ابداع ماهواره‌های بافتنی برای رصد زمین

آنتنی که مانند چتر در فضای باز می‌شود

این ماهواره‌ها توسط دو شرکت مستقر در بریتانیا موسوم به Surrey Satellite Technology Limited و Oxford Space Systems در حال حاضر توسعه یافته است.

آنتن راداری که با یک توری تنگستن گره خورده است، به راحتی به هنگام خوردن آن را می توان پس از گرفتن در مدار به شکل چتری بزرگ باز کرد. زمانی که به طور کامل باز می‌شود یک سهموی ایجاد می‌کند تا شکل‌های رادیویی با فرکانس بالا را منعکس کند.

کاربرد در رصد زمین

این آنتن با عرض ۳ متر می‌تواند روی یک فضای ۱۵۰ متری نصب شود. ابزار رادار پهنای بند روی این ماهواره به آن اجازه می‌دهد تا نوری واضحی از سطح زمین گرفته شود.

این ماهواره‌های جدید که CarbSar نام دارند، از فناوری رادار برای مشاهده ابرها و رصد زمین در تمام ساعات شبانه‌روز استفاده می‌کنند.

بریتانیا قصد دارد سال آینده چند ماهواره با آنتن‌هایی شبیه به چتر را داشته باشد که بافتنی را به هم متصل کند، برای رصد زمین به فضای پرتاب کند.

اگر این فناوری رصد زمین، خود را در پرتاب سال آینده نشان دهد، ممکن است راه را برای پرتاب آنتن‌های بزرگ‌تری هموار کند که به راحتی قابل تبدیل شدن باشد و می‌تواند با سهولت درون موشک‌ها قرار گیرد.

توری آنتن از نخ تیتانیوم با روکش طلا ساخته شده است که به مجموعه ای از میله های کربنی متصل است. سیم‌های طلایی با کارایی بالا امکان ارسال و دریافت نورهای رادیویی را در مدار فراهم می‌کنند، در حالی که روکش طلا در عین حال باعث می‌شود در برابر محیط خشن فضایی مقاوم‌تر شود.

بخوان  پیام‌های خصوصی ایلان ماسک برایش دردسر ساز شد

سازندگان این ماهواره‌ها می‌گویند CarbSAR تصاویر SAR با نمای بالا را در طول روز یا شب و در هر شرایط آب و هوایی ثبت و امکان ارائه اطلاعات قابل اعتماد برای ساخت و سازهای وسیع از برنامه‌ها را فراهم می‌کند.

انتظار میرود طول عمر این ماموریت حدود پنج سال باشد.

شرکت Surrey Satellite تاکید می‌کند که این ماهواره‌های نوآورانه‌ی تصویربرداری با وضوح بالا را در شب و روز و در هر شرایط آب و هوایی ارائه می‌دهند.

این ماهواره‌های جدید از فناوری رادار برای نگاه کردن به ابرها و رصد زمین در تمام طول شبانه روز استفاده می‌کنند و آن‌ها را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که با استفاده از این ماهواره‌ها به راحتی در محیط خشن فضایی مقاومت کند و از تشعشعات خورشیدی استفاده شود. نیز در امان نگه دارند.

تصاویر رادار دیافراگم مصنوعی (SAR) برای انجام انواع بی‌شمار از مشاهدات، از جمله موارد مربوط به کاربردهای تجاری، عمرانی و امنیتی، از جمله دفاع و امنیت، تولید، واکنش به بلایا، محیط‌زیست و زیرساخت مناسب است.

در پایان گفتنی است که این ماهواره‌ها به احتمال زیاد با یک موشک در خاک ایالات متحده آمریکا پرتاب خواهند شد.

گفتنی است که اتصال آنتن راداری با استفاده از ماشین های بافندگی ویژه و پیشرفته ساخته شده است.

اکنون دانش بریتانیایی در حال کار بر روی پرتاب اولین ماهواره‌های اینچنینی در نوع خود برای مطالعه زمین هستند که انتظار می‌رود ظرف یک سال آینده انجام شود.

انتهای پیاممنبع

این ماهواره کوچک با فرکانس بالا کار می‌کند، تصویربرداری با نمای بالا را در همه شرایط آب و هوایی ارائه می‌دهد و به بودجه کمی نیز نیاز دارد، بنابراین برای کاربردهای فضای آینده ایده‌آل است.

بخوان  لباس‌های ضد میکروب برای آتش نشانان و سربازان

به گزارش ایسنا و به نقل از بی‌بی‌سی، نوآوری ماهواره‌های به تازگی با معرفی آنتن‌های چتری و اصطلاحا «بافتنی» برای ثبت تصاویر با کیفیت بالا ارتقا یافته است. این ماهواره‌های نسل جدید، سبک وزن و قابل حمل است و مواد با ارزش را ذخیره می‌کند و به راحتی در فضای قابل استقرار است.