ساعت در ماه چند است؟

برنهارد هوفنباخ (Bernhard Hufenbach) از آژانس فضایی خاطر نشان می دهد که از همه مهم تر، زمان قمری باید برای فضانوردان در آنجا کاربردی باشد.

ناسا در حین طراحی و ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) نیز باید با استفاده از زمان دست و پنجه نرم‌کننده انجام شود. اکنون ۲۵ سال از پرتاب اولین بخش از این ایستگاه می‌گذرد.

هوفنباخ در بیانیه‌ای گفت: این چالش برانگیز خواهد بود و هر روز قمری حدود ۲۹.۵ روز طول زمینی می‌کشد؛ اما با ایجاد یک سیستم کاربردی برای ماه، می‌توانم همین کار را برای سایر مقاصد سیاره‌ای انجام دهم.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، آژانس فضایی اروپا (ESA) می‌خواهد برای زمانی که انسان‌ها روی سطح ماه به کار و زندگی بپردازند، منطقه‌ای که اختصاص داده می‌شود قرار می‌گیرد.

گروهی که به بررسی زمان قمری می‌پردازد، در حال حاضر در مورد این موضوع هستند که آیا یک سازمان واحد باید زمان را روی ماه تنظیم کند و حفظ کند یا خیر. ساعت‌ها روی ماه سریع‌تر از زمین کار می‌کنند و هر روز حدود ۵۶ میکروثانیه افزایش می‌یابد و تیک تاک ساعت در سطح ماه متفاوت از مدار آن است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که کشور را به ویژه آژانس فضایی آمریکا به دنبال پرتاب ماموریت‌هایی به ماه می‌رساند. ناسا به سال ۲۰۲۵ چشم دوخته است. زمانی که انتظار می‌رود بار دیگری برای اولین بار در نیم قرن گذشته به قمر زمین باز گردد. این مأموریت، بخشی از برنامه آرتمیس است که در سال گذشته مرحله اول آن تکمیل شد. مرحله دوم که آرتمیس ۲ نام دارد، قرار است فضانوردان ناسا را ​​در سال ۲۰۲۴ به دور ماه بفرستد.

بخوان  آواز پرندگان چه تاثیری بر سلامت روان افراد دارد؟
در حالی که ایستگاه فضایی، منطقه زمانی خاص را ندارد، با ساعت هماهنگ خود جهانی یا UTC کار می‌کند. از این زمان کمک می‌کند تا اختلاف زمانی بین ناسا و آژانس فضای کانادا و سایر شرکای فضایی در روسیه، ژاپن و اروپا تقسیم شود.

این ایده از سال گذشته منتشر شده و آژانس فضایی اروپا و شرکای بین‌المللی آن در حال حرکت به سوی ایجاد یک «زمان مرجع مشترک قمری» هستند که توسط همه فعال در فضای فضایی پذیرفته می‌شوند.

آژانس فضایی اروپا خواستار «زمان مرجع مشترک قمری» است که توسط ‌همه‌ها فعال در فضای فضایی پذیرفته می‌شود، زیرا انسان‌ها قرار است به زودی روی سطح این کره خاکستری کار و زندگی کنند.

انتهای پیاممنبع