جزئیات غیرمنتظره‌های یک ابرنواختر در عکس جدید تلسکوپ «جیمز وب»

یکی از پرسش‌های علمی که ذات‌الکرسی می‌تواند در پاسخ به آن کمک کند، این است که غبار کیهانی از کجا می‌آید. مشاهدات نشان داده‌اند که حتی کهکشان‌های بسیار جوان نیز مملو از بزرگ غبار هستند. بدون فراخوان ابرنواخترها که دارای مقدار زیادی از عناصر سنگین را به فضای پرتاب می‌کنند، توضیح دادن منشأ این غبار است.

عکس جدید «تلسکوپ فضای جیمز وب» از بقایای یک ابرنواختر، جزئیاتی را نشان می‌دهد که پیشتر دیده نشده بودند.

سرچشمه غبار کیهانی و ما

ذات‌الکرسی آ، بقایای یک ابرنواختر است که به طور خاص توسط رصدخانه‌های زمینی و فضایی، از جمله «رصدخانه پرتو ایکس چاندرا»(CXO) مورد بررسی قرار گرفته است. مشاهدات چند طول را می‌توانم با هم ترکیب کنم تا جامع‌تر را در مورد بقایای ابرنواختر به تحقیق ارائه دهد.

انتهای پیاممنبع

رنگ‌های خیره‌کننده عکس جدید ذات‌الکرسی که در آن نور فروسرخ به طول‌های نور مرئی تبدیل می‌شود، حاوی اطلاعات علمی فراوانی است که این گروه پژوهشی به انتشار جدید آن را آغاز کرده است. در قسمت بیرونی حباب، به ویژه در بالا و سمت چپ، پرده‌هایی از مواد قرار دارند که به دلیل انتشار گرد و غبار گرم، به رنگ‌های نارنجی و قرمز به نظر می‌رسند. این نشان می‌دهد که مواد پرتاب‌شده از ستاره منفجر شده، در حال برخورد با گاز و غبار اطراف ستاره هستند.

در پوسته بیرونی، رشته‌های خالدار به رنگ‌های روشن قرار دارند که با توده‌هایی پوشیده شده‌اند. این نشان‌دهنده وجود ماده‌ای از ستاره است که به دلیل وجود عوامل متعددی مانند ترکیبات خود، آرگون و نئون و همچنین به دلیل انتشار غبار می‌درخشد. «ایلسه دی لوز»(Ilse De Looze)، پژوهشگر «دانشگاه گنت»(UGent) و از پژوهشگران پروژه جیمز وب گفت: ما هنوز در تلاش هستیم تا همه این منابع را از هم جدا کنیم.

بخوان  شکایت از مِتا برای کنترل پنهانی کاربران آیفون

میلی‌ساولیویک گفت: ما با بررسی انفجار ستارگان، داستان منشأ خودمان را می‌خوانیم. من می‌خواهم بقیه دوران حرفه‌ای را برای خود بفهمند که در این مجموعه داده‌ها وجود دارد.

با وجود این، مشاهدات موجود در مورد ابرنواخترها، میزان غباری را که در کشان‌های اولیه می‌شوند، به صورت قطعی توضیح می‌دهند. اخترشناسان امیدوارند که با بررسی ذات‌الکرسی به کمک تلسکوپ جیمز وب، بهتر را در مورد گردآوری و غبار آن به دست بیاورند. این اطلاعات می‌توانند ما را در مورد محل ایجاد عناصر کمک کننده سیارات و خودمان کنند. تمیم توضیح داد: در ذات‌الکرسی می‌توانیم مناطقی را که دارای ترکیبات گازی متفاوت هستند، از نظر فضایی شناسایی کنیم و ببینیم چه نوع غباری در آن مناطق تشکیل شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، یک ستاره، رویدادی قابل توجه است اما بقایایی که ستاره می‌گذارد، می‌تواند بیشتر مورد توجه قرار گیرد. عکس جدید فروسرخ ثبت‌شده با «تلسکوپ فضای جیمز وب» (JWST) ناسا، یک نمونه خیره‌کننده را ارائه می‌دهد. این عکس، «ذات‌الکرسی آ» (Cassiopeia A) یا (Cas A) را نشان می‌دهد که توسط یک انفجار ستاره‌ای ایجاد شده است. ذات الکرسی آ، جوانترین بقایای شناخته شده از یک ستاره منفجر شده و بزرگ در کهکشان ما است که آن را به فرصتی بی‌نظیر بیشتر در نحوه شکل‌گیری چنین نواخترهایی تبدیل می‌کند.

ابرنواخترهایی مانند ابرنواختر تشکیل می‌دهند ذات‌الکرسی آ، برای شکل‌گیری زندگی به آن تصویری که ما می‌شناسیم حیاتی هستند. عناصری مانند کلسیم موجود در استخوان‌ها و موجود در خون را در فضای میان‌ستاره‌های پخش می‌کنند و نسل‌های تولید شده از ستارگان و سیارات را برای تغذیه می‌سازند.

بخوان  درمان ویرایش ژن برای اولین بار تایید شد

«دنی میلیساولیویک»(Danny Milisavljevic)، پژوهشگر «دانشگاه پردو»(Purdue University) و پژوهشگر ارشد پروژه جیمز وب گفت: ذات‌الکرسی، بهترین فرصت را برای بررسی بقایای یک ستاره منفجر شده و انجام دادن یک ستاره کالبدشکافی به ما نشان می‌دهد تا بفهمیم. چه نوع ستاره‌ای از پیش در آنجا بوده و چگونه منفجر شده است.

«تی تمیم» (Tea Temim)، پژوهشگر «دانشگاه پرینستون» (Princeton University) و از پژوهشگران پروژه جیمز وب گفت: در مقایسه با تصاویر فروسرخ پیشین، جزئیات باورنکردنی را در این عکس می‌بینیم که پیشتر نمی‌توانستیم به آنها دسترسی پیدا کنیم.

شرح عکس

مواد ستاره‌ای را می‌توان به صورت پیچ‌های کم‌نورتر در فضای نزدیک داخلی حفره مشاهده کرد. یکی از ویژگی‌های برجسته‌تر از همه باشد، حلقه‌ای به رنگ سبز است که در سمت راست حفره مرکزی گسترش می‌یابد. میلیساولیویک گفت: ما به افتخار «پارک فن‌وی» (فن‌وی پارک) در بوستون، لقب «هیولای سبز» را به این حلقه داده‌ایم. اگر دقت کنید، متوجه می شوید که این حلقه به یک حباب کوچک شباهت دارد. درک شکل و حلقه پیچیدگی، کاری غیرمنتظره و چالش‌برانگیز است.