وقتی‌ها حیاتی هستند، په‌پادها ناجی جان انسان می‌شوندپهپادها در موقعیت‌هایی که زمان‌های خارجی بسیار زیاد هستند، سریع‌تر از آمبولانس‌ها عمل می‌کنند و در حال بررسی ایده‌هایی هستند که په‌پادهای مجهز به دستگاه‌های شوک الکتریکی خودکار (AED) برای نجات جان بیمارانی هستند که دچار بیماری قلبی می‌شوند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، محققان دریافتند که در بیش از نیمی از موارد، سه دقیقه جلوتر از وسایل نقلیه به محل می‌رسند می‌روند. علاوه بر این، در اکثر مواردی که بیمار مبتلا به بیماری قلبی می شود، از دستگاه الکتروشوک ارسال شده توسط پهپاد برای جلوگیری از بدتر شدن وضعیت و مرگ استفاده می شود.

آندریاسون (Andreas Claesson) دانشیار مرکز کلاس تحقیقات ایست قلبی در بخش تحقیقات و آموزش بالینی موسسه کارولینسکا و محقق اصلی این مطالعه می‌گوید: استفاده از دستگاه شوک مهم‌ترین عامل در نجات جان افراد است. ما از تابستان سال ۲۰۲۰ پهپادهای مجهز به دستگاه شوک را مستقر کرده‌ایم و در این مطالعه نشان دادیم پهپادها می‌توانند تا چند دقیقه قبل از آمبولانس در محل حادثه برسند. این زمان به این معناست که دستگاه شوک می‌تواند توسط افراد حاضر در صحنه‌ای در چند مورد استفاده شود.

ایست قلبی یک عارضه پزشکی بالقوه کُشنده است که اتفاق می‌افتد که قلب از کار بیفتد. این عارضه می‌تواند در نتیجه حمله قلبی، آریتمی یا ضربان نامنظم قلب و سایر اختلالات قلبی رخ دهد. برای حفظ جان یک فرد، مداخله پزشکی سریع نیاز دارد.

استفاده از دستگاه الکتروشوک یکی از مهمترین مداخلات برای درمان ایست قلبی است. الکتروشوک یک روش پزشکی است که در آن دوز درمانی از انرژی با هدف بازگرداندن ضربان طبیعی به قلب روی این کار می‌شود. دستگاه‌های شوک خارجی به طور معمول برای این منظور در مکان‌های عمومی، خانه‌ها و محیط‌های بیمارستانی می‌شوند. به این ترتیب، آن‌ها به مکان‌هایی که ایست قلبی در آن اتفاق می‌افتد، بسیار حائز اهمیت است.

بخوان  عکسبرداری از یک عکس ۴۰۰ برابر بهتر از گذشته

آزمایشی که در تابستان سال ۲۰۲۲ انجام شد

موسسه کارولینسکا از سال ۲۰۲۰ ایده ارسال یک پهپاد مجهز به دستگاه شوک الکتریکی را همزمان با آمبولانس برای کاهش زمان الکتروشوک آزمایش کرده است. این مطالعه حدود ۲۰۰ هزار نفر در غرب سوئد را شامل شد و اولین نتایج ارائه شده در تابستان سال ۲۰۲۰ نشان داد که این ایده قابل اجرا و ایمان است.

در این مطالعه از هواپیماهای بدون سرنشین برای تحویل دستگاه شوک الکتریکی خارجی در ۵۵ مورد مشکوک به ایست بیماری استفاده می شود. پهپادها 37 مورد قبل از آمبولانس رسیدند که 67 درصد موارد را شامل می‌شد و نزدیک به پهپاد پیش از آمبولانس سه دقیقه و 14 ثانیه بود.

کلاسون می‌گوید: مطالعه ما اکنون یک بار برای همیشه نشان می‌دهد که می‌توانم دستگاه‌های الکتریکی خارجی را با هواپیماهای سر تحویل داد و این کار را می‌توان چند دقیقه قبل از رسیدن آمبولانس به انجام رساند و افراد حاضر در محل می‌توانند با کمک تحقیقات انجام دهند. از رسیدن نیروهای امدادی استفاده از دستگاه را آغاز کنند.

این مطالعه در مجله The Lancet Digital Health منتشر شده است.

انتهای پیاممنبع