قطار‌های هوایی؛ ایده‌ای که از زمان خود فراتر بود

برای درک اینکه چرا جهان در وهله اول به یک قطار هوایی نیاز داشت، باید ابتدا وقایعی را که در آن زمان که در حال رخ دادن بودند را درک کنید تا جوابی را به دست آورید. در قرن نوزدهم هیچ هواپیمای وجود نداشت و ماشین هنوز اختراع نشده بود. بنابراین، قطار سریعترین وسیله حمل و نقل برای رسیدن به جایی بود که باید می‌رفتید. ظهور اتومبیل‌ها و هواپیما‌ها صنعت راه‌آهن را تغییر داد و محبوبیت قطار‌ها کاهش یافت، زیرا مردم از حمل‌ونقل‌های سریع‌تر استفاده می‌کردند. حتی سریع‌ترین لوکوموتیو بخار در سال ۱۹۳۸ نمی‌توانست با هواپیما‌ها و اتومبیل‌ها به راحتی رقابت کند.

به گزارش slashgear، قطار‌های هوانوردی قرار بود یک وسیله نقلیه آبی خاکی باشند به‌علاوه اینکه قطار هوایی بسیار سریع‌تر از قطار معمولی حرکت می‌کرد و سرعت این وسیله می‌توانست به ۴۸۲ کیلومتر در ساعت برسد، اما ساخت این قطار هرگز عملی نشد. بیایید بررسی کنیم تا ببینیم چه اتفاقی افتاد و چرا این نوع قطار هرگز ساخته نشد.

همه داستان‌ها از کجا شروع شد؟

قطارهای جدید

هیچ کشوری این ایده را دنبال نکرد

بیشتر بخوانید
منبع

قطار

اگرچه هیچ‌گاه یک هواپیمای پرسرعت ساخته نشده است، اما قطار‌های سریع السیر وجود دارند که در کشور‌های مختلف جهان ساخته و راه‌اندازی شده‌اند. به عنوان مثال، یکی از سریع‌ترین قطار‌های جهان، قطار شینکانسن ژاپن است که با سرعت ۳۶۰ کیلومتر در ساعت سرعت می‌گیرد.


در انگلیس، دانشمندان یک قطار هوایی به نام RTV ۳۱ طراحی کردند. آن‌ها قصد داشتند قطار فاصله میان لندن به گلاسکو را تنها در دو ساعت طی کند، که سه برابر سریع‌تر از قطار‌های معمولی آن زمان بود. آن‌ها به تاسیس یک شرکت و آزمایش قطار رسیدند، اما این پروژه وقتی دولت انگلیس تمایلی به سرمایه گذاری در آن نشان نداد در سال ۱۹۷۳ متوقف شد. تقریباً در همان زمان، دانشمندان در ایالات متحده در حال توسعه قطار‌های هوایی آزمایشی در پوبلو، کلرادو بودند، اما این ایده هرگز عملی نشد.

بخوان  ممکن است به لطف راه اندازی Vision Pro، فروشگاه اپل محلی شما زودتر بسته شود

اولین قطار هوایی توسط ژان برتن، مهندس فرانسوی در دهه ۱۹۶۰ اختراع شد. این قطار سال‌ها توسعه یافت تا زمانی که آن‌ها تصمیم گرفتند در TGV، اولین خط راه‌آهن پرسرعت فرانسه سرمایه‌گذاری کنند در این زمان این برنامه توسط دولت فرانسه رها شد. فرانسه تنها کشوری نبودند که روی این فناوری کار می‌کردند. بریتانیا و ایالات متحده هر دو به طور جداگانه در حال برنامه ریزی برای راه اندازی نمونه‌های اولیه خود از قطار هوایی بودند.

قطار هوانوردی یک ایده انقلابی بود که در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در چند کشور آزمایش شد، اما بعداً رها شد و هرگز به واقعیت تبدیل نشد.