قرار دادن نمونه جمع آوری شده روی سطح مریخ توسط استقامت

عاملی که ناسا اعلام کرده است، این عملیات شامل ده لوله تیتانیومی است. تعداد 10 نمونه از 14 نمونه جمع آوری شده است، در منطقه از دهانه جیزرو (Jezero) به نام “Three Forks” ذخیره می شود. این منطقه به دلیل مسطح بودن و نداشتن مشکلاتی مانند تخته سنگهای بزرگ است که برای ابزارهای جمع آوری (مأموریتهای آتی) ایجاد کند، انتخاب شده است. نمونه‌های انتخاب‌شده شامل سنگ‌های آذرین و رسوبی هستند که از سفر هشت مایلی مریخ‌نورد استقامت در سراسر دهانه جیزرو جمع‌آوری شده‌اند.

به گزارش ایسنا، مریخ‌نورد استقامت ناسا نه تنها در حال کاوش مریخ برای انجام اکتشافات علمی است، بلکه راه را برای ماموریت‌های آینده‌ای که قصد دارند برای اولین بار نمونه‌هایی را از سطح مریخ به زمین بازگردانند، هموار می‌کنند.

گرهارد مینک (Gerhard Kminek)، دانشمند ارشد ماموریت بازگرداندن نمونه مریخ (Mars Sample Return) در آژانس فضایی اروپا در بیانیه‌ای گفت: بازگرداندن این نمونه‌ها به آزمایشگاه‌ها در پیشرفت علم و درک منطقه خاص جیزرو کمک می‌کند. ما همچنین می‌توانیم در شرایط محیطی مریخ در زمانی که حیات در زمین و شاید در سیاره سرخ ظاهر شده است، اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

دهانه جیزرو محل دریاچه باستانی است و بر این باورند که زمانی می‌توان نگهدارنده حیات بوده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه آیا واقعاً حیات در مریخ باستانی کرده است یا خیر، باید نمونه‌هایی را برای آزمایشگاه‌های زمینی برسانند تا آزمایش‌های دقیق‌تری نسبت به آزمایش‌هایی که روی مریخ‌نورد امکان پذیرفتن، انجام دهند.

مریخ نورد استقامت ناسا به اولین اولین لوله دارای نمونه جمع آوری شده از مریخ را روی سطح این سیاره قرار داد. این اقدام، گام مهمی در مسیر مأموریت بازگرداندن نمونه از مریخ به زمین می‌شود.

بخوان  نسل جدید ماهواره‌های استارلینک امروز پرتاب می‌شوند

به زودی ماموریت استقامت ناسا اولین لوله ذخیره شده، حاوی نمونه‌های سنگ‌های گرانبهای خود را روی شن‌های مریخ رها کرد و رکوردی از موادی را که در یک مأمور آینده می‌توان به زمین بازگرداند، به جای گذاشت. مقامات ناسا در بیانیه‌های روز چهارشنبه ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) اعلام کردند که این یک لحظه کلیدی در جستجوی حیات در مریخ است.

این مریخ‌نورد پس از رها کردن نمونه‌ها به کاوش و جمع‌آوری نمونه‌های بعدی پرداخت. کن فارلی (Ken Farley)، دانشمند پروژه استقامت از موسسه فناوری کالیفرنیا، می‌گوید: اگر از رها شدن این لوله‌ها به یک نقطه عطف مهم دست یافته‌ام اما این به معنای پایان کاوش‌های استقامت یا جمع‌آوری نمونه نیست. ما از این ماموریت، به بالای دلتا و به مناطق می‌رویم که با توجه به تصاویر ماهواره‌ای از نظر زمین‌شناسی غنی به نظر می‌رسند و در آن به تحقیقات علمی می‌پردازیم و هسته‌های سنگی بیشتر را جمع‌آوری می‌کنیم.

طرح‌های پیچیده بازگرداندن نمونه‌ای از سطح مریخ به زمین شامل کار کردن وسایل نقلیه از جمله یک فضاپیما، یک فرودگر و دو بالگرد می‌شود که برای جمع‌آوری نمونه‌هایی از سطح مریخ، آنها را به مدار و بازگرداندن آنها به زمین با هم کار می‌کنند. مریخ‌نورد استقامت با جمع‌آوری نمونه‌ها، مهر و موم کردن آنها در لوله‌های آزمایشگاهی و رها کردن این لوله‌ها در سطح مریخ برای جمع‌آوری ماموریت‌های آتی، این روند را آغاز کرده‌اند.

انتهای پیاممنبع