سگ رباتیک با عملکردی بهتر از دروازبانان لیگ برتر!

سگ رباتیک با عملکردی بهتر از دروازبانان لیگ برتر!

استاد می‌گویند که ساخت ربات‌هایی که روزی با انسان‌ها در مسابقات فوتبال هدف دیرینه جامعه رباتیک بوده است.

به گفته‌ی موسسه فناوری فناوری ماساچوست مینی چیتا، اولین چهارپایه‌ای است که قادر است در هوای پشتک بزند و می‌تواند در محیط‌های ناهموار با سرعت دو برابر یک فرد معمولی حرکت کند.

دروازه‌بانی با استفاده از یک ربات چهارپا کار چالش‌برانگیزی است زیرا نیازمند ترکیب حرکات دینامیکی زیاد با دریافت دقیق و سریع توپ است. ربات باید در برابر توپ به سرعت در زمانی کوتاه تر از یک عکس نشان دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، این ربات دروازه‌بان توسط آزمایشگاه رباتیک هیبرید(Hybrid Robotics Lab) در دانشگاه کالیفرنیا برکلی آموزش داده شده است.

این ربات قادر به دفع ۸۷.۵ درصد از ضربات است در حالی که یک درمان‌بان انسانی می‌تواند ۶۹ درصد از ضربات را کاهش دهد. برای مثال در میان تمام مسابقات سال جاری لیگ برتر انگلیس، میزان دفع توپ جردن پیک‌فورد، دروزبان ملی پوش انگلیسی 69.4 درصد بوده است.

دانش یک ربات چهار پا را برای دروازه‌بانی آموزش داده که عملکردی حتی بهتر از دروازه‌بانان لیگ برتر انگلیس دارد!

سگ رباتیک با عملکردی بهتر از دروازبانان لیگ برتر!

در فیلمی که از این ربات منتشر شده است، مینی چیتا از متراژهای به وزن 1.5 در 0.9 دفاع می کند. این ربات به خودی خود دوربین ندارد بنابراین توپ با یک دوربین اضافه خارجی و یک الگوریتم که از شبکه عصبی برای ردیابی اجسام در لحظه استفاده می‌کند، می‌شود، وجود ندارد.

این ربات که مینی چیتا (Mini Cheetah) نام گرفته است ساخته شده است آزمایشگاه بیومتریک رباتیک موسسه فناوری ماساچوست است و با وزن ۲۰ پوند می‌تواند به هوا بپرد، راه برود، پشتک بزند و بدود باشد.

بخوان  ظاهر شدن «ابرهای شبتاب» در پی پرتاب ماهواره‌های استارلینک
ویدئوی منتشر شده، این ربات را در حالی نشان می‌دهد که چمباتمه می‌زند، می‌پرد، به گوشه‌ها حرکت می‌کند و برای گرفتن توپ در هوای شیرجه می‌زند و از دفع توپ سر جای خود باز می‌گرداند.

متخصص این فناوری را در مقاله‌ای که در حالت پیش چاپ قرار می‌دهد توضیح می‌دهد. آن‌ها می‌گویند: ما یک روش «یادگیری تقویتی» ارائه کرده‌ایم که در شرایط واقعی را می‌دهد.

انتهای پیاممنبع

این سگ رباتیک با بهره‌گیری از «یادگیری تقویتی» است که زیرمجموعه‌ای از ماشینی است و به هوش مصنوعی این امکان را می‌دهد تا از طریق آزمون و خطای موارد را بیاموزد، آموزش داده شود.