آزمایش ارتباط کوانتومی ضد هک توسط چین و روسیهچین و روسیه ادعا می‌کنند که ارتباط کوانتومی ایمان را با استفاده از ماهواره کوانتومی موزی (Mozi) چین با پوشش مسافتی در حدود 40 کیلومتر آزمایش کرده‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، دانشمندان روسیه و چین با استفاده از کلیدهای امن ارسال شده توسط ماهواره کوانتومی «موزی»(Mozi) چین به رمزگذاری ارتباطات کوانتومی دست یافته‌اند.

رمزگذاری ارتباطات کوانتومی از اصول مکانیک کوانتومی برای ایجاد کانال‌های ارتباطی امن استفاده می‌کند و هدف آن ایجاد رمزگذاری غیرقابل شکستن و هک است که آن را برای برنامه‌هایی که بالاترین سطح امنیت امنیت است، مانند انتقال اطلاعات در زمینه‌هایی مانند امور مالی، دولتی و دفاعی است. ، بسیار جذاب می کند.

سطح بیسابقه‌ای از حفاظت از داده‌ها

این پیشرفت، امکان ایجاد یک شبکه ارتباطی کوانتومی میان اعضای BRICS شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی را فراهم می‌کند.

به گزارش ساوث چاینا مورنینگ پست، پژوهشگران موفق فاصله ۳۸۰۰ کیلومتری بین یک ایستگاه زمینی در نزدیکی مسکو و ایستگاه دیگری در نزدیکی ارومچی در منطقه سین کیانگ چین را با این ارتباط امن طی کردند و دو تصویر رمزگذاری شده توسط کلیدهای کوانتومی را مخابره کنند.

به گفته الکسی فدوروف از دانشگاه ملی علم و فناوری روسیه و مرکز کوانتومی روسیه، اولین آزمایش ارتباط کوانتومی کامل بین این دو کشور در مارس ۲۰۲۲ انجام شد.

یک کلید مخفی در طول این آزمایش انجام شد که دو پیام رمز را با استفاده از کلیدها بر اساس نقل قولی از موزی، فیلسوف چینی و معادله‌ای از یک فیزیکدان اهل شوروی به نام لِو لاندو رمزگشایی کرد.

بخوان  اندازه گیری سطح استرس با کمک تتوی الکترونیکی

در این همکاری از ماهواره کوانتومی چین موسوم به «موزی» استفاده شد که راه را برای توسعه شبکه‌های ارتباطی کوانتومی ملی و بین‌المللی هموار کرده است.

ارتباطات کوانتومی امن برای انتقال اطلاعات فراهم می‌کنند و آن را در برابر استراق سمع هکرها مقاوم می‌کنند.

کدهای رمزگذاری شده به شکل صفر و یک همراه با یک کلید کوتومی منتقل می‌شوند و مطمئن هستند که افراد غیرمجاز نمی‌توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

با این حال، محدودیت‌ها در تعریف کلید کوانتومی بر روی زمین به دلیل دست دادن فوتون‌ها در فواصل و همچنین محدوده انتقال حدود ۱۰۰۰ کیلومتری کابل فیبر نوری وجود دارد.

ماهواره موزی

ماهواره موزی چین، اولین ارتباط ماهواره ای کوانتومی جهان است که در سال ۲۰۱۶ پرتاب شد و بر این مشکل غلبه کرد و امکان انتقال کوانتومی از راه دور را فراهم کرد.

این ماهواره ایجاد یک شبکه کوانتومی در چین را می‌کند که هزاران کیلومتر را تحت پوشش قرار می‌دهد.

روسیه می‌خواهد در فناوری کوانتومی پیشرو باشد

پژوهشگران روسیه در سال 2020 با تیم توسعه فناوری موزی همکاری کردند و آزمایش‌هایی را بین ایستگاه زمینی در مسکو و ایستگاه زمینی نانشان چین انجام دادند تا پتانسیل ارتباطات کوانتومی را از راه دور را کاوش کنند.

گزارش‌های رسانه‌های چینی می‌گوید که روسیه می‌خواهد در این فناوری پیشرو باشد و آنها با عضو بریکس همکاری کنند تا یک شبکه ارتباطی کوانتومی بزرگ فکر کنند.

با این حال، آنها باید در نحوه تبادلات و ایمان نگه داشتن چیزها به توافق برسند. برنامه آنها، پرتاب ماهواره‌های کوانتومی کوچک و ساخت ایستگاه‌های روی زمین است.

بخوان  ژل بزرگی که چاپ 3بعدی فلز را در شرایطی که امکان پذیر است

روسیه همچنین در حال ورود به رایانش کوانتومی است که مانند ریاضیات فوق پیشرفته است. روس‌ها معتقدند این کار برای پیشرو ماندن در فناوری بسیار مهم است.

انتهای پیاممنبع