اسامی فضانوردان ماموریت به مدار ماه اعلام شد

از زمانی که فضاپیمای آپولو ۱۷ در ماه دسامبر سال ۱۹۷۲ به سطح ماه رفت، این اولین بار است که انسان‌ها به ماه نزدیک می‌شوند. ناسا متعهد شده است که برنامه آرتمیس شامل اولین زن و اولین فرد رنگین پوست در ماه باشد.

چندی پیش سی در آن پیش بینی درباره اسامی این ماموریت کرده بود که اکنون مشخص شده است که از آب درآمده است. سی آن به تازگی با نزدیک به ده‌ها مقام و فضانورد فعلی و سابق ناسا صحبت کرده بود که برخی از آنها ناشناس باقی مانده‌اند. بر اساس این مصاحبه‌ها، این شبکه خبری چند‌بینی در مورد اینکه چه کسانی برای این ماموریت انتخاب می‌شوند، به اشتراک گذاشته شده‌اند. رید وایزمن (Reid Wiseman) از ناسا و جرمی هانسن (Jeremy Hansen) از رایج‌ترین پیش‌بینی‌ها در میان مصاحبه‌هایی بودند که در آن زمان بودند.

سی‌ان‌ان همچنین پیش بینی کرد که وایزمن ۴۷ ساله بر اساس رزومه‌اش که شامل خدمت به عنوان خلبان نیروی دریایی، خلبان آزمایشی و رئیس دفتر فضاینوردی است، در خدمه آرتمیس ۲ حضور داشته باشد. او در ماه نوامبر از سمت مدیریتی کناره‌گیری کرد و سیان‌ان می‌گوید که این حرکت به این دلیل است که رئیس واجد شرایط پرواز در فضا نیست. وایزمن در سال 2014 به ناسا پیوست و از ماه مه تا نوامبر 2014 در ایستگاه بین‌المللی اقامت داشت. او همچنین در سال ۲۰۱۶ مأموریت زیرآبی «NEEMO» را در فلوریدا فرماندهی کرد.

اولین ماموریت فرود روی ماه خدمه ناسا نیز آرتمیس ۳(Artemis ۳) است که در نزدیکی قطب جنوبی ماه قرار دارد در سال ۲۰۲۵ فرود بیاورد.

بخوان  عامل نابودی فایرفاکس از دیدگاه موزیلا

ناسا برای کاهش بیشتر هزینه‌ها همچنین ساختار اکتشافی متفاوتی را از طریق توافقنامه آرتمیس که در حال حاضر توسط ۲۳ کشور امضا شده، ایجاد شده است. این توافق‌ها از اکتشافات فضای صلح آمیز است که در کوتاه مدت منابع اقتصادی را که مایل به رفتن به ماه می‌کند، جمع آوری می‌کند.

سی‌ان‌ان چند فضانورد کهنه کار را نیز پیش‌بینی کرد مانند ویکتور گلاور (Victor Glover) که یک فضای سیاه پوست است که در سال ۲۰۲۱ به ایستگاه فضای بین‌المللی پرواز کرد، کریستینا کوک (Christina Koch) زنی که تقریباً یک سال در ایستگاه بین‌المللی خدمت می‌کند. کرده است نیز در میان پیش‌بینی آنها بود.

ناسا و آژانس فضایی کانادا(CSA) به طور مشترک اسامی چهار نفر به نام‌های «فضانورد ناسا کریستینا کوک، فضانورد کانادایی جرمی هنسون، ویکتور گلاور و رید وایزمن از ناسا» را که در ماموریت آرتمیس ۲ به مدار ماه پرواز خواهند کرد، اعلام کردند. این رویداد به صورت زنده از میدان الینگتون، نزدیک به مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون پخش شد.

اسامی فضانوردان ماموریت به مدار ماه اعلام شد

خدمه ماموریت آرتمیس ۲ در کنار رئیس ناسا

انتهای پیاممنبع به تازگی از لباس‌های ماموریت آرتمیس ۳ نیز که ساخت آن بر روی شرکت فضایی اکسیوم اسپیس (Axiom Space) رونمایی شده است.

هانسن، نیز 47 ساله است. او خلبان جنگنده در نیروهای مسلح کانادا است که رزومه او شامل فرماندهی دفاع هوافضای آمریکای شمالی «NORAD» می‌شود. او در سال 2019 به آژانس فضایی کانادا پیوست و به فضا پرواز نکرده است. کانادا تقریباً 2.5 درصد سهم را در کنسرسیوم ایستگاه فضایی بین‌المللی دارد و معمولاً هر پنج یا شش سال یک بار یک پرواز انجام می‌دهد.

ناسا دهه 1960 و زمانی که اکتشافات فضای یک صنعت جوان با تعداد کمی از شرکت کننده بود، هزینه های اکتشاف را در برنامه آرتمیس با بازیگران بزرگی مانند آژانس فضایی اروپا و ژاپن تقسیم خواهند کرد. دیگری مانند کانادا نیز سخت افزارهای حیاتی را ارائه خواهد کرد. کانادا به مدت بیش از 40 سال در زمینه رباتیک فضایی به ناسا کمک کرده است.

اکنون 50 سال پس از آپولو، وضعیت بسیار متفاوت شده است. برای مثال، دولت‌ها دیگر نیازی ندارند که تمام هزینه‌ها را به تنهایی متبل شوند و شرکت‌های فضای خصوصی می‌توانند برخی از سخت‌افزارهای حیاتی را تامین کنند. به عنوان مثال می‌توانم به موشک استارشیپ متعلق به شرکت اسپیس‌ایکس اشاره کنم که قرار است مأموریت «آرتمیس ۳» را احتمالاً در سال ۲۰۲۵ بر روی سطح ماه فرود بیاورد انجام دهد.

ماموریت «آرتمیس ۲» لحظه بزرگی برای ناسا است، چرا که برای اولین بار در نیم قرن گذشته است که انسان دوباره به ماه می‌فرستد. رؤسای جمهور چندین دهه پس از ماموریت‌های آپولو برای راه‌اندازی برنامه‌های کاوش ماه تلاش کرده‌اند و شکسته‌اند، اما از آنجایی که جنگ سرد که به تحریک‌های اولیه کمک کرد، در زمینه محو شد، آن اراده پولادین در 50 سال پیش دیگر وجود نداشت. .

ماموریت آرتمیس ۲ قرار است در ماه نوامبر سال ۲۰۲۴ برای انجام سفری در محیط ماه به فضا پرتاب شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، نام چهار فضانورد ماموریت آرتمیس ۲ امروز دوشنبه، سوم آوریل در ساعت ۱۱ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۸:۳۰ به وقت ایران) اعلام شد.

نام فضانوردان ماموریت آرتمیس ۲ ناسا به مدار ماه امروز طی مراسمی اعلام شد.

سخت‌افزار ماموریت آرتمیس ۲ پیش از این ماموریت بدون سرنشین آرتمیس ۱ ناسا در فضای آزمایش شده است. طی آن ماموریت سه مانکن در فضاپیمای اوریون در سال ۲۰۲۲ به دور ماه پرواز انجام شد و اولین پرتاب موشک سامانه پرتاب فضای ناسا را ​​رقم زدند.

ماموریت آرتمیس ۲ ناسا شرکای بین‌المللی را از طریق توافقنامه‌ی آرتمیس که در حال حاضر توسط ۲۳ کشور از جمله کانادا امضا شده است، در این برنامه شرکت داده شده است. این کشور بیش از 40 سال است که بازوی رباتیک کانادارم(Canadarm) و سایر سیستم های رباتیک را برای برنامه فضایی آمریکا تامین می کند. این کشور جایگاه خود در ماموریت آرتمیس ۲ را با تامین یک بازوی رباتیک کانادارم ۳(Canadarm3) برای سرویس دهی به ایستگاه فضای دروازه ماه به دست آورد.