نانو تکنولوژی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ دانشمنامه کیان تن پوش | 1biti

شاید اگر آتش کشف نمی شد تا اجداد ما برای پخت و پز خوراک از آن استفاده کنند، ما نیز اکنون قادر به آشپزی نبودیم. بخشی از تحقیقات علمی می گویند که اگر بشر پخت و پز را نمی‌آموخت اکنون مغزهای ما کوچکتر و کمتر توسعه یافته بود. از نظر مدیران بازرگانی، همه ی دارائی یک شرکت به تکنولوژی آن است که زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد. اکثر شرکت های دنیا بر این باورند که با تکنولوژی به جایی می رسند و یک اصل مهم در فناوری و ارتباط شرکت هاست. آن ها هنوز نتوانسته اند استراتژی تکنولوژی مناسبی برای کسب و کار خود پیدا کنند و هنوز نتوانسته اند ارزش های تکنولوژی خود را پیاده سازی کنند. مدیرانی در این موارد موفق اند که به اهمیت تکنولوژی پی برده باشند و توجه و منابع مناسبی برای این تکنولوژی اختصاص بدهند.

  • فناوری نوآورد (cutting-edge) به فناوری‌ای گفته می‌شود که به تازگی در بازار آمده و قابلیت‌های نوین و نوآورانه‌ای ارائه می‌کند.
  • در اینجا گشایشی برای «تفکر جدید درباره فناوری» وجود دارد (مکمل یا چالشی برای جامعه‌شناسی تفسیری فناوری، و شروع مجدد برای فلسفه فناوری).
  • علاوه بر این،‌ کودکان آمادگی بیشتری برای تامین نیروی کار لازم برای پرورش گیاهان، نسبت به یک اقتصاد شکارچی-گردآورنده داشتند.
  • انتقال تکنولوژی به این معنا است که تکنولوژی را در مکانی به جز مکان اولیه‌ای که در آن خلق و ایجاد شده است به کار بگیرید.

تا اواخر دهه ۳۰ میلادی، واژه تکنولوژی نه تنها به مطالعه و فراگیری علوم صنعتی، بلکه به خود علوم صنعتی نیز اشاره می کرد. تا آنجا که به فناوری مربوط می شود، به ابزارها و خدماتی فکر کنید که در زندگی روزمره خود از آنها استفاده می کنید. درک این موضوع باید آسان‌تر باشد، زیرا گوشی‌های هوشمند ما عملاً به توسعه‌ای از خودمان تبدیل شده‌اند، و با توجه به اینکه ما دائماً فیدهای خود را بررسی می‌کنیم و از سرویس‌های ابری برای ذخیره داده‌های خود و غیره استفاده می‌کنیم. واژه «تکنولوژی»، اگرچه به گفته برخی منابع، اصطلاح بهتری برای «فناوری کاربردی» است، زیرا معلوم می‌شود که فناوری واقعی دانش عملی و مهارت‌های حل مسئله است که به ایجاد آنها کمک می‌کند.

بخوان  ۱۰ تکنولوژی پزشکی که می توانند آینده بشر را متحول کنند! | 1biti

کاربرد نانو تکنولوژی در صنعت نساجی و پارچه بافی

به باور برخی دیگر از پژوهشگران با پیدایش ابزارهای مذکور هنوز انقلاب صنعتی که تحولی عظیم در تکنولوژی به وجود آورده ، آغاز نشده و ظهور دوک نخ ریسی و ماشین بخار جیمزوات بود که طلیعه این انقلاب بزرگ را ظاهر ساخت. تکنولوژی چنان پیشروی کرد که مراکز داده به جزئی لاینفک از مدرنیته تبدیل شدند. آخرین ادعای من این است که اندیشیدن به مقیاس راهی برای تقویت مجدد تاریخ، جامعه شناسی و حتی فلسفه فناوری به شیوه هایی ارائه می‌دهد که مستقیماً کار مورخان علم را نیز دعوت می کند. مورخان علم به موارد زیادی در مقیاس (آزمایشگاه ها، نقشه ها، عکس ها، مدل ها، واحدها) توجه کرده اند، هرچند که گویای این است که ما کلمه ای برای مقوله کلی نداریم، و نشان می دهد که گشایشی برای کلیات و عمیق تر وجود دارد. به همین ترتیب، مورخان فناوری به توصیف مقیاس – برای مثال به گزارش‌های سیستم‌های جهانی، یا پروژه تنش‌های اروپا (در مقیاس منطقه‌ای)، یا مطالعات نانوتکنولوژی – توجه کنید – بدون اینکه به طور صریح و مقایسه‌ای یک اصطلاح کلیدی را بررسی کنند.

تجزیه و تحلیل داده‌های عظیم با تکنولوژی جدید

واژه های زیاد دیگری هم هست که می شود دهها برگ در باره آنها نوشت. Jared Bernstein، همکار ارشد در مرکز اولویت های سیاست گذاری و بودجه، در مقاله خود این ایده مورد قبول که اتوماسیون و به طور کلی تر، پیشرفت های تکنولوژیکی عامل اصلی مشکل روز افزون بازار کار هستند را زیر سوال می برد. اساسا او رویکردی بی طرف را در قبال ارتباط مجله خبری 1 بیتی بین تکنولوژی و مشکلات آمریکایی ها در زمینه بیکاری و حقوق کم در پیش گرفته است. F. Schumacher و Jacques Ellul مطرح شد تا بتوان موقعیت هایی را توصیف کرد که در آن استفاده از تکنولوژی های بسیار جدید یا آن هایی که به دسترسی به یک زیرساخت مرکزی یا اجزا و مهارت های وارداتی از قسمت های دیگر نیاز دارند، خیلی مطلوب نیست.

بخوان  بهترین سایت‌های اخبار تکنولوژی و فناوری smurchs Site | 1biti

تکنولوژی

تحقیقات علمی معمولاً در قالب مقالات تحقیقاتی، اسناد پتنت و محصولات نمونه‎ای که برای اثبات ماهیت ابداعی به‌کار می‎روند، تجسم می‎یابد. علاوه بر این، با پر کردن خلأ معنایی ناشی از تنگ‌شدن معنای «هنرها» و «علوم»، «تکنولوژی» به‌عنوان محرک تغییر اکنون می‌تواند به معنای همه چیز باشد، از علم کاربردی گرفته تا هنرهای صنعتی گسترده. «تکنولوژی» یکی از کلیدواژه‌های دنیای ما است، اما در عین حال یکی از گیج‌کننده‌ترین کلمات کلیدی است. شناخت این واژه به عنوان یک مقوله تحلیلی برای درک ما از کل تاریخ بشریت و در واقع فراتر از آن ضروری به نظر می‌رسد. ما احتمالاً با این ادعا راحت هستیم که انسان‌ها از دوران پارینه سنگی فناوری‌هایی داشته‌اند و حتی حیواناتی از کلاغ گرفته تا شامپانزه‌ها به‌عنوان کاربران ابزار شناسایی شده‌اند.

http://118amoozesh.ir