کاهش ۳۰ درصدی کلسترول بد خون با یک واکسنمحقق موفق به ابداع واکسنی شد و کلسترول بد خون(LDL) را تا ۳۰ درصد کاهش داد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اس‌ای، کلسترول بالا در حال تبدیل شدن به یک مشکل سلامتی بسیار رایج است که در حال حاضر از هر 5 نفر در ایالات متحده آمریکا 2 نفر را تحت تأثیر قرار می دهد.

اکنون واکسن است که در حال توسعه است، وعده می‌دهد که به طور بد روش و مقرون به صرفه‌ترین سطح «کلسترول خون» را در بدن کاهش می‌دهد.

این کلسترول بد به شکل لیپوپروتئین‌های با چگالی کم یا LDL، نوعی کلسترول است که می‌تواند باعث ایجاد انسداد خطرناک در شریان‌ها شود، باعث کاهش آسیب به قلب یا ایجاد لخته‌های خونی می‌شود که در نهایت می‌تواند باعث ایجاد آسیب شود.

گروهی به سرپرستی پژوهشگران دانشگاه نیومکزیکو و دانشگاه کالیفرنیا دیویس در آزمایش‌هایی که روی موش‌ها و میمون‌ها انجام شد، با هدف قرار دادن پرورشی به نام پروپروتئین کنورتاز سوبتیلیسین/ککسین نوع ۹(PCSK۹) که یک رابطه مهم با LDLها دارد، سطح LDL را کاهش داد. ارائه دهنده.

برایس چاکریان، متخصص ژنتیک مولکولی از دانشگاه نیومکزیکو می‌گوید: این واکسن بر اساس یک ذره ویروس غیر عفونی ساخته شده است که فقط پوسته‌ای از یک ویروس است. اکنون مشخص شده است که ما می‌توانیم از پوسته یک ویروس برای تولید واکسن علیه انواع چیزهای مختلف استفاده کنیم.

گیرنده‌های ویژه روی سلول‌های مسئول مسئول LDL در سطح ایمن هستند، اما مقدار اضافی PCSK9 می‌تواند این آسیب‌ها را دریافت کند، به این معنی که گیرنده‌ها کارایی کمتری پیدا کنند و کلسترول بدتر در خون شناور می‌شوند.

بخوان  بررسی تاثیر هوش مصنوعی بر مراقبت‌های بهداشتی اولیه

ژنتیک، رژیم غذایی و عوامل مختلف دیگر می‌توانند بر تولید PCSK۹ در بدن تأثیر بگذارند. در اینجا، ترکیب قطعات کوچک PCSK9 با ذره ویروس های غیر عفونی به این معنی است که یک سیستم ایمنی ایجاد می کند و PCSK9 را به هدف قرار می دهد و خنثی می کند.

این واکسن نشان داد که می‌توان کلسترول بد را تا ۳۰ درصد کاهش داد. این واکسن به اندازه‌گیری‌کننده‌های PCSK9 آزمایشی اولیه است، همچنین راه حلی است که به‌طور بالقوه می‌تواند بسیار کمتر باشد.

چاکریان می‌گوید: ما علاقه‌مندیم به دیگران را می‌توانیم توسعه دهیم که کمتری داشته باشد و به نحوی باشد که تأثیرگذار باشد، نه فقط در دولت، بلکه در مکان‌هایی که منابع لازم برای پرداخت این درمان‌های بسیار گران آمریکا وجود دارد.

برخی از محققان این مطالعه می‌گویند ما هنوز تعداد زیادی از دسترسی به واکسنی را داریم که در انسان‌ها استفاده می‌شود، اما نتایج امیدوارکننده‌ها هستند.

این واکسن، راه حلی مقرون به صرفه‌تر از گزینه‌های موجود است و حدود یک سال در هر دوام می‌آورد.

در حال حاضر یک دهه است که این واکسن در حال توسعه است و در مرحله بعدی، بر روی انسان آزمایش خواهد شد.

هر چند که این واکسن نیاز به مطالعه بیشتر و تامین مالی بیشتر دارد، اما تخمین زده می‌شود که این واکسن سالانه نزدیک به ۱۸ میلیون جانی است که در سراسر جهان به دلیل بیماری‌های قلبی از دست می‌روند، نجات دهد.

چاکریان می‌گوید: امیدواریم در ۱۰ سال آینده این واکسن را برای انسان‌ها تولید کنیم.

این پژوهش در مجله NPJ Vaccines منتشر شده است.

بخوان  نگاهی به روند ابداع ۱۲ واکسن در طول تاریخ/حرکت پُرشتاب قطار تولید واکسن

انتهای پیاممنبع