ساعت اتمی چین ۷ میلیارد سال بدون خطا کار می‌کندپژوهشگران چینی با استفاده از لیزرهای استرانسیوم و فوق پایدار، یک ساعت نوری ساخته‌اند که دومین ساعت در نوع خود در جهان است.

به گزارش ایسنا، پژوهشگران دانشگاه علم و فناوری چین یک ساعت نوری با ثبات و عدم قطعیت کمتر از پنج کوئینتیلیونیمی(۱۰ به توان ۳۰) ساخته‌اند. این ساعت در هفت میلیارد سال آینده تنها یک ثانیه جا می‌ماند یا می‌رود. بنابراین زمان دقیقی را در طول زندگی ما نشان می دهد.

ساعت‌های نوری نقش مهمی در آینده‌ای دارند که در حال شکل‌گیری هستند. افراد مطمئن هستند که با استفاده از ساعت‌های نوری می‌توانند سیستم‌های موقعیت‌یابی جهانی(GPS) دقیق‌تر و توزیع کلید کوانتومی را توسعه دهند.

تیم‌های تحقیقاتی در ژاپن، ایالات متحده آمریکا و آلمان روی توسعه ساعت‌های اتمی کار می‌کنند. با این حال، دقیق‌ترین ساعت اتمی در دانشگاه کلرادو در بولدر ساخته شده است که عملکرد پایداری را نیز از خود نشان داده است.

امروز چین با جدید خود در این زمینه به دومین کشور در جهان تبدیل شده است که به این فناوری دست می‌یابد.

چیست؟

یک ثانیه که در همان یک تیک کوچک در ساعت است، در دنیای علم بر یک ساعت اتمی به عنوان «ساعت فواره‌ای مایکروویو» تعریف می‌شود. یک ساعت اتمی، اتم‌های سزیم را به سمت بالا آزاد می‌کند که در اثر گرانش دقیقاً مانند یک فواره آب به سمت زمین سقوط می‌کند. سپس این اتم‌ها با پالس‌های مایکروویو برانگیخته می‌شوند که باعث می‌شود الکترون‌ها ذرات نور را جذب و ساطع کنند و به سطوح مختلف انرژی جهش کنند.

هر یک از این چرخه‌ها یک تیک کوچک است که کسری از زمین را می‌دهد و به بررسی می‌دهد زمان‌سنجی دقیق را تا چند کوادریلیونم حفظ کنند. با این حال، حتما چنین ساعتی به فرکانس مایکروویو بستگی دارد. بنابراین، پژوهشگران در حال توسعه یک ساعت نوری هستند که نور لیزر را جایگزین مایکروویو کند. تخمین زده می‌شود که این کار، عملکرد ساعت را تا دو برابر بهبود بخشد.

بخوان  زمانی که یادگیری عمیق با یادگیری فعال در عصر مدل های بنیادی روبرو می شود

ساخت ساعت های نوری برای آینده

برای استفاده از ساعت‌های دیجیتال نوری، حداقل به سه آزمایشگاه برای دستیابی به پایداری زیر پنج کوئینتیلیونم و عدم قطعیت زیر دو کوئینتیلیوم نیاز است.

تیم تحقیقاتی چین تحت هدایت پان جیانوی از ایران برای ساخت ساعت نوری خود استفاده کردند.

پژوهشگران اتم‌های استرانسیم را تا چند میکرو کلوین خنک کنند. سپس آنها را در یک شبکه بعدی که با کمک پرتوهای لیزر متقاطع ایجاد شده است، به دام انداختند. سپس از یک لیزر فوق‌پایدار برای حرکت اتم‌ها و ایجاد یک انتقال ساعتی که پایدار و دقیق بود، استفاده کردند.

مقایسه این ساعت با سایر ساعت‌های اتمی ارزیابی کرد که این ساعت نوری تا ۲.۲ کوئینتیلیونم پایدار است، در حالی که عدم قطعیت آن ۴.۴ کوئینتیلیونم بود.

مجله پژوهشگران در تحقیقاتی Metrologia گفته‌اند که ساعت نوری آنها طی ۷.۲ میلیارد سال تنها یک مکان می‌ماند یا جلو می‌رود.

این تلاش، تیم چینی را در حداقل معیارهای لازم برای ساختن آینده‌ای قرار می‌دهد که از ساعت‌های نوری برای زمان‌سنجی دقیق استفاده می‌کند.

پژوهشگران همچنین قصد دارند از اتم‌های دیگری مانند ایتربیوم برای ساخت ساعت اتمی و مقایسه تفاوت‌ها در زمان‌سنجی استفاده کنند.

پژوهشگران همچنین می‌گویند که راه‌های موجود را برای آزمایش نظریه‌های اساسی در فیزیک و جستجوی گرانشی و ماده تاریک باز کرده است.

انتهای پیاممنبع