کنترل یک سگ رباتیک از فضا


فضانورد ایستگاه فضایی بین‌المللی ربات سگ‌مانندی به نام «برت» (برت) را روی زمین در طول ماموریت‌سازی‌شده مریخ کنترل می‌کند.

به گزارش ایسنا، مارکوس واند(Marcus Wandt)، فضانورد ایستگاه فضایی بین‌المللی، یک دوست رباتیک چهار پا را برای اولین بار در ماه ژانویه از کنترل کرد. مدیر پروژه DLR (آژانس فضایی آلمان) در بیانیه اخیر خود گفته است: تعبیه پا برای یک ربات به جای چرخ، ممکن است به این دستگاه‌ها اجازه دهد راحت‌تر از تپه‌ها بالا بروند یا در غارهای مریخ یا جهان‌های دیگر حرکت کنند.

به نقل از اسپیس، آژانس آژانس اطلاعاتی آلمان نوشتند: تنها ربات‌های چرخ‌دار از راه دور توسط فضانوردان کنترل می‌شوند. اما برت به انواع راه رفتن تسلط دارد و به لطف حرکت بر پاهایش، حتی می‌توان زمین‌های ناهموار، از جمله غارهای کوچک را که هم تیمی‌هایش نمی‌توانند به آن‌ها برسند، کشف کنند.

آژانس فضایی آلمان سالها تمرین با فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام داده است. این آزمایش‌ها نیز به دنبال فعالیت‌های انجام‌شده در ماه جوئیه سال ۲۰۲۳ انجام می‌شوند تا مشخص شود که چگونه تأثیرات زمانی بر کنترل اعمال‌ها در طول مأموریت‌های فضایی تأثیرگذار می‌گذارند.

کنترل یک سگ رباتیک از فضا

چند دقیقه طول می‌کشد تا نشان‌دهنده بین زمین و مریخ ارسال شود و روش‌های لازم برای کار در چنین محیط‌هایی ضروری است. حتی فضانوردانی که در مدار هستند، در مسیرشان در اطراف سیارات یا ماههایی که ربات‌ها روی سطح آنها قرار دارند، با افزایش زمانی جزئی‌ها می‌شوند.

این ربات‌ها در مرکز هوافضای آلمان در اوبرپفافن هوفن، درست در غرب مونیخ کار می‌کنند و پروژه آواتار سطحی، که توسط آژانس فضایی آلمان و آژانس فضایی اروپا مدیریت می‌شود، اداره می‌شوند.

بخوان  آینده از سیارک ها چگونه خواهد بود؟

مقامات آژانس فضایی آلمان نوشتند: اجازه دهید دوست چهارپایه و به طور مستقل محیط آزمایشگاه را کاوش کند و با چشمان دوربین خود، زمین را زیر نظر بگیرید. همچنین یک ربات انسان‌نما به نام رولین جاستین، که روی چرخ‌ حرکت می‌کند، همراه با سطح‌نورد اینترکت آژانس فضایی اروپا به این ماموریت کمک کرد. این گروه با هم کار کردند تا با موفقیت یک لوله را کوتاه کنند، لوله‌هایی که می‌توانند یک دستگاه اندازه‌گیری علمی در آینده باشند.

کنترل یک سگ رباتیک از فضا

آژانس فضایی اروپا تحت برنامه آرتمیس به رهبری ناسا کار می‌کند تا فضانوردان را در سال ۲۰۲۰ بر اساس توافقنامه بین‌المللی آرتمیس که هدف آن ایجاد یک پایگاه ماه و حضور دائمی در قطب جنوبی ماه است، به سطح ماه بفرستد. مقامات رسمی تاکید کرده‌اند که آرتمیس همچنین یک آزمایش زمینی برای بردن فضانوردان به مریخ در دهه‌های آینده خواهد بود.

ربات‌ها قبل از آماده شدن برای فضا، چندین دهه توسعه را پشت سر می‌گذارند و حتی آن‌هایی را که در آنجا کار می‌کنند معمولاً ماهیت آزمایشی دارند. گفته می‌شود ربات‌هایی که روی سطح ماه کار می‌شوند، ممکن است روزی برای یک مأموریت واقعی در سیاره سرخ استفاده شود.

انتهای پیاممنبع