عکس “تلسکوپ فضای جیمز وب” از عجیب‌ترین قمر زحل

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، گویا این یک فصل ابری برای «تایتان» (تیتان)، بزرگترین قمر زحل است. تایتان دنیای عجیبی است. اگر زمین از یخ آب ساخته شده بود، رودخانه ها و دریاهای آن از متان مایع و سایر هیدروکربن ها بودند و جو غلیظ و مه آلودی برای ابرهای متان داشت، تایتان می توان شبیه به زمین باشد. اکنون، «تلپ فضای جیمز وب» (JWST)، تصویر دو مورد از این ابرها راصدهای چهارم نوامبر خودسکو کرده و مطالعات را به وجد آورده است.

به گفته دانشمندان، جیمز وب قرار است در ماه مه یا ژوئن ۲۰۲۳ نیز نگاه تیزبین خود را به تایتان بازگرداند. این بار، جیمز وب کار خود را با استفاده از «دستگاه فروسرخ میانی» (MIRI) انجام خواهد داد که مطالعه را در مورد مواد شیمیایی موجود در جو عجیب و مه‌آلود این قمر اصلاح می‌کند.

عکسی که «تلسکوپ فضای جیمز وب» از قمر زحل ثبت کرده است، تصویری از ابرهای متان را به نمایش می‌گذارد.

هنوز حتی تمام داده‌های دوربین مادون قرمز را به پایان نرسانده و دستگاه دوم موسوم به «طیف‌نگار فروسرخ نزدیک» (NIRSpec) نیز در حال کار کردن است. جمع‌آوری می‌کند. این کار، نور منعکس‌شده را از بین میبرد. به عنوان مثال، بررسی جو تایتان و اندازه گیری مقدار هر طول موج نور را می‌کند. این می‌تواند کمک کند تا به بررسی این موضوع بپردازد که چه ترکیباتی در قسمت پایین‌جو وجود دارد.

«کانر نیکسون» (کانر نیکسون)، ستاره‌شناس «مرکز پرواز فضایی گادرد» (GSFC) ناسا، ترتیبی داد که جیمز وب در مجموع ۱۵ ساعت از اولین سال فعالیت خود را برای بررسی تایتان صرف کند. گروه نیکسون می‌خواستند به طور ویژه، جو تایتان را مطالعه کنند و به ترسیم نقشه توزیع و شناسایی گازهای جدید بپردازند.

بخوان  معکوس شدن با یک ایمپلنت پوستی

در هر حال، این مشاهدات لزوماً معنی آن نیست که تلسکوپ کک، ابرهایی مشابه ابرهای مشاهده شده با جیمز وب را دیده است. انتظار فعالیت‌های ابری بالاتر را می‌برد زیرا نیمکره شمالی تایتان، آینده تابستان را تجربه می‌کند و تشعشعات خورشیدی را بیشتر می‌برد. از این رو، ابرهای مشاهده شده با تلسکوپ ممکن است تازه شکل گرفته شوند.

مشاهدات صورت‌گرفته در مورد تایتان در حال حاضر ویژه‌ای دارند. ماموریت “کاسینی” (Cassini) ناسا در سال ۲۰۰۴ به زحل رسید و پیش از نابودی آن در سال ۲۰۱۷، بیش از صد بار از کنار تایتان عبور کرد. ناسا اکنون در حال کار کردن روی یک مامور جدید به نام “دراگون فلای” (Dragonfly) است که به بررسی تایتان اختصاص دارد. آسمان مه‌آلود، به پژوهش امکان می‌دهد تا این قمر را از چندیدن نقطه دید بررسی کنند.

«ایمکه دی پاتر» (Imke de Pater)، ستاره‌شناس «دانشگاه کالیفرنیا، برکلی» (UC Berkeley) که رصدهای کک در مورد تایتان را هدایت می‌کند، گفت: وقتی دو روز بعد با تلسکوپ کک به تایتان نگاه کردیم، نگران بودیم که ابرها. از بین بروند اما با خوشحالی دریافتیم که ابرها در همان موقعیت‌ها وجود دارند و به نظر می‌رسند که شکل آنها تغییر کرده است.

تحقیقات در حین بررسی داده‌ها، نه یک ابر، بلکه دو ابر را شناسایی کردند که یکی از آنها به طرز جالبی بر فراز «کراکن ماری» (Kraken Mare)، بزرگترین دریای تایتان واقع شده است. تصمیم تصمیم گیری آن ابر تا راه را برای بررسی مجددها بیابند و بفهمند که چگونه به مرور زمان تغییر می‌کنند. این گروه پژوهشی به “رصدخانه کِک” (رصدخانه Keck) در هاوایی رسیدند.

عکس "تلسکوپی فضای جیمز وب" از عجیب‌ترین قمر زحل

در سمت چپ، عکس تلسکوپ فضایی جیمز وب از تایتان در چهارم نوامبر ۲۰۲۲ را می‌بینیم و در سمت راست، عکس رصدخانه کک از این قمر که دو روز بعد ثبت شده است.

انتهای پیاممنبع

«هایدی همل» (Heidi Hammel)، دانشمند سیاره‌شناسی در «انجمن دانشگاه‌ها برای تحقیقات نجوم» (AURA) و سرپرست پروژه منظومه شمسی جیمز وب، در یک ایمیل نوشت: این عالی است. نگاهی اجمالی به مناطق روشن و تاریک سطح تایتان.

تحقیقات هنوز کار مشاهدات را تمام نکرده‌اند. آنها را در تصاویر ثبت شده با “دوربین مادون قرمز نزدیک” ((NIRCam جیمز وب شناسایی کرد. دوربین مادون قرمز نزدیک، یک دوربین قوی است که می‌توان هدف را در طول موج‌های مختلف نور ثبت کرد. به تحقیقات امکان می دهد تا جو زیرین را جدا کنند.

عکس "تلسکوپی فضای جیمز وب" از عجیب‌ترین قمر زحل

سمت چپ، عکس تلسکوپ فضایی جیمز وب از تایتان در چهارم نوامبر ۲۰۲۲. وسط، عکس رصدخانه کک در دو روز بعد. سمت راست، عکس رصدخانه کک در هفتم نوامبر ۲۰۲۲.

افرادی که جیمز وب برای آنها ارسال کردند، هیجان‌زده شدند. «سباستین رودریگز» (Sebastien Rodriguez)، ستاره‌شناس «دانشگاه پاریس سیته» (Université Paris Cité) و از پژوهشگران این پروژه، در یک ایمیل نوشت: در نگاه نخست، به آرامی می‌توان گفت که این تصویر خارق‌العاده است. فکر می کنم که ما در حال دیدن یک ابر هستیم.