تکنولوژی چیست؟ تکنولوژی و نوآوری | 1biti

بحث های فلسفی زیادی نیز در زمینه استفاده از تکنولوژی مطرح شده اند و در این زمینه اختلاف نظر هایی در مورد این که آیا تکنولوژی وضع انسان را بهبود می بخشد یا آن را بدتر می کند وجود دارد. جنبش هایی مانند Neo-Luddism، anarcho-primitivism و سایر جنبش های اعتراضی، فراگیر بودن تکنولوژی را مورد انتقاد قرار می دهند و معتقدند تکنولوژی باعث آسیب رسیدن به محیط زیست و انحراف مردم می شود. طرفداران ایدئولوژی هایی مانند ترا بشریت یا techno-progressivism، پیشرفت های پیوسته تکنولوژیکی را برای جامعه و وضع انسان مفید قلمداد می کنند. چنین توربین هایی بیشتر برقی را که امروزه مصرف می شود تولید می کنند.

  • ۲ – تجهیزات و روش های علمی که در حیطة خاصی به کار برده شود، فناوری .
  • نظریات تکنولوژی اغلب تلاش می کنند تا آینده تکنولوژی را بر مبنای علم و تکنولوژی های فوق پیشرفته امروزی پیش بینی کنند.
  • انسان ها همچنین توانسته اند با کمک ماهواره ها(که بعدا برای ارتباطات نیز از آن استفاده شد) به کاوش فضا بپردازند و حتی در ماموریت هایی، انسان را به ماه بفرستند.
  • بطورکلی عوامل موقعیت این کشورها را می توان به دوعامل درونی و بیرونی تقسیم کرد.

در حالی که من کاملاً با هدف مخالفت با جبر تکنولوژیک همدردی می کنم – و چه کسی این کار را نخواهد کرد؟ – فکر می‌کنم سه پاسخ مهم قابل ارائه است. اولاً، تعریف رویکرد فرهنگی از فناوری آنقدر بزرگ است که تقریباً بی فایده است. به سختی می توان به عملی فکر کرد که در نقطه ای از مادیت چه در خلقت و چه در استفاده از آن درگیر نباشد. آیا واقعاً چیزی وجود ندارد که بتوانیم برای تیزتر کردن معنای تمرین به گونه‌ای که چیزی به‌ویژه فناوری را در بر بگیرد، اضافه کنیم؟ سرانجام، در حالی که جبرگرایان اغلب ابزارگرا هستند، اینطور نیست که همه ابزارگرایان جبرگرا باشند. یک تعریف ابزاری از فناوری می‌تواند این امکان را فراهم کند که انتخاب وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف وجود داشته باشد و هر وسیله خاصی هدف خاصی را تعیین نکند.

بخوان  BBC News فارسی. دریافتشده در ۲۰۲۱-۰۲-۱۳ 1 بیتی

عناصر اساسی سواد فناوری

واژه تکنولوژی در قرن بیستم و در ارتباط با انقلاب دوم صنعتی رواج یافت. گالبرایت، اقتصاددان امریکایی به معنی «کاربرد سیستماتیک دانش علمی یا دانش منظم دیگر برای امور عملی » تعریف کرده است. تکنولوژی به شکل دیگری نیز بیان شده و آن کاربرد دانش علمی و دانش منظم دیگری برای امور عملی به وسیله سیستم های مطمئنی است که شامل مردم، سازمان ها و اشیای زنده و ماشین ها می شود.

تجزیه و تحلیل داده‌های عظیم با تکنولوژی جدید

بسیاری از فرآیند های تکنولوژیکی محصولات جانبی ناخواسته ای به نام آلودگی تولید می کنند و منابع طبیعی را کاهش می دهند که به محیط زیست زمین خسارت وارد می کند. اختراعات همیشه ارزش های جامعه را تحت تاثیر قرار داده اند و سوالات جدیدی را در زمینه اخلاق تکنولوژی مطرح کرده اند. نمونه هایی در این مجله خبری 1 بیتی زمینه شامل ظهور مفهوم بازده از نظر بهره وری انسانی و چالش های مربوط به زمینه اخلاق زیستی است. کشف ما قبل تاریخ چگونگی کنترل آتش توسط انسان و در ادامه انقلاب نو سنگی، منابع قابل دسترسی غذا را افزایش داد و اختراع چرخ، به انسان ها کمک کرد تا در محیط زندگی خود سفر کرده و آن را کنترل کنند.

حواشی عجیب جشنواره فیلم فجر ! / جولان بازیگران تازه کار در غیاب سوپر استارها ! + عکس بازیگران

تکنولوژی قدم بعدی خود را در جریان انقلاب دوم صنعتی و با کنترل الکتریسیته برداشت تا بتواند اختراعات جدیدی مانند موتور الکتریکی، لامپ و بسیاری دیگر را معرفی کند. در ادامه،‌ پیشرفت های علمی و کشف مفاهیم جدید منجر به پرواز انسان و پیشرفت هایی در زمینه پزشکی، شیمی، فیزیک و مهندسی شد. پیشرفت چشمگیر تکنولوژی منجر به ساخت آسمان خراش ها و مناطق شهری گسترده شده که ساکنان آن ها برای حمل و نقل خود و غذایشان، به موتور ها متکی هستند. ارتباطات نیز با اختراع تلگراف، تلفن، رادیو و تلویزیون به طرز چشمگیری پیشرفت کرد. اواخر قرن نوزدهم و اوائل قرن بیستم میلادی، با اختراع هواپیما و اتومبیل، شاهد وقوع انقلابی در زمینه حمل و نقل بود. به تکنولوژی می توان به عنوان فعالیتی که فرهنگ را شکل یا تغییر می دهد نیز نگاه کرد.

بخوان  دیزنی ، غول سرگرمی جهان، تکنولوژی یک پارک Metaverse را ثبت کرد 1 بیتی

http://118amoozesh.ir