آغاز برق‌رسانی با طول‌ترین کابل زیردریایی جهان


بزرگ‌ترین کابل زیردریایی جهان برق‌رسانی به ۲.۵ میلیون خانه در بریتانیا را شروع و مصرف می‌کند به لطف این کابل در طول دهه آینده ۵۰۰ میلیون پوند صرفه‌جویی می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، این لحظه‌های خاص برای طرفداران انرژی پاک بوده است. بزرگ‌ترین کابل زمینی و زیردریایی جهان موسوم به سیستم اتصال به برق وایکینگ لینک آغاز عملیات تجاری خود را اعلام کرده است. شرکت «نشنال گرید» که در سال ۱۹۸۶ اولین اتصال داخلی بریتانیا به فرانسه را راه‌اندازی کرده است.

وایکینگ لینک به عنوان یک کار مشترک بین شبکه ملی و اپراتور سیستم دانمارکی به نام انرژی (Energinet)، نقطه عطف مهم در حرکت به سمت انرژی های پاک‌تر و پایدارتر بوده و دارای ظرفیت قابل‌توجه ۱.۴ گیگاوات است که برق کافی برای تامین انرژی مورد نیاز است. ۲.۵ میلیون خانه در بریتانیا را می‌کند.

وایکینک لینک ۴۷۵ مایل(۷۶۴ کیلومتر) طول دارد. این پروژه که ارزش آن 1.7 میلیارد پوند است، مصرف بیش از 50 میلیون پوند را برای مصرف کنندگان بریتانیایی در دهه آینده، به لطف مصرف برق مقرون به صرفه جویی از دانمارک، می‌دهد.

آغاز برق‌رسانی با طول‌ترین کابل زیردریایی جهان

کیتی جکسون (Katie Jackson)، رئیس شرکت نشنال گرید ونچرز (National Grid Ventures) در بیانیه‌ای گفت: این ارتباط جدید رکوردشکنی است و نمونه‌ای از فوق‌العاده از مهندسی و همکاری با شریک ما یعنی انرژی به حساب می‌آید. از آنجایی که بادی را بیشتر برای دستیابی به امنیت آب و هوا و انرژی خود مستقر می‌کنیم، به همسایه نقش حیاتی در افزایش قیمت و کاهش قیمت برای مصرف کنندگان خواهد داشت.

وایکینگ دارای یک ایستگاه مبدل در هر سر کابل است که برق را قبل از ارسال به سیستم‌های انتقال کشور به فرکانس تبدیل می‌کند. در حالی که انرژی ایستگاه مبدل را در انتهای دانمارک ساخته بود، زیمنس انرژی، پیمانکار اصلی شبکه ملی، مسئول همین کار در بریتانیا بود.

بخوان  طراحی مجدد موزه‌ «آینده» دوبی توسط هوش مصنوعی

آغاز برق‌رسانی با طول‌ترین کابل زیردریایی جهان

لینک پروژه وایکینگ که در سال ۲۰۱۹ آغاز شد، بیش از چهار میلیون ساعت کار به ساخت آن اختصاص یافته است. همراه با زیمنس انرژی، رهبران صنعتی مانند گروه پریزمین، بالفور بیتی و مونک نقش مهمی در تولید و نصب کابل‌های جریان مستقیم ولتاژ بالا(HVDC) هستند. این کابل هم در زیر آب و هم در خشکی گسترش می‌یابد. یک کشتی سفارشی به نام لئوناردو داوینچی، کابل را روی بستر دریا قرار داد.

یک پیروزی سبز

وایکینگ لینک در اولین سال افتتاحیه خود را تا حدود 600 هزار تن از انتشار کربن کاهش می دهد که خروجی 28 هزار خودرو از جاده ها را کاهش دهد. اولیه 800 مگاواتی آن قرار است به 1.4 گیگاوات افزایش می یابد.

کلر کوتینیو(Claire Coutinho)، وزیر امنیت انرژی، شروع به کار وایکینگ لینک را ستود و اظهار داشت: این کابل ۴۷۵ مایلی طولانی‌ترین کابل برق زمینی و زیر دریایی در جهان است و انرژی پاک‌تر، ارزان‌تر و ایمن‌تر را برای تامین برق ۲.۵. میلیون خانه در انگلیس می‌کند. او همچنین می‌گوید که خانواده‌های بریتانیایی در طول دهه آینده ۵۰۰ میلیون پوند در صورتحساب‌های خود صرفه‌جویی خواهند کرد و در عین انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش خواهند داد.

انتهای پیاممنبع