کمک به افراد نابینا در تشخیص چهره!پزشک می‌گویند یک ناحیه برای مغز، نقش مهمی در کمک به افراد نابینا برای تشخیص چهره دارد.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، پژوهشگران منطقه از مغز را شناسایی کرده اند که به افراد دارای اختلال بینایی کمک کند تا چهره ها را تشخیص دهند. آنها همچنین یک ابزار آزمایشی ساخته‌اند که به افراد نابینا در تشخیص حالات اولیه کمک می‌کند.

علوم علوم اعصاب مرکز پزشکی دانشگاه «جورج تاون»(Georgetown) فاش کردند که منطقه «دوکی‌شکل»، منطقه‌ای حیاتی برای پردازش در افراد بینا، نقش مهمی در کمک به افراد نابینا در تشخیص چهره دارد.

جوزف راوشکر نویسنده ارشد این مطالعه در یک بیانیه گفت: مدتی است که مشخص می شود افرادی که نابینا هستند می توانند تا حدی با استفاده از حواس خود، از دست دادن بینایی خود را جبران کنند.

در این مطالعه، آنها از یک دستگاه جایگزین حسی استفاده کردند که تصاویر را به صورت تخصصی تبدیل کردند.

راوشکر می‌ید: مطالعه ما میزان وجود این مفهوم‌پذیری یا جبران بین دیدن و شنیدن را با رمزگذاری الگوهای بصری اساسی در الگوهای شنیداری با کمک یک وسیله فنی که ما به عنوان یک دستگاه جایگزین حسی از آن یاد می‌کنیم، آزمایش می‌کنیم.

وی افزود: با استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی(fMRI) می‌توانیم تعیین کنیم که این جبران‌پذیری در کجای مغز رخ می‌دهد.

فعال شدن بخش‌های مغز

در این مطالعه ۶ فرد نابینا و ۱۰ بینا (به عنوان آزمودنی‌های گروه شاهد یا کنترل) تحت سه نوبت اسکن fMRI قرار گرفتند.

هدف پژوهشگران این بود که ببینند کدام مناطق مغز در طول ترجمه تصویر به صدا فعال می‌شوند.

بخوان  فیلمی که نظر را در مورد طراحی توالت‌ها تغییر داده است!

بر اساس مطالعات، فعالیت غالب در افراد نابینا، در پاسخ به صدا در ناحیه صورت دوکی‌شکل چپ رخ می‌دهد. در مقابل، افراد خود بین اکثریت فعالیت های پردازش صورت را در ناحیه دوکیشکل سمت راست نشان دادند.

این حکی از الگوی متفاوتی از فعال‌سازی مغز مرتبط با ادراک چهره در افراد نابینا هنگام استفاده از این دستگاه تخصصی است که تصاویر را به صدا تبدیل می‌کند.

راوشکر می‌گوید: ما معتقدیم که این تفاوت چپ و راست بینا و نابینا ممکن است به پردازش چهره‌ها توسط سمت چپ و راست ناحیه دوکی‌کل – به عنوان الگوهای مرتبط و چه به عنوان بخش‌های مجزا – مرتبط که می‌توانند یک سرنخ باشند. مهم باشید. این به ما کمک می‌کند دستگاه جایگزین حسی خود را اصلاح کنید.

روش تشخیص چهره از طریق صداها برای شرکت‌کنندگان در این مطالعه، تمرین‌های زیادی را طلب می‌کنند و پژوهشگران می‌گویند بیشتر در این دستگاه مورد نیاز است.

بر اساس یک بیانیه مطبوعاتی، عملکرد فعلی دستگاه به کاربران نابینا این امکان را فراهم می‌کند تا به الگوهای صوتی تبدیل شود، نمایش‌های «چهره کارتونی پایه» مانند یک ایموجی که نشان‌دهنده شادی است را تشخیص دهند.

به این آزمایش آزمایشی، تیم قصد دارد دستگاه را بهبود بخشد و دنبال آن را برای کمک به افراد گسترش دهد. در آینده دانشمندان قصد دارند تصاویر واقعی از چهره‌ها را در این دستگاه قرار دهند. با این حال، محققان نیاز به افزایش قابل توجهی دارند که دستگاه را قبل از اجرای این پیشرفت می‌توان بررسی کرد.

راوشکر می‌گوید: ما دوست داریم دریابیم که آیا برای افرادی که نابینا هستند، می‌توانند به یاد داشته باشند که افراد را از روی تصاویرشان تشخیص دهند؟ این ممکن است به تمرین بسیار بیشتر با دستگاه ما نیاز داشته باشد، اما اکنون که مناطقی از مغز را که ترجمه تصاویر در آن انجام می‌شود، مشخص می‌کند، بهتر است در مورد نحوه تنظیم دقیق‌های فرآیندها را کنترل کنید.

بخوان  پیدا شدن راه پزشکی برای شناختنها پس از ۳۰۰ سال

این یافته‌ها در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

انتهای پیاممنبع