بومی‌سازی نسل سوم سلول‌های خورشیدی در کشور/تامین مالی پاشنه آشیل تولید انبوهطرح «ساخت بومی اولین پنل ۱ کیلووات‌ساعت سلول‌های خورشیدی نسل سوم در کشور به عنوان منبع انرژی پاک و ناپذیرپذیر» با حمایت بنیاد ملی علم ایران در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی اجرا شد.

به گزارش ایسنا، محمود صمدپور، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در توضیح طرح تحقیقاتی خود گفت: برای کم کردن اتکای جهانی به منابع طبیعی پایان پذیر و سوخت‌های مخرب محیط زیست، تحقیقات علمی فراوان شده است. در ما منابعی داریم که هم اکنون ناپذیرند و هم ضرری برای زیست محیطی ندارند که از جمله این منابع می‌توان به انرژی خورشیدی، آب، باد، گرمایی، حرارتی و جزر و مد دریاها اشاره کرد.

وی افزود: با توجه به سطح تابش انرژی خورشیدی و زمین‌های وسیع در مناطق مرکزی و جنوبی ایران، منبع انرژی خورشیدی به راحتی در کشور قابل دستیابی است.

این دانش‌آموخته دکتری تخصصی نانوفیزیک از دانشگاه صنعتی شریف مشخص کرد: در دهه‌های اخیر سلول‌های خورشیدی نسل سوم با استفاده از مواد و فناوری‌های ساخت پیشرفته امروزی مورد توجه قرار گرفته‌اند. در این نسل از سلول‌های خورشیدی، تحقیقات با روش‌های نوین، ساده و ارزان به دنبال ساخت سلول‌های خورشیدی هستند. در بین انواع سلول‌های نسل سوم در حال حاضر سلول‌های خورشیدی نانوساختار حساس با رنگدانه در برخی از کشورهای اروپایی و آسیایی مانند سوئیس، کره جنوبی و غیره به نیمه‌تجاری تولید می‌شوند.

وی در ادامه بیان کرد: ساخت سلول‌های خورشیدی حساس با رنگدانه‌ها و نقاط کوانتومی با نظر گرفتن هزینه کم برای ساخت، پتانسیل بالا جهت تجاری سازی دارند.

صمدپور در ادامه گفت: در حال حاضر فناوری ساخت این سلول‌ها با امکانات و نیروی انسانی به صورت صد درصد در کشور وجود دارد و هدف این طرح هم ساخت اولین پنل خورشیدی یک کیلووات‌ساعت از سلول‌های خورشیدی نسل سوم به صورت کاملاً بومی بود. چرا که این سلول‌ها علاوه بر هزینه پایین ساخت، روش ساخت ساده‌ای دارند. همچنین یکی دیگر از اهداف فنی آن طرح، تولید دانش با استفاده از توانمندی داخلی و هزینه مناسب با توجیه بود تا در کشور به راحتی از این انرژی پذیرنده بهره برد.

بخوان  کاربران ویندوز 11، توجه داشته باشید - شما در آستانه ارتقایی هستید که به لطف تبلیغات اجباری نمی توانید نادیده بگیرید

به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، وی در پایان خاطر نشان کرد: از آنجایی که از قبل از نیاز به تجهیزات لازم طرح را تهیه کرده بودم، در این طرح با مشکل امکانات و تجهیزات انجام نشدم، ولی مشکل اصلی طرح‌هایی مانند این بود. طرح، رهاشدن آنها و نرسیدن به مرحله تولید انبوه و ساخت است. با استفاده از نمونه آزمایشگاهی آن ساخته شده است، اما برای تولید انبوه نیاز به حمایت مالی وجود دارد که این مشکل حل نشده است.

انتهای پیاممنبع