اپل به دستکاری بازار مرورگر‌ها متهم شد

اگرچه راسل به کیفیت توسعه دهندگانی که روی WebKit کار می‌کنند اشاره می‌کند، اما ادعا می‌کند که اپل به میزان قابل توجهی بودجه موتور مرورگر WebKit را کم کرده است و بنابراین قادر به رقابت با Blink (موتور Chromium) نیست.

موتور مرورگر‌ها

الکس راسل در یک پست وبلاگی جدید گفت که اپل عمداً از نفوذ خود در بازار‌های سخت افزار و سیستم عامل موبایل استفاده کرده است تا “تنوع موتور مرورگر‌ها را تضعیف کند”. به گفته راسل، اپل به طرق مختلف مانع تنوع در بازار مرورگر‌های وب می‌شود.

اپل با برداشتن همزمان حجم عظیمی از بودجه برای ساخت مرورگر، بازگرداندن کمترین امکانات به توسعه موتور و جلوگیری از پر کردن شکاف توسط دیگران را برگردانده است.

 منبع

البته طبق معمول شرکت اپل پاسخی به درخواست‌ها برای اظهار نظر نداشته است.


او می‌گوید نتیجه این است که توسعه‌دهندگان شخص ثالث، هزینه‌های اضافی قابل‌توجهی را در رابطه با ساخت برنامه‌های خود برای چندین موتور مرورگر متحمل می‌شوند. به عنوان مثال، موزیلا، سازنده فایرفاکس، به دلیل الزامات سختگیرانه اپل، ورود خود به iOS را «حدود هفت سال» به تاخیر انداخته است.

بیشتر بخوانید


مهندسی که دهه اخیر را در پروژه‌های مرورگر وب در شرکت‌های گوگل و مایکروسافت کار کرده است، اخیرا صحبت‌های جالبی درباره جنگ مرورگر‌ها داشته است.