حلقه‌ نور سرخ‌رنگ عظیم بر فراز ایتالیا چه بود؟

به گفته وب سایت Spaceweather این حلقه‌ی نور با عنوان «انتشار نور و آشفتگی ناشی از منبع پالس الکترومغناطیسی با فرکانس بسیار پایین» یا به اختصار ELVE شناخته می‌شود. ELVE‌ها انواع نادری از آشفتگی‌های استراتوسفری/مزوسفری هستند که از برق‌رسانی شدید طوفان رعد و برق باعث می‌شوند. حلقه‌های قرمز زمانی ایجاد می‌شوند که پالس‌های الکترومغناطیسی که توسط رعد و برق منتشر می‌شوند، به زمین یونوسفر می‌شوند که بخش یونیزه‌شده توسط اتمسفر فوقانی بین ۵۰ تا ۴۰۰ مایل (۸۰ تا ۶۴ کیلومتر) بالاتر از سطح زمین، انجام می‌شود.

ELVE‌ها به دلیل داشتن عمر کوتاه معمولاً تنها برای ماهواره‌هایی هستند که به دور زمین می‌چرخند قابل مشاهده هستند و تنها در سال ۱۹۹۰ به لطف دوربین‌های روی شاتل‌های فضایی ناسا رصد شدند. تصویر جدید بینوتو احتمالاً بهترین تصویری است که از روی زمین تا به حال از چنین پدیده‌ای ثبت شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، فردی به نام والتر بینوتو(Valter Binotto) عکاس طبیعت موفق شد در روز ۲۷ مارس عکسی از این هاله‌ی درخشان در آسمان شهر پوساگنو در شمال ایتالیا ثبت کند. حلقه قرمز رنگ در واقع در بالای این شهر قرار نداشت. این حلقه عظیم که حدود ۲۲۴ مایل(۳۶۰ کیلومتر) قطر داشت، بر فراز مرکز ایتالیا و بخشی از دریای آدریاتیک دیده می‌شد.

به طور معمول، رعد و برق‌ها پالس‌های الکترومغناطیسی ساطع نمی‌توانند زیرا حامل جریان کافی برق هستند. اما در طول این طوفان، یک پدیده غیرمعمول قدرتمند، حداقل ۱۰ برابر قوی‌تر از صاعقه‌های معمولی، احتمالاً موج شوک را ایجاد می‌کند که سپس به یونوسفر برخورد کرده است. هرچه الکترونها از درون پالسهای الکترومغناطیسی به یونوسفر برخورد می کنند، ذرات باردار اتمهای نیتروژن را می توانند تحریک کنند و سپس درخشش مایل را ایجاد کنند.

بخوان  مقاومت در برابر تشعشع‌های فضایی با سلول‌های خورشیدی به اندازه یک هزارم موی انسان است

بینوتو معتقد است که ELVE توسط یک پالس‌ الکترومغناطیسی از یک طوفان بزرگ در نزدیکی آنکونا تولید می‌شود، شهری در حدود ۱۷۴ مایلی (۲۸۰ کیلومتری) جنوب شرقی پوساگنو تولید می‌شود.

یک هاله دیره‌ای عظیم از نور قرمز وهم‌آور، که شبیه به یوفوها است به تازگی در آسمان شب بر فراز ایتالیا مشاهده شده است. این حلقه‌های عجیب و غریب برای چند میلی‌ثانیه ظاهر و ناپدید می‌شوند، این به این معناست که احتمالاً احتمالاً این منظره‌های عجیب را از دست داده‌اند.

بینوتو از زمان شروع تصویربرداری از آنها در سال ۲۰۱۹، از صدها ELVE و سایر رویدادهای نورانی گذرا عکاسی کرده است و این یکی از بزرگترین پدیده‌هایی است که او دیده شده است.

انتهای پیاممنبع

حلقه‌ نور سرخ‌رنگ عظیم بر فراز ایتالیا چه بود؟