حمایت از طرحهای فناورانه حوزه سالمندی در دستور کار دو نهادمرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ریاست‌جمهوری با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی اقدام به فراخوان جذب طرح‌های فناورانه در حوزه توسعه محصولات و خدمات سالمندی کرد.

به گزارش ایسنامرکز فراخوان توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری با حمایت از پژوهشگران، دانشجویان، اساتید و فناوران فعال در حوزه حمایت از طرح‌های فناورانه توسعه محصولات و خدمات سالمندی، منتشر شد.

از آنجایی که جمعیت پیری و افزایش تعداد سالمندان در کشور طی سالیان آتی به یکی از چالش ها و معضلات کلان کشور تبدیل خواهد شد، برنامه نوآفرین به دنبال آن است تا با طرح های تجاری، محصولات و خدمات فناورانه و نوآورانه در این حوزه گامی مهم در مسیر باشد. حل این چالش بردارد. مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی و صندوق نوآوری و شکوفایی هر کدام تا سقف پنج میلیارد ریال حمایت مالی به تیم‌های فناور پذیرفته شده در فراخوان اعطا می‌شوند.

در کنار این امر، حمایت‌های معنوی به عنوان بررسی رایگان طرح‌ها، شبکه‌سازی میان پذیرفته‌شده‌گان و شتاب‌دهنده‌ها/شرکت‌های فعال کشور در حوزه مرتبط با طرح، شبکه‌سازی میان پذیرفته‌شدگان و شتاب‌دهنده‌ها/ شرکت‌های فعال کشور در حوزه طرح‌ها، تولید دوره آموزشی اعتبارسنجی محصول پذیرفته‌شده‌ها و شتاب‌دهنده‌ها. ارائه خدمات راهبری و مشاوره به پذیرفته‌شدگان در مسیر تجاری‌سازی طرح‌های خود به شرکت‌ها و پذیرفته‌شدگان اعطا خواهد شد.

از محورهای این فراخوان می‌توان به توانبخشی، بیمه و امور مالی، حفظ روابط عاطفی، اجتماعی، بهبود و مناسب‌سازی محیط، افزایش شاخص استقلال (ADL & IADL)، دستگاه‌های تشخیصی، پایش از راه‌دور و هشدار دهنده، سلامت. پزشکی، درمان و فناوری های نوین دارویی، مراقبت های سلامت و مراقبت های شناختی، زیست شناسی پیری، پیری درمانی، فناوری های نوین زیستی، نانو، هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، بازی سازی، متاورس و … اشاره کرد.

بخوان  ۱۰ پرتاب برتر موشک آریان ۵ در تمام ادوار

سطح پیشرفته فناوری(TRL) طرح‌های پذیرفته‌شده در محدوده ایده‌آل کاربردی (TRL2) تا نمونه اولیه کارآمد (TRL6) است و امکان حمایت از طرح‌های بالغ‌تر در قالب اعطای توسعه‌های کم وجود دارد. همچنین افزایش سقف حمایت مادی بلاعوض مرکز راهبردی برای طرح‌های با اولویت بالا در کشور (در محدوده TRL 2 – 6) به تشخیص مسؤولان مرکز امکان‌پذیر است.

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، علاقه‌مندان برای شرکت در این فراخوان می‌توانند تا اول دی ماه ۱۴۰۲ در سایت نوآفرین ثبت‌نام کرده و با ورود به صفحه فراخوان و کلیک بر روی گزینه ثبت پروپوزال در همین صفحه، اطلاعات مورد نیاز را در پرسشنامه، وارد کنند. کنند. طرح‌های ارسالی ارزیابی قرار گرفته و در صورت حضور اولیه، ارزیابی طرح‌های تخصصی با داوران و مسؤولان ستاد برگزار خواهد شد و طرح به منزله پذیرش طرح و ورود به جلسه بررسی خواهد شد.

انتهای پیاممنبع