بررسی جهانی آخرین خورشیدگرفتگی سال ۲۰۲۲

درگرفتگی پیش رو، برای رصدگران در سراسر اروپا و بخش‌هایی از آفریقا، آسیا و آسیا، خورشید به میزان نزدیکی ناظران به مسیر مرکزی کسوف، با درجات خورشید می‌گیرند. به عنوان مثال، در روسیه حدود ۸۰ درصد از قرص خورشید توسط ماه پوشیده می‌شود، در حالی که این عدد در غرب چین ۷۰ درصد است. نوروز و فنلاند نیز به ترتیب کسوف ۶۳ و ۶۲ درصدی را می‌بینند.

این خورشیدگرفتگی در اوج خود، ۸۲ درصد از خورشید را می‌کند. از ماه و خورشید در این رویداد کاملاً با زمین همسو، یک خورشید گرفتگی کامل رخ داد. این بدان معناست که در بهترین حالت، فقط یک هلال از خورشید باید از نقطه کسوف مرکزی قابل مشاهده باشد. این نقطه در قطب شمال قرار دارد، بنابراین تعداد کمی از ناظران آن را خواهند دید.

زمان دقیق خورشیدگرفتگی ۲۵ اکتبر به این می‌شود که از کدام منطقه رصد می‌شود. به گفته فِرد اسپناک (Fred Espenak) دانشمند کسوف‌شناس، این خورشیدگرفتگی در اقیانوس اطلس از ساعت ۰۸:۵۸:۲۰ به وقت جهانی (GMT) آغاز می‌شود که حدود ساعت ۱۲:۲۸ به وقت ایران است و در ساعت ۹:۰۱ صبح به وقت وقت ایران است. منطقه زمانی شرقی (۱۶:۳۱ به وقت ایران) به پایان خواهد رسید. همچنین لحظه اوج گرفت در ساعت ۷ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۴:۳۰ به وقت ایران) رخ خواهد داد.

انتهای پیاممنبع

کسوف مرکزی که هر کسوف در آن در اوج خود است، نقاطی از زمین است که در آن یک خط فرضی است که مراکز خورشید و ماه را به هم متصل می‌کند با سطح سیاره ما برخورد می‌کند. رصدگران از این نقطه، ماه را مستقیماً در مرکز خورشید می‌بینند. با این حال، این نقطه در طول خورشید گرفتگی ثابت نمی‌ماند. برنامه ای که ماه به مدار خود ادامه می دهد، سایه آن با سرعتی بین 100 تا 500 مایل در ساعت در سراسر سیاره میچرخد و نقطه کسوف مرکزی را با خود همراه می کند.

بخوان  به هر حال ویندوز 10 نمرده است - مایکروسافت ممکن است در آینده چند ویژگی اضافه کند

اسپناک، جدولی را منتشر کرده است که در آن زمان دقیق آغاز، اوج و پایان خورشیدگرفتگی در تمام مواردی که شاهد آن خواهند بود، آمده است. محاسبه این دانشمند در مورد ایران (تهران) این است که این خورشیدگرفتگی در ساعت ۱۴:۴۱ آغاز خواهد شد و در ساعت ۱۵:۵۸ به اوج خود رسید و ساعت ۱۷:۰۹ نیز پایان خواهد یافت.

بنابراین این گرفتگی جزئی در بخش‌های بزرگی از اروپا، شمال شرق آفریقا، شمال و آسیای مرکزی قابل مشاهده است که شامل مناطق وسیعی از شمال شمال نیز خواهد بود.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، سه شنبه ۲۵ اکتبر (سوم آبان) ماه در آخرین خورشیدی در سال ۲۰۲۲ از میان خورشید و زمین می‌گذرد و رویدادی را رقم می‌زند که می‌توان برای میلیون‌ها تماشاگر آسمانی که به اندازه کافی خوشبخت باشد، در مسیری که در آن قرار دارد، قابل مشاهده است. .

اگر قصد تماشای خورشیدگرفتگی سه‌شنبه یا هر رویداد خورشیدی دیگری را داشته باشید، باید مطمئن شوید که تجهیزات مناسبی همراه دارید. شما باید از عینک‌های محافظ ویژه یا عینک‌های مناسب خورشید گرفته شده استفاده کنید.

نکته قابل توجه این است که اگر از محافظ چشم مناسب استفاده نشود، نگاه مستقیم به خورشید می‌تواند به کوری و سایر آسیب‌ها و آسیب‌های دائمی منجر شود. همیشه هنگام مشاهده خورشید یا خورشیدگرفتگی باید از تجهیزات مناسب استفاده کرد.

با این حال، مدار ماه به دور زمین نسبت به خورشید حدود 5 درجه است، بنابراین ماه و خورشید هر ماه در یک راستا قرار نمی گیرند و به همین دلیل است که هر ماه خورشید گرفته نمی شود.

بخوان  بازداشت کلاهبردار برزیلی که به اغفال زنان پرداخته بود

نکته مهم اینکه عینک‌های آفتابی معمولی حتی با وجود محافظت در برابر اشعه فرابنفش، شما در برابر نگاه مستقیم به خورشید محافظت نمی‌کنید. شما به دنبال عینک‌های مخصوص خورشیدی باشید که دارای گواهی ISO هستند، به این معنی که آنها توسط سازمان بین‌المللی استاندارد به عنوان ایمان برای رصد تایید شده‌اند. این عینک‌ها فقط ۰.۰۰۰۳۲ درصد از نور خورشید را از فیلترهای نور خود عبور می‌دهند.

مواقعی وجود دارد که به نظر می‌رسد ماه از مقابل خورشید عبور می‌کند، اما این ستاره را به طور کامل نمی‌پوشاند. این زمانی است که خورشید گرفتگی جزئی را شاهد باشیم. گاهی اوقات، ماه کمی بیش از حد از فاصله می‌گیرد که نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎

گفتنی است که پس از خورشیدگرفتگی جزئی روز سه شنبه باید تا سال ۲۰۲۳ منتظر بمانیم تا دوباره ماه از مقابل خورشید عبور کند، اما در این سال دو خورشیدی رخ می دهد.

خورشیدگرفتگی بعدی در تاریخ ۲۰ آوریل ۲۰۲۳ (۳۱ فروردین ۱۴۰۲) رخ داد و به اصطلاح یک خورشید گرفتگی ترکیبی خواهد بود. این گرفتگی درهایی از مسیر خود شبیه به یک حلقوی خواهد بود که به عنوان خورشید گرفتگی حلقه‌های آتش خورشیدی نیز قسمت می‌شود و در قسمت‌های دیگر یک خورشید گرفتگی کامل خواهد بود. این خورشیدگرفتگی از بخش‌هایی از جنوب شرقی آسیا، هند شرقی، استرالیا، فیلیپین و نیوزلند، اندونزی و پاپوآ گینه نو قابل مشاهده خواهد بود.

اگر در منطقه مشاهده این خورشیدگرفتگی نباشید، می‌توانید آن را در سایت TimeandDate.com ببینید که یک پخش زنده اینترنتی از این رویداد خواهد داشت.

در حالی که مسیر این خورشیدگرفتگی از شمال اقیانوس آغاز خواهد شد، اما اروپا و بخش‌های وسیعی از آفریقا و آسیا را در بر می‌گیرند، مکانی که میلیون‌ها آسمان‌نگار اگر شرایط آب و هوا اجازه دهد، به طور بالقوه می‌توانند آن را ببینند.

بخوان  فضانوردان ایستگاه فضایی چگونه زمان تحویل سال نو را می‌فهمند؟

روز سه شنبه ۲۵ اکتبر (۳ آبان ۱۴۰۱)، ماه در آخرین خورشیدگرفتگی در سال ۲۰۲۲ از میان زمین و خورشید می‌گذرد و یک خورشید گرفته می‌شود که در برخی از نقاط دنیا مانند ایران یک خورشید گرفته شده است.

خورشیدگرفتگی زمانی اتفاق می‌افتد که ماه از منظر تماشاگر زمینی درست از مقابل خورشید بگذرد. این رویداد فقط می‌تواند رخ دهد که ماه در مرحله «ماه نو» باشد، زیرا در آن زمان است که ماه بین زمین و خورشید قرار دارد.

خورشیدگرفتگی روز ۲۵ اکتبر یک خورشید گرفتگی جزئی و دومین خورشید در سال ۲۰۲۲ خواهد بود. این خورشیدگرفتگی از اروپا و بخشهایی از آفریقا و آسیا قابل مشاهده خواهد بود.

پس از خورشید گرفتگی ۲۰ آوریل، یک خورشید گرفتگی حلقوی دیگر در ۱۴ اکتبر ۲۰۲۳(۲۲ مهر ۱۴۰۲) رخ خواهد داد. این خورشید گرفتگی در بخش هایی از آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی خواهد بود و اثر «حلقه آتش» در آمریکای غربی، آمریکای مرکزی، کلمبیا و برزیل دیده خواهد شد.

در این گزارش به بیان همه چیز در مورد آخرین خورشیدگرفتگی در سال ۲۰۲۲ و از نگاه ما، اولین خورشیدگرفتگی قرن پانزدهم خورشیدی می‌پردازیم.

خورشید ۴۰۰ برابر بزرگتر از ماه است و ماه در محدوده‌ای به دور زمین می‌چرخد که ۴۰۰ برابر نزدیکتر از خورشید به زمین است. زمانی که کاملاً با خورشید در یک راستا قرار می‌گیرد، از منظر زمین یک خورشید گرفتگی کامل رخ می‌دهد.