نقش‌آفرینی تلسکوپ جیمز وب در یک مستند جدید

میشل ویلیامز، برنده جایزه گلدن گلوب، این مستند را که قرار است در ماه اکتبر ۲۰۲۳ منتشر کند، روایت می‌کند.

درودها به سویهای معجزه آسای تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا از سراسر جهان در حال سرازیر شدن است.

جان ترنر(John Turner) نیز به عنوان تهیه کننده با آیمکس همکاری کرده است. در این پروژه ناسا، آژانس فضایی اروپا و کانادا، موسسه علمی تلسکوپ فضایی و انجمن دانشگاه‌ها برای تحقیقات در نجوم نیز همراه بوده‌اند.

این رصدخانه پیشرفته در سالگرد یک سالگی خود را به عنوان یک پلتفرم نجومی پیشگامانه که در فاصله یک میلیون مایلی(۱.۶ میلیون کیلومتری) از زمین به دور خورشید می‌چرخد، جشن گرفت و قرار است این جشن با مستند جدید «آسمان ساده» از فضای تلسکوپی جیمز وب(JWST) تکمیل شود. پروژه‌ای پرشور که شرکت آیمکس آن را با شرکت کریزی بوت پیکچرز (Crazy Boat Pictures Ltd) و فیلمساز نامزد جایزه اسکار، ناتانیل کان (Nathaniel Kahn) انجام می‌دهد.

انتهای پیاممنبع

«آسمان عمیق» به نویسندگی، تهیه کنندگی و کارگردانی ناتانیل کان و بانی هلینوماز(Bonnie Hlinomaz) به طور مشترک ساخته شد.

جان ترنر، رئیس بخش مستندهای آیتمکس در یک بیانیه مطبوعاتی رسمی گفت: «آسمان عمیق» بازگشتی هیجان انگیز برای مستندهای آیمکس و سنت دیرینه ما در ساخت فیلم های فضایی همهجانبه را نشان می دهد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب در مستند جدید و نفس‌گیر شرکت فیلمسازی آی‌مکس(IMAX) ایفای نقش می‌کند.

این مستند الهام‌بخش فرآیند مهندسی و ساخت تلسکوپی ۱۰ دلاری جیمز وب، پرتاب تاریخی آن در روز ۲۵ دسامبر سال ۲۰۲۱ و انتشار اولین تصاویر تمام رنگی و کهکشانی آن در روز ۱۲ ژوئن سال ۲۰۲۲ بود که کل سیاره شاهد آن بود.

بخوان  آیا آینده نرم افزارهای متن باز به دلیل اعتراض افزارها در خطر است؟

خبر تکمیل این فیلم ۴۰ دقیقه‌ای هفته‌ای گذشته در جریان رویدادهایی به مناسبت سالگرد «اولین تصویر» تلسکوپ در آکادمی ملی علوم در واشنگتن دی سی اعلام شد.

شریک مالی آییمکس در این پروژه بنیاد نورثروب ‌گرومن بوده است.

ویلیامز در بیانیه آیمکس گفت: من همیشه مجذوب زیبایی و عظمت فضا بوده ام و هیجان زده هستم که با ناتانیل و آی مکس کار کنم تا داستان تصاویر جذاب ثبت شده توسط این تلسکوپ جدید را روایت کنم.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، میشل ویلیامز(Michelle Williams)، بازیگر برنده جایزه، فیلم کوتاه «آسمان عمیق» را که در ماه اکتبر اکران می‌شود، روایت خواهد کرد.