گنجینه طلا و نقره در یک گورستان کشف شد

بیشتر بخوانید


باستان‌شناسانی که در یک گورستان واقع در کشور «پرو» مشغول فعالیت بودند، یک مقبره یک‌هزار و سیصد ساله پر زرق و برق را از دل خاک بیرون کشیدند که به تمدن «واری» تعلق دارد.

به گزارش سایت لایوساینس، باستان‌شناسان این مقبره را درحالی کشف کردند که بقایای فردی عالی‌رتبه‌ای ملقب به لرد اوئارمی در آن وجود داشت. به جز لرد اوئارمی، بقایای شش نفر دیگر نیز در همان مقبره کشف شد. به نظر می‌رسد برخی از این افراد از قبر دیگری به این مقبره منتقل شده‌اند. کارشناسان معتقدند بقایای اجساد این مقبره به چهار فرد بالغ، از جمله دو مرد، دو زن و سه فرد جوان تعلق دارد.

 منبع

تمام این اجساد به همراه جواهرات طلا و نقره، ابزار‌های برنز، چاقو، تبر، سبد، پارچه‌های پشمی و کالا‌های چوبی و چرمی دفن شدند. تعداد اشیائی که به همراه اجساد در مقبره قرار داده شده، آنقدر زیاد است که باستان‌شناسان فکر می‌کنند این افراد صنعتگران ماهر و از نخبگان تمدن «واری» بوده‌اند.
این زیورآلات نقره که با نام ماسوره گوش شناخته می‌شوند، در بین اشیائی کشف شده‌اند که در این مقبره قرار داشتند این ملکه‌ها به همراه اجساد ۵۸ نفر دیگر دفن شده بودند. بیشتر این افراد اشراف‌زادگانی بودند که گمان می‌رود بعد‌ها از قبر‌های دیگر به این مقبره منتقل شده‌اند. اما در این بین اجسادی وجود داشت که به طبقات پایین جامعه تعلق داشتند و گمان می‌رود قربانی شده باشند.

مردم تمدن «واری» در فاصله بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلادی در شهرها، کوهستان‌ها و سواحل منطقه‌ای زندگی می‌کردند که امروزه با نام کشور «پرو» شناخته می‌شود. این مردم به دلیل فرهنگ و هنری غنی، از جمله ساخت جواهرات طلا و نقره، سفال‌های رنگین و پارچه‌های پشمی شناخته شده بودند.

بخوان  همکاری ناشران علمی برای کشف مقالات جعلی