مدل‌سازی‌ها با فشاری که ساختمان‌ها به زمین وارد می‌شوند، نشان دادند، شهر چقدر در معرض غرق شدن قرار می‌گیرد. نشان داده شد که شهر با سرعتی حدود یک تا دو میلیون متر در سال و در برخی از نتایج با این سرعت در حال غرق شدن است. این در حالی بود که مدل‌سازی نشان‌دهنده سطح آب دریاها تقریباً دو برابر معادل جهانی بود زیرا یخچال‌ها به هم می‌رسند و آب دریا در اثر گرم شدن کره زمین بالا می‌رود.

بخوان  کشف یک لایه جدید زیر پوسته زمین

پژوهشگران گفتند که ساختارهای شهر نیویورک، ۱.۶۸ تریلیون پوند وزن دارند. در حالی که برخی از ساختمان‌ها روی سنگ تخت جامد لنگر انداخته‌اند، برخی دیگر روی ماسه‌ها و خاک رس ساخته‌شده‌اند که آسیب‌پذیری‌های پژوهش، «شیکاگو لوپ» می‌تواند به دلیل سکونت طبیعی و تغییرات آب هوایی منبسط و منقبض شود یا فرو برود.

روتا لوریا گفت: ساختمان‌ها در آمریکا نسبتا نوساز اما در مکان‌هایی مانند اروپا، ساختمان‌های قدیمی هستند و احتمالاً بیشتر در تغییرات آب و هوایی زیرزمینی قرار دارند. ساختمان‌های ساخته‌شده از سنگ و آجر که به شیوه‌های طراحی و ساخت گذشته متوسل می‌شوند، عموماً در ساخت‌وساز بسیار ظریفی از عملیات فعلی شهرها در می‌گیرند. اختلافات حرارتی مرتبط با جزایر گرمایی زیرسطحی می‌توانند تأثیرات مخربی را بر چنین سازه‌هایی داشته باشند.

در خلاصه این پژوهش آمده است: چرا این امر برای انسان، ظریف و نامحسوس به نظر می‌رسد اما این تغییر از آن است که بیشتر از اجزای ساختمان و سیستم‌های فونداسیون خطرناکی است که نیازهای عملیاتی خود را از حمله به آن برآیند.

تال گفت: اسرائیل، ساحلی است و باید بسیار نگران باشد که تل‌آویو در ۵۰ یا ۱۰۰ سال آینده چگونه خواهد بود. خرید در خیابان یارکون تل‌آویو ممکن است سرمایه‌گذاری خوبی نباشد.

پژوهش جدید دانش «دانشگاه نورث‌وسترن»(Northwestern University) که در مجله «Communications Engineering» به چاپ رسید، برای اولین بار نشان داد که تغییرات آب و هوای زیرزمینی و محیط گرم زیر زمین باعث حرکت، گسترش و انقباض زمین زیر مناطق شهری شد. می شود. آنها گفتند که تغییر شکل زمین می‌توانند ترک‌خوردگی کنند، یا ساختمان‌ها را به همراه داشته باشند. این امر بر دوام و زیبایی ساختمان‌ها تأثیر می‌گذارد و عملکرد آن را کاهش می‌دهد.

بخوان  اپل کنترلرهای بازی را برای ویژن پرو نمی‌سازد - مایکروسافت و سونی ممکن است آن را پوشش دهند

همچنین خطر روزافزون فروچاله‌ها در اسرائیل وجود دارد که باعث کاهش سطح آب‌های زیرزمینی می‌شود.

وی افزود: به عبارت دیگر، برای زندگی در یک شهر شناور، به زندگی در ونیز نیازی نیاز؛ حتی اگر چنین پدیده هایی کاملاً متفاوت باشند.

«گیدئون بهار»(Gideon Behar) فرستاده ویژه تغییرات اقلیمی و پایداری، ماه گذشته در نشستی پیرامون تغییرات آب و هوایی گفت: ما یک طرح منطقه‌ای نیاز داریم تا برای افزایش سطح آب دریای مدیترانه آماده شود. بسیاری از افراد منطقه در این مرحله هیچ ارزیابی از میزان قرار گرفتن جمعیت در معرض افزایش سطح آب دریا ندارند. چه برسد به مکانیسم های محافظتی.

روتا لوریا، استفاده از عایق حرارتی زیرزمینی را در ساختمان‌های موجود برای کاهش پیشنهاد کرد. همچنین، او گفت که فناوری‌های زمین‌گرمایی می‌توانند از گرمایی استفاده کنند که در غیر این صورت تلف می‌شود، دوباره جذب و مورد استفاده قرار گیرد.

پارسونز ادامه داد: مکر آب دریا با پی ساختمان‌ها نیز خوب نیست، زیرا می‌توانند فولاد را بسازند و ساختمان‌ها را بی‌ثبات کنند.

شبیه‌سازی‌های روتا هشدار می‌دهند که گرم‌تر ممکن است باعث شود که زمین تا ۱۲ میلی‌متر به سمت بالا انبساط باشد. از سوی دیگر، شاید افزایش دما باعث شود که زمین تا هشت میلیون متر به سمت پایین فرود بیاید.

موضوع تغییرات آب و هوایی زیرزمینی، چیزی که نیست. پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که سطح کم‌عمق زیر شهرها بین ۰.۱ تا ۲.۵ درجه سلسیوس در هر دهه گرم می‌شود. این گرمایش پیشتر با مشکلات زیست‌محیطی مانند آب‌های زیرزمینی و مشکلات بهداشتی مانند آسم و گرمازدگی مرتبط شناخته شده است. گروه روتا لوریا برای اولین بار این موضوع را به مفهوم زیرساخت گره زده‌اند.

انتهای پیاممنبع