مجسمه دیگری از فضانورد ناسا ساخته شد

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، فیلمساز آمریکایی «استیون باربر» با مجسمه سازان همکاری کرده است تا بار دیگر مجسمه‌های سالی راید ساخته شود. این دومین بار است که مجسمه وی ساخته می شود. پیشتر نیز یک مجسمه از راید ساخته شده بود که از آن مجسمه در ۱۷ ژوئن ۲۰۲۲ رونمایی شد.

مجسمه قدیمی از «سالی راید»(Sally Ride) اولین زن آمریکایی که به فضا سفر کرد، ساخته شده و قرار است ۴ ژوئیه سال جاری میلادی از آن در لس آنجلس رونمایی شود.

مجسمه جدید اما قرار است در چهارم جوئیه سال ۲۰۲۳ و در خارج از کتابخانه و موزه ریاست جمهوری رونالد ریگان، واقع در غرب زادگاهش در لس‌آنجلس، به عنوان بخشی از مجموعه‌های تاریخی زنانه که توسط استیون باربر طراحی شده است، رونمایی می‌شود.

باربر که مجسمه برنزی راید نیز طراحی کرده است، گفت: تعداد زیادی از نمادهای زنان مشهور در حوزه های علمی وجود دارد که می توانم بم.

سالی راید یکی از اولین زنانی بود که در سال ۱۹۷۸ توسط ناسا به عنوان بخشی از جستجوی ناسا برای ارسال فضانوردان زن به فضا انتخاب شد و تبلیغ سفر به فضا را نیز «نیکل نیکولز» بازیگر سیاه‌پوست فیلم «پیشتازان فضا»، انجام داد. سالی کریستن راید در سال 78 میلادی به سازمان ناسا ۱۹ پیوست و اولین سفر فضایی‌اش را در سال ۱۹۸۳ در سال ۳۲ سال با شاتل فضای چلنجر انجام داد. سالی راید هنگام انجام این مأموریت نه تنها یک زن فضاینورد آمریکایی، بلکه جوان‌ترین فضانورد آمریکایی نیز بود. راید دو بار به فضا رفت و این سفر را نیز در ماموریت‌های شاتل فضایی STS-7 در ژوئن ۱۹۸۳ و در STS-41-G در اکتبر ۱۹۸۴ انجام داد. پس از دوران فضانوردی، راید در کمیسیون راجرز(راجرز کمیسیون) کار کرد تا تراژدی چلنجر را بررسی کند. شاتل فضای چلنجر ۳۷ سال پیش در ۲۸ ژانویه ۱۹۸۶ در حین پرتاب منفجر شد و هر هفت فضای سرنشین آن کشته شدند.

مجسمه دیگری از فضانورد ناسا ساخته شد

مجسمه سالی راید، اولین زن آمریکایی که به فضا پرواز کرد، در خارج از موزه «Cradle of Aviation Museum» در لانگ آیلند، نیویورک در ۱۷ ژوئن ۲۰۲۲ رونمایی شد.

مجسمه راید در نیویورک توسط برادران مجسمه ساز ساکن کلرادو به نام‌های «جورج» و «مارک لوندین» که با «جوی باینر» کار می‌کنند، ساخته شده است. باربر گفت از آنجا که مجسمه قبلی را «جورج» و «مارک لوندین» ساخته اند، مجسمه جدید راید را نیز خواهند ساخت.

از نظر تاریخی، چندین مجسمه‌هایی از زنان تأثیرگذار و مشهور وجود دارد. به عنوان مثال، به عنوان مثال، در سال 2011، در پست گزارشی منتشر شد که تنها 394 مجسمه از زنان در سراسر ایالات متحده آمریکا وجود دارد و در مقایسه با 4799 مردانی که در لیست مجسمه‌های موزه هنر آمریکا مؤسسه اسمیتسونیان وجود دارد، بسیار کمتر است. باربر گفت که به همین دلیل، او علاقه‌مند است تا بناهای دیگری از فضانوردان زن را ایجاد کند. او درباره برخی از ایده‌ها با افراد مشهور زنده در صورت فوت با خانواده و سایر ارتباطاتشان صحبت کرده است.

رایدهای اخیراً در انجمن‌های مختلف مورد تقدیر قرار گرفته است. در اکتبر سال ۲۰۲۲، نورث روپ گرومن یکی از فضاپیماهایی باری سیگنوس خود را به افتخار این فضانورد «SS Sally Ride» نامگذاری کرد. نیروی دریایی ایالات متحده همچنین یک کشتی را به افتخار او «R/V Sally Ride» نامگذاری کرد. میراث او همچنین برای روی تمبر پستی ایالات متحده آمریکا، سکه 25 سنتی آمریکا، یک عروسک باربی، عروسک های کوچک، یک لگو کوچک و یک منطقه از ماه، گرامی داشته شده است.

انتهای پیاممنبع

برادران لوندین همیشه با باربر همکاری می‌کنند و سه مجسمه از فضانوردان نامی ساخته‌اند. آنها مجسمه‌های از «جک سویگرت»(Jack Swigert) فضانورد ماموریت آپولو ۱۳ را در ساختمان کنگره ایالات متحده به همراه طراحان دیگر ساختند. آنها با کمک باربر، بنای یادبودی برای سه خدای آپولو ۱۱ در مرکز فضای کندی ناسا در فلوریدا و همچنین بنای یادبودی برای سه فضانورد آپولو ۱۳ در مرکز فضای هیوستون، نزدیک مرکز فضای جانسون ناسا، ساختند.

بخوان  پیشنهاد دانشمند ایرانی برای اضافه شدن رنگ سفید به چراغ راهنمایی