پرتاب ماهواره جاسوسی آمریکا از کالیفرنیا به فضا

بیشتر مأموریت‌های دلتا ۴ هوی، محموله‌های دفتر ملی شناسایی را به مدار زمین می‌رسانند، اما ناسا نیز از این تقویت‌کننده قوی استفاده کرده است. وسایل نقلیه دلتا ۴ هوی، “کاوشگر خورشیدی پارکر” (Parker Solar Probe) این آژانس فضایی را در سال ۲۰۱۸ و نخستین آزمایش پرواز کپسول سرنشین‌دار “اوریون” (Orion) آن را در سال ۲۰۱۴ به فضا پرتاب کردند.

به نقل از اسپیس، موشک “دلتا ۴ هوی” (Delta IV Heavy) طی ماموریت “NROL-۹۱”، از سکوی پرتاب “کمپلکس۶” (Complex-۶) در پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ پرتاب شد. اطلاعات بسیار کمی در مورد فضاپیمایی که در ماموریت NROL-۹۱ به پرواز درآمده است، وجود دارد. این موضوع جای تعجب ندارد، زیرا دفتر ملی شناسایی، ناوگان ماهواره‌های جاسوسی آمریکا را می‌سازد و راه‌اندازی می‌کند و به طبقه‌بندی فعالیت‌ها و محموله‌های آن‌ها می‌پردازد.

این پرتاب، چهاردهمین پرتاب دلتا ۴ هوی بود که در سال ۲۰۰۴ آغاز به کار کرد. این موشک که ارتفاع آن ۷۱ متر است، می‌تواند ۲۸۳۷۰ کیلوگرم محموله را به مدار پایین زمین برساند که بیش از توانایی هر موشک دیگری به جز “فالکون هوی” (Falcon Heavy) شرکت “اسپیس ایکس” (SpaceX) است. به گفته اسپیس ایکس، فالکون هوی می‌تواند ۶۳۸۰۰ کیلوگرم محموله را به مدار پایین زمین برساند.

شرح ماموریت دفتر ملی شناسایی، NROL-۹۱ را تنها با عبارات مبهم تشریح کرد و گفت که از ماموریت کلی امنیت ملی برای ارائه داده‌های اطلاعاتی به سیاست‌گذاران ارشد آمریکا، جامعه اطلاعاتی و وزارت دفاع این کشور پشتیبانی می‌کند.

ما حتی نمی‌دانیم که ماهواره، کدام مدار را اشغال خواهد کرد. این اطلاعات در توضیحات دفتر ملی شناسایی یا ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی ارائه نشده‌اند و ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی به درخواست دفتر ملی شناسایی، حدود هفت دقیقه پس از پرتاب به پخش اینترنتی خود پایان داد.

بخوان  چرا ChatGPT را احمق جلوه می‌دهید؟!

ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی در حال کنار گذاشتن تدریجی دلتا ۴ هوی به نفع موشک جدیدی به نام “ولکان قنطورس” (Vulcan Centaur) است که می‌تواند کار خود را تا پایان سال ۲۰۲۲ آغاز کند. فقط دو پرواز دلتا ۴ هوی باقی مانده‌اند که هر دو ماموریت دفتر ملی شناسایی هستند و از “پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال” (CCSFS) در فلوریدا پرتاب خواهند شد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این ماموریت‌ها در سال‌های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ انجام می‌شوند.منبع

موشک قوی شرکت “ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی” (ULA)، یک ماهواره متعلق به “دفتر ملی شناسایی” (NRO) را از “پایگاه نیروی هوایی وندنبرگ” (VBG) در کالیفرنیا به فضا پرتاب کرد.