پایش کیفیت آب با دستگاه ۷ سنسوره ایرانییکی از شرکت‌های فناور مستقر در دانشگاه علم و صنعت ایران سیستمی را در فاز نمونه اولیه ساخته شده که قادر به پایش ۷ عنصر است.

امیرحسین جلائیان از محققان این طرح در گفت‌وگو با ایسنا، دستگاه ساخته شده در این شرکت را دستگاه CTD دانست و گفت: بر روی این دستگاه ۶ سنسور نصب شده که شامل سنسورهای PH، پروفیل، هدایت الکتریکی (رسانایی)، دما، بخار و شوری (Salinity) و ترکیبات آلی است.

وی کاربرد این دستگاه را پایش آب در سدها و یا اقیانوس‌ها دانست و اظهار کرد: این دستگاه بر روی سطح آب در عمق 70 تا 80 متری آب می‌شود و این برنامه‌ها را در یک فایل اکسل به کاربر ارائه می‌دهد.

جلائیان با بیان اینکه کاربر از طریق اینترنت می‌تواند به این داده‌ها دسترسی داشته باشد، اظهار کرد: این دستگاه اپراتور را قادر به سنجش کیفیت آب می‌کند.

این محقق با بیان اینکه نمونه اولیه ساخته شده است، خاطر نشان کرد: این دستگاه تست میدانی قرار گرفته است. این یکی از تست‌ها در سد کارون ۴ بوده است.

وی با بیان اینکه چه نمونه ای از این دستگاه در کشور موجود بوده است، ذکر شد: این دستگاه ۴ سنسور بوده و ۷ سنسوره آن در کشور موجود نبوده است.

به گفته جلائیان، این شرکت موفق به تولید نمونه این دستگاه با ۷ سنسور شده است.

انتهای پیاممنبع

بخوان  ویژگی های جدید آیفون ۱۴