بازسازی صورت قربانی یک جنگ قرون وسطایی


صورت یک جنگجوی دوره قرون وسطی که در یکی از وحشیانه‌ترین نبردهای اروپا شکافته شده بود، ۶۶۰ سال پس از مرگ وحشتناک، به شکلی خیره‌کننده تبدیل شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، عملیات پس از بیرون کشیدن جمجمه یک جنگجوی دوره قرون وسطی از یک گور دسته‌جمعی از شهر “ویزبه”(Visby) در جزیره گوتلند سوئد، چهره او را انجام دادند.

بازسازی صورت قربانی یک جنگ قرون وسطایی

در سال ۱۳۶۱ میلادی یک نیروی دانمارکی متشکل از ۲۵۰۰ مرد که از آنها مزدوران مجرب بودند، این قتل عام را مرتکب کردند. حفاری‌ها نشان می‌دهند که آنها با یک گروه شبه‌نظامی روستایی متشکل از حدود ۲۰۰۰ دهقان ضعیف روبه‌رو شدند که یک سوم آنها خردسال یا مسن بودند. در کشتاری که پس از این درگیری رخ داد، حدود ۱۸۰۰ نفر از مدافعان قربانی شدند. در میان آنها جنگجویی بود که دهانش با تبر خرد شده و زخم‌های دیگری نیز در بالای چشم چپ و روی گونه‌های استخوانی دیده می‌شوند که احتمالاً از یک سلاح نیزه‌دار بوده‌اند.

«سیسرو موراس» (Cicero Moraes)، متخصص گرافیک برزیلی، با وارد کردن جمجمه به یک رابط دیجیتال، ویژگی‌های این جنگجو را زنده کرده است.

بازسازی صورت قربانی یک جنگ قرون وسطایی

بازسازی صورت قربانی یک جنگ قرون وسطایی

گفت: زمانی که جمجمه آماده شد، نشان مورگرهایی از ضخامت بافت در سراسر جمجمه گسترش یافتند. این نشانگرها به طور کلی مرزهای پوست را در برخی از نواحی صورت می‌دهند. ما برای تکمیل داده‌ها، یک سی‌تی‌اسکن را می‌توان از یک اهداکننده زنده وارد ساخت و شکل‌ها و بافت‌های نرم‌افزاری در سیتی‌اسکن تغییر داد تا با فرضیه‌ای مطابقت داشته باشد. با تعریف چهره اصلی، فرضیات را نهایی و علمی‌ترین تصویر را در سایه‌های خاکستری، با چشمان بسته و بدون مو ایجاد کردند.

خود جمجمه، مجموعه ناقصی از داده ها را می دهد. بنابراین، برخی از جنبه‌ها مانند اندازه‌های بینی، دهان و چشم‌ها داده‌های آماری پیش‌بینی می‌شوند اما نتیجه نهایی، یک محصول تقریبی از آن چیزی است که به شماره می‌رود که جنگجو در زمان مرگ بوده است.

بازسازی صورت قربانی یک جنگ قرون وسطایی

بازسازی صورت قربانی یک جنگ قرون وسطایی

هنوز مشخص نیست که آیا این ضربه تبر کشنده بوده است یا خیر. ادامه گزارش: حدس زدن این موضوع از روی جمجمه، کار مشکلی است اما مطمئناً چنین آسیبی با توجه به سال و واقعیت داشتن آن، کار آسانی نخواهد بود.

این تصاویر برای موراس، واقعیت جنگ را به نمایش می‌گذارند. وی افزود: این تصاویر بسیار تاثیرگذار هستند. ما صحنه های معمول جنگ ها را از دور مشاهده می کنیم. بدون این که بدانیم چه بر سر جنگجویان می‌آید. این صحنه‌ها را برای کسانی که چنین خشونتی را دریافت می‌کنند، تصور کنید.

بازسازی صورت قربانی یک جنگ قرون وسطایی

شهر ویزبه پس از جنگ، برای جلوگیری از وجود بیشتر تسلیم شدند. پادشاه پیروز “والدمار چهارم”(Valdemar IV)، باج سنگینی را دریافت کرد و جزیره را بخشی از قلمرو پادشاهی خود خواند.

سوئد و دانمارک هر دو به ادعا در مورد این جزیره ادامه دادند تا این که “دومین پیمان برومزبرو”(Second Treaty of Brömsebro) در سال ۱۶۴۵ پس از شکست دانمارک در “جنگ تورستنسون”(Torstenson War) امضا شد.

در نهایت پنج گور دسته جمعی بیرون از دیوارهای ویزبه پیدا شد و اولین کاوش‌های باستان شناسی در سال ۱۹۰۵ نشان داد که مردگان زیادی با زره خود دفن شده‌اند.

این را با استفاده از مدل سه‌بعدی مور جمجمه که توسط “موزه تاریخ سوئد”(موزه تاریخ سوئد) در استکهلم به اشتراک گذاشته شده بود، تکمیل کرد.

این پژوهش، در مجله “OrtogOnLineMag” به چاپ رسید.

انتهای پیاممنبع