۸ حقیقت فضایی جالب درباره کریسمس

اولین درخت کریسمس در فضا از قوطی ساخته شده است و این کار توسط خدام ایستگاه فضایی اسکای‌لب(Skylab) است که ۲۵ دسامبر را در فضای اسپری می‌کردند، برای اولین بار با موفقیت انجام شد. در طول دوره کریسمس سال 1973، خدمه این ایستگاه فضایی متوجه شدند که تعداد زیادی غذای خالی دارند که می‌توانند با آنها یک کار جالب انجام دهند و به همین منظور شروع به ساختن یک درخت کریسمس با آنها کردند. ایستگاه فضایی اسکای‌لب اولین ایستگاه پژوهشی ناسا در فضایی بود که بین سال‌های ۱۹۷۳–۱۹۷۹ در مدار زمین قرار داشت. اسکای لب اولین و تنها ایستگاه مداری آمریکا، پس از ماموریت سفینه‌های آپولو در سال ۱۹۷۳ به فضا پرتاب شد. در پی لغو آخرین ماموریت‌های آپولو به، ناسا با انجام تغییرات در موشک ساترن-5 آزمایشگاهی آزمایشگاهی اسکای‌لب را با هدف بررسی تأثیرات محیطی بر روی فضانوردان و مطالعه دقیق‌تر خورشید به وسایل تلسکوپ‌ماهی در ماورای بنفش و اشعه ایکس ساختند. آزمایشگاه مداری “اسکای لب” در مجموع حدود ۹۰ تن وزن، ۳۶ متر طول و ۳۶۱ متر مکعب فضای مفید داشت. چهار باتری خورشیدی، انرژی مورد نیاز فضانوردان را با استفاده از نور خورشید تامین می‌کرد. این آزمایشگاه فضایی فضایی به یخچال، اجاق برقی برای گرم کردن غذا، حمام و توالت و دیگر وسایل زندگی و زندگی سالم بود. غیر از آن وسایل و تجهیزات برای پژوهش های علمی مختلف از عبارات در زمینه های زیست شناسی، پزشکی، نجوم و غیره قرار داشت. در ابتدا پیش‌بینی شده بود که اسکای‌لب، حداقل 10 سال در مدار زمین باقی می‌ماند ولی پس از سه سال، به مکان‌های مختلف از ارتفاعات کاسته شده بود تا جایی که دیگر امن نبود و متخصصان ایستگاه را در موقعیتی قرار می‌دادند. محل برخورد با لایه‌های جو زمین باعث شد که تعداد زیادی از آن بسوزد و قسمت‌هایی از آن دور از مناطق مسکونی در اقیانوس غرق شود.

داستان شیء ناشناس پرنده در ناسا

۸ حقیقت فضایی جالب درباره کریسمس

از مواردی که کریسمس را جشنی خاص و جذاب کرده است این مورد است که افراد در این روز از اطرافیان و دوستان خود هدایایی را دریافت می کنند اما شاید برایتان جالب باشد که حتی فضانوردان را در مکان های بین المللی نیز بدانید. کریسمس هدایی را دریافت می کنند. برای مثال در طول کریسمس در سال 2010، خدمه واحد آمریکایی ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌شد که از خواب بیدار باری از هدایا که در اطراف آن‌ها قرار داشتند، متوجه شدند و جالب‌ترین ماجراها نیز این بود که هیچ یک از سرنشینان این هدایا را با خود داشتند. نیاورده بودند. شاید برایتان سوال باشد که چه کسی این هدایا را به آنجا آورده است. آیا این معنایی دارد که بابانوئل می‌تواند یک فضای بین‌المللی را وارد کند؟ نه اینگونه نیست. بسته‌های هدیه در زمین آماده شده و خانواده هر خدمه هدایا و پیام‌هایی را در جعبه گذاشته بودند. سپس هدایا طی یک ماموریت به ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شده بودند تا فضانوردان در روز کریسمس شگفت زده شوند. آندره کویپرس(André Kuipers) فضانورد هلندی که در ماموریت اکسپدیشن ۳۰ با چنین صحنه‌ای در ایستگاه فضایی بین‌المللی روبرو شد، گفت: آنها این هدایا را در ماه آوریل و چند ماه قبل از رسیدن به ما با یک ماموریت دیگر به فضا فرستاده بودند و این را انجام دادند. فوقالعاده بود.

بخوان  اعلان عضویت مخاطبان در تلگرام را چگونه غیرفعال کنیم؟

انتهای پیاممنبع

هدایای بابانوئل در ایستگاه فضایی بین‌المللی

جشن کریسمس در آیین مسیحیت است که به منظور گرامیداشت زادروز عیسی مسیح می‌شود. جشن کریسمس است که بیش از دو نفر در سراسر جهان آن را جشن می‌گیرند. اما روایت‌ها و موضوعات جالب مربوط به این تعطیلات تنها مختص افراد ساکن زمین هستند چرا که فضانوردان نیز به این تعطیلات نگاه می‌کنند و برخی از آنها حتی در زمان تعطیلات کریسمس در فضا بوده‌اند. درست است که فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی از خانه خود دور هستند، ولی با این وجود باز هم آنها را برای رسیدن به کریسمس را جشن می‌گیرند.

ساخت درخت کریسمس از قوطی

رویت خانه زمینی‌ها از فضا

۸ حقیقت فضایی جالب درباره کریسمس

اولین فضانوردانی که روز کریسمس را در فضای گذراندند فضانوردان ماموریت آپولو ۸ بودند. آپولو ۸(Apollo ۸) دومین ماموریت پرواز فضایی انسان در برنامه فضایی آپولو در ۲۱ دسامبر سال ۱۹۶۸ پرتاب شد و به اولین فضاپیمایی تبدیل شد که مدار زمین را ترک کرد، به ماه رسید، در مدار آن چرخید و به سلامت بر روی زمین نشست. . فرانک بورمن، جیم لول و بیل اندرس از فضانوردان این ماموریت بودند. طی این ماموریت تاریخی که در ۲۱ دسامبر ۱۹۶۸ انجام شد به مدت شش روز و سه ساعت و بیست و چهار در فضای بمانند انجام شد. آندرس و بورمن، همراه با جیم لول صبح روز ۲۱ دسامبر ۱۹۶۸ از مرکز فضایی کندی سوار بر موشک زمین “ساترن V” را ترک کردند. آنها در تاریخ ۲۷ دسامبر ۱۹۶۸ با موفقیت به زمین بازگشتند. در این مأموریت بود که این سه فضانورد، یکی از منحصر به فردترین عکس‌های عصر فضای موسوم به “طلوع زمین”(Earthrise) را برد.

در اواسط دهه ۲۰۱۰، زنی به نام «دونا هار» ادعا کرد که در مقطعی از دهه ۷۰ برای ناسا کار کرده و داستان عجیبی برای گفتن دارد. به گفته او، یوفوها در زمان ناسا یک کمیت شناسایی شده بودند. حتی عکس‌هایی از بشقاب پرنده‌ها وجود دارد که بخش عکاسی باید قبل از انتشار عمومی عکس‌ها، آن‌ها را حذف کند. او همچنین ادعا می‌کند که گزارشی را از یکی از مأموریت‌های ماه شنیده است که در آن خدمه، هواپیمای بیگانه‌ای را دیدند و نام رمز داده شده به این ادعای ماه “بابا نوئل” بوده است. مشخص نیست که چرا این اسم رمز داده شده است و دونا هار نیز بازه خاصی درباره ادعایش فاش نشده است، اما احتمالاً در حدود دسامبر رخ داده است. در حال حاضر، مشخص شده است که در طول دهه ۷۰، ماموریت‌های زیادی به ماه انجام شده و تعداد زیادی از آنها در سال آینده انجام شده است (مثلاً، ماموریت آپولو ۱۷ در ۷ دسامبر ۱۹۷۲ انجام شد). با این حال، شانس درست بودن این ادعاها ناچیز است. ناسا در دهه ۷۰ با شرکتی که دونا ادعا می‌کند در آن کار می‌کند قرارداد بست، اما آنها فقط خدمات پشتیبانی مهندسی و عملیاتی را ارائه می‌دهند، بنابراین، نه دونا و نه شرکتی که در آن کار می‌کند یک لابراتوار عکس یا یک جلسه توجیهی ماموریت دارد. نزدیک نبوده‌اند.

بخوان  دانلود برنامه استودیو عکس PicsArt 20.4.1

روز کریسمس در فضا

آهنگی که از فضا پخش شد

۸ حقیقت فضایی جالب درباره کریسمس

۸ حقیقت فضایی جالب درباره کریسمس

جینگل بلز یکی از معروف‌ترین آهنگ‌های کریسمس است که افراد ساکن زمین در هنگام جشن کریسمس پخش می‌شوند و ظاهرا همین امر در فضایی نیز صدق می‌کند. در حقیقت، جینگل بلز اولین قطعه موسیقی بود که در پخش شد. در طول ماموریت جمینای ۶-آ(Gemini ۶A) برای فرستادن افراد به فضا، دو فضانورد فکر کردند که با این کار و از اتاق کنترل ماموریت کمی سرگرم خواهند شد. در ۱۶ دسامبر ۱۹۶۵ تام استافورد یک انتقال رادیویی انجام داد و گفت: ما یک شی می‌بینیم و آن شبیه ماهواره‌ای است که از شمال به جنوب می‌رود و احتمالاً در مدار قطبی خیلی پایین است. در آن لحظه، صدای ساختن کوچک، همراه با زنگوله‌های کوچک شنیده می‌شد و آنها در حال نواختن این آهنگ معروف بودند. شیرا می‌سازد، در حالی که استافورد زنگوله‌ها را به صدا در می‌آورد.

۸ حقیقت فضایی جالب درباره کریسمس

صرف غذای کریسمس در فضا

۸ حقیقت فضایی جالب درباره کریسمس

یکی دیگر از سنت‌های محبوب کریسمس پختن کلوچه‌های شکری است. در حالی که ممکن است منتظر نباشید این کلوچه‌ها در فضا نیز به این خوبی تهیه می‌شوند اما در نهایت و پس از آماده شدن، شگفت‌زده می‌شوند. در دسامبر ۲۰۱۹، فضانوردان آزمایشی در ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام دادند تا ببینند پخت و پز در فضا چگونه است. طی این آزمایش فضانوردان کوکی‌های شکلاتی تهیه کردند. کریستینا کخ، از فضانوردان که آن زمان در ایستگاه فضایی بین‌المللی حضور داشت در توییتی بود که خدمه ایستگاه فضای بین‌المللی را در ۲۶ دسامبر برای بابانوئل مقداری شیر و شیرینی کریسمس درست کرده است. خمیر این کوکی و اجاق گاز مخصوص ایستگاه فضایی بین‌المللی، در ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ میلادی، بوسیله فضاپیمای «سیگنوس» (Cygnus) به فضا فرستاده شد و پس از پخت موفقیت‌آمیز، کوکی‌ها به زمین فرستاده شدند. پخت این پنج کوکی برای جشن کریسمس در فضا انجام شد و خمیر آن از قبل تهیه شده بود. “کریستینا کخ” با حضور خود در فضا موفق شد رکورد حضور یک فضانورد زن در فضای با یک پرواز را به نام خود ثبت کند. وی حضور فضای خود در فضای چند پیاده‌روی فضایی انجام داد و برای اولین بار در تاریخ به همراه دوست و همکار خود “جسیکا میر”(Jessica Meir) اولین پیاده‌روی کاملاً با موفقیت به زنان رسید.

بخوان  پیاده‌روی فضای روسیه انجام شد

۸ حقیقت فضایی جالب درباره کریسمس

شاید برایتان جالب باشد که بدانید ۲۶۸۳ لامپ ال ای دی کریسمسی لازم است تا خانه شما از فضای قابل رویت باشد. اگر فیلم کریسمسی”Deck the Halls” با بازی متیو برودریک و دنی دویتو را دیده باشید، پس با این موضوع آشنا هستید چرا که در این فیلم، شخصیت دویتو سعی می‌کند با یک لامپ بزرگ کریسمس، خانه‌اش را از این مکان کند. نکته جالب این است که نمایشنامه این فیلم الهام بخش معلم لستر شد و آنها تصمیم گرفتند دانشگاه تا دریابند دقیقاً به چه تعداد لامپ برای رویت و دیده شدن یک خانه از فضای مورد نیاز است. آنها پس از آزمایشات آن جادویی را که باعث رویت شما از فضای بین‌المللی بین‌المللی می‌شود بدون در نظر گرفتن هیچ گونه نوری ۲۶۸۳ است و این به آن معناست که اگر افراد با ۲۶۸۳ لامپ ال ای دی خانه خود را تزیین کنند ممکن است خانه باشد. آنها از ایستگاه فضایی بین‌المللی قابل رویت باشند.

به گزارش ایسنا، از زمانی که انسان‌ها در این سفرهای فضایی نه تنها به انجام آزمایشات پرداخته‌ها و بلکه افراد مختلف زمین، زمانی را برای تفریح ​​و برگزاری می‌پردازند. جشن های خاص نیز اختصاص داده اند. در این خبر قصد داریم برخی از اتفاقات جالبی که فضانوردان در کریسمس در فضا تجربه کرده اند را بازگو کنیم.

پخت کلوچه در فضا

۸ حقیقت فضایی جالب درباره کریسمس

از سال، ایستگاه فضایی بین‌المللی بین‌المللی از سراسر جهان بوده است. با توجه به حضور تمامی ملیت‌های مختلف در یک مکان، کریسمس در ایستگاه فضایی بین‌المللی به یک مرکز چندفرهنگی تبدیل شده است. دادر مگراد ، خdmemh memی‌ndhndیn byr dhar adr sale salatlettelفی adahndhndhnhndhnhndhndhndhndhndhndhndhndhndhndhndhndhndhndhndhndhnd از نکات برجسته کریسمس می‌توانم به غذاهای متنوع در مکان اشاره کنم. به عنوان مثال، در سال 2016 توماس فرانسوی به عنوان غذاهای سنتی زادگاه خود یعنی منطقه نرماندی فرانسه برای کریسمس که زبان گاو را با دیگر فضانوردان صرف کرد.