ارتباط لیزری ماهواره نورژی با زمین برای اولین بارتاسواره کوچک نورژی برای اولین بار با استفاده از لیزر با زمین ارتباط برقرار کرد.

به گزارش ایسنا، کوچک NorSat-TD ماهواره آژانس فضایی نورژ اولین اتصال ماهواره با زمین خود را با استفاده از یک فناوری فناوری نوآورانه لیزری جدید انجام داده است.

به نقل از آی‌ای، یک تاسواره نورژی با ایجاد اولین ارتباط نوری با زمین، موفقیت بزرگی در ارتباطات فضایی دیجیتال ساخته شده است.

تاسواره NorSat-TD که توسط آزمایشگاه پرواز فضایی(SFL) برای آژانس فضایی نورژ(NSA) توسعه یافته است، نقطه عطف مهمی برای طراحان و اپراتورهای ماهواره ای است و آنها را در یک باشگاه انحصاری از سازمان هایی قرار می دهند که کار مشابهی را مدیریت کرده اند.

تاسواره با لیزر

ارتباطات نوری از فناوری لیزر استفاده می‌کنند و می‌توانند مجموعه‌های بزرگ را سریع‌تر با امنیت بهتر نسبت به ارتباطات فرکانس رادیویی سنتی انتقال دهند.

این فناوری به طور ویژه برای برنامه‌های کاربردی در مدار پایین زمین (LEO) مانند رصد زمین، ارتباطات از راه دور، نظارت بر جو، ردیابی کشتی‌های دریایی و فضای فضایی، که در آن انتقال داده‌های قابل اعتماد بسیار مهم است، کاربرد دارد.

دکتر رابرت ای‌زی (Robert E. Zee) می‌گوید: نمایش موفقیت‌آمیز ارتباط ماهواره‌ای با زمین توسط تاسواره ۳۵ زمینی NorSat-TD، کاربرد ماهواره‌های کوچک‌تر را برای توسعه، پرتاب و بهره‌برداری، مقرون‌بهصرفه‌تر از فضاهای سنتی، بسیار می‌دهد.

ماهواره NorSat-TD برای نشان دادن فناوری‌های جدید آژانس فضایی نورژ و آژانس فضایی اروپا(ESA) طراحی شده است. این ماهواره به طور مشترک توسط آزمایشگاه پرواز فضایی(SFL) موسسه مطالعات هوافضای دانشگاه تورنتو(UTIAS) در کانادا و با همکاری آژانس فضایی نورژ(NOSA) توسعه یافته است.

بخوان  شاید بیگانگان در قمرهای اورانوس پنهان شده باشند!

آژانس فضایی اروپا توضیح می دهد که ماموریت اصلی تاسواره آزمایش و اعتبارسنجی محموله ها و اعتبارات از سوی نروژ، هلند، فرانسه و ایتالیا خواهد بود. این ماهواره در آوریل سال گذشته به مدار پایین زمین پرتاب شد و تاریخ انقضای پیش بینی شده در حدود آوریل ۲۰۲۷ است.

تاسواره NorSat-TD از دو فناوری حیاتی برای ارتباطات نوری استفاده می‌کند. اولین فناوری تشخیص دقیق نحوه قرارگیری است که یک کار چالش برانگیز برای فضاپیماهای کم جرم است. این مکانیسم، تاسواره را به طور دقیق و پیوسته با ارتباط با یک ایستگاه زمینی در مدارش تراز می‌کند. NorSat-TD دارای قابلیت‌های پایدار و هدف‌گیری نوآورانه‌ای است.

سیستم ارتباط لیزری موسوم به SmallCAT دومین مورد نیاز این ماهواره است. این توسط کنسرسیومی به رهبری سازمان تحقیقات علمی کاربردی هلند توسعه یافته است که شامل یک پایانه لیزری با کیفیت بالا و یک آینه متحرک می‌شود که برای قفل پرتو نوری باریک به طور دقیق روی یک سیستم ایستگاه‌های زمینی مورد نیاز است.

هدف اصلی این تاسواره ردیابی کشتی‌های دریایی است. با این حال، علاوه بر پایانه SmallCAT، محموله‌های آزمایشی دیگر برای موقعیت‌یابی پیشرفته جی‌پی‌اس، ردیابی فضاپیماها با لیزر و پیشران با سوخت یُرد نیز حمل می‌کند. آزمایشگاه پرواز فضایی قصد دارد NorSat-4 را در سال ۲۰۲۴ پرتاب کند. این ماهواره دارای حسگر تصویربرداری جدید در نور کم برای پیشرفت فناوری ماهواره‌ای خواهد بود.

این نمایش موفقیت‌آمیز توسط NorSat-TD نشان‌دهنده پیشرفت قابل توجهی در مورد قابلیت‌های تاسواره‌ها است و درها را به روش‌های ارتباطی ماهواره‌ای کارآمدتر و ایمن‌تر می‌گشاید. این برای دامنه روزافزون کاربردهای مبتنی بر فضا است.

بخوان  سرماخوردگی و سرماخوردگی با یک پودر استنشاقی

انتهای پیاممنبع