جراحی جایگزینی تیم به‌وسیله یک ربات ۴ دست

به عنوان مثال، اگر یک گره در یک بخیه بسته می‌شود، ربات می‌تواند به طور خودکار در موقعیتی حرکت کند تا بهترین دید را از سوزن ارائه دهد و دریافت کند نیز از مسیری که می‌کند می‌شود.

این ربات لاپاراسکوپی با چهار بازو توسط مؤسسه تحقیقاتی EPFL سوئیس در حال توسعه است.

انتهای پیاممنبع

مهندسان سوئیسی موفق به ساخت یک جراح رباتیک شده‌اند که دو بازوی اصلی و دو بازوی ثانویه دارد و هر یک از آنها ابزارهای متفاوتی را فراهم می‌کنند و همزمان با دست‌ها و پاهای جراح انسانی کنترل می‌شوند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، سیستم‌های جراحی رباتیک مانند «داوینچی ایکس» با دو بازوی خود که توسط دو دست جراح کنترل می‌شوند، پیشرفت چشمگیری هستند. اکنون یک سیستم آزمایشی جدید با اضافه کردن دو بازوی دیگر که توسط پاهای جراح کنترل می‌شوند، همه چیز را فراتر برده‌ است.

عملگرها در هر دو پدال بازخورد لمسی را پشتیبانی می‌کنند و جراح را به گونه‌ای هدایت می‌کنند که نیروی زیادی را در نواحی ظریف بدن بیماران اعمال نمی‌کنند.

در این میان هر یک از پاهای کاربر روی یک پدال موقعیت قرار می‌گیرد. یکی از این پدال‌ها بازوی ثانویه کوچک‌تری را که دوربین آندوسکوپی را می‌دارد، کنترل می‌کند، در حالی که پدال دوم، بازوی دیگری را کنترل می‌کند که یک گیره را نگه می‌دارد.

نیازی به گفتن نیست که کار با چهار ابزار به طور همزمان می‌تواند بسیار خسته کننده و گیج کننده باشد. به همین دلیل، این سیستم قادر است برخی از مهم‌ترین جراحات را پیش‌بینی کند و حرکات او را بر اساس آن هدایت کند.

بخوان  واتس‌اپ در اندروید به زودی به شما امکان می‌دهد فایل‌ها را با دوستان نزدیک خود به اشتراک بگذارید

محمد بوری، رئیس گروه REHAssist در EPFL می‌گوید: سیستم ما فرصت‌های را برای جراحان برای انجام روش‌های لاپاراسکوپی با چهار بازو ارائه می‌کند و به یک فرد اجازه می‌دهد تا کاری را انجام دهد که معمولاً توسط دو یا چند نفر انجام می‌شود.

هر یک از دست‌های جراح (کاربر) یک کنترل کننده را در اختیار می‌گیرند که به نوعی شبیه به دسته‌های قیچی به نظر می‌رسد و با استفاده از آنها می‌توانند هر دو بازوی رباتیک اصلی را که هر یک می‌توانند ابزار جراحی متفاوت را در دست بگیرند. کنترل کن.

آزمایشات بالینی این فناوری در حال حاضر در ژنو در حال انجام است و مقاله‌ای در مورد این سیستم به تازگی در مجله International Robotics Research منتشر شده است.