دارورسانی مستقیم به مغز با یک پمپ قابل کاشت

در این کارآزمایی، پنج بیمار به گلیوبلاستومای عودکننده، ایمپلنت‌های پمپی را دریافت می‌کنند که داروی شیمی‌درمانی توپوتکان(Topotecan) و همچنین یک عامل ردیابی به نام گادولینیم(Gadolinium) را به مغز می‌رسانند تا داروها را جمع‌آوری کنند. بیماران تحت چهار دوره درمانی یک هفته‌ای متوالی قرار دارند که در آن پمپ‌ها به مدت دو روز روشن و به مدت پنج روز خاموش می‌شوند.

جفری بروس (جفری بروس)، نویسنده ارشد این مطالعه می‌گوید: اگر دارو را خیلی آهسته و به معنای واقعی کلمه به صورت چند قطره‌ای در ساعت پمپاژ کنید، به بافت مغز نفوذ می‌کند و دارویی که به مغز می‌رسد 1000 برابر هر کدام است. روش دیگری است که با تزریق وریدی یا به صورت خوراکی به مغز می‌رسد. این پمپ می‌تواند برای مدتی طولانی در محل قرار گیرد، بنابراین می‌توانیم دوزهای بالاتری از شیمی‌درمانی را به طور مستقیم به مغز بدون ایجاد عوارض جانبی که با شیمی‌درمانی خوراکی یا ایجاد می‌شود، برسانیم.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیواطلس، دکتر دانشگاه کلما و پرسبیتریان (Presbyterian) نیویورک یک پمپ قابل کاشت است که می‌بیتری داروهای شیمی‌درمانی را به طور مداوم به کار می‌برد و به مغز درمان می‌کند و با سرطان که به سختی قابل درمان است، کمک کند. در یک کارآزمایی فاز 1b، در حین انجام فعالیت‌های روزانه خود را تحت درمان قرار می‌دهند.

یک پمپ قابل کاشت، داروهای مربوط به شیمی درمانی را به طور مستقیم به تومورهای مغزی می‌رسانند.

دور زدن این مانع یکی از بخش‌های تحقیقات کلیدی است و نتایج پژوهش‌های محقق‌کننده‌ای را نشان می‌دهد که می‌توان این سد را به طور موقت با استفاده از نانوذرات مغناطیسی یا پالس‌های فراصوت یا داروهای دارویی جدید که می‌توانند از این سد دفاعی عبور کنند، نشان دهند. کرد.

بخوان  مرکز ملی سنجش صلاحیت حرفه‌ای راه و شهرسازی ایجاد می‌شود

رگ‌های خونی که مغز را تغذیه می‌کند در برابر مولکول‌هایی که از آن عبور می‌کنند بسیار عمل می‌کنند. این سد خونی-مغزی را برای دور نگه داشتن میکروب ها و مواد خارجی از مغز مهم است، اما بیشتر داروها را نیز از مغز نگه می دارند. این موارد شامل داروهای شیمی درمانی برای سرطان مغز می‌شود که به صورت خوراکی یا داخل وریدی تجویز می‌شوند و تنها در قسمت پایین‌تر به مغز نفوذ می‌کنند.

ایده این است که این پمپ انتقال داروها را کم و بیش از حد به نامحدود ادامه دهد. این پمپ را می‌توان به صورت بی‌سیم روشن یا خاموش کرد و در صورت نیاز با یک سوزن دوباره آن را از دارو پر کرد. ماهیت درمان همچنین به این معناست که افراد می‌توانند در حالی که به کارهای روزمره خود می‌پردازند، داروها و درمان‌ها را طی می‌کنند و حتی از روشن یا خاموش شدن پمپ نمی‌توانند باشند.

انتهای پیاممنبع

این تحقیق در مجله “Lancet Oncology” منتشر شد.

نتایج این آزمایش‌کننده بوده است اما می‌گویند که تعداد بیمارانی که آزمایش می‌شوند برای نشان دادن این روش بسیار کم بوده است و این روش در کارآزمایی‌های آینده بیشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بر روی بیماران در مراحل اولیه بیماری نیز آزمایش خواهد کرد. شد.

در این مطالعه جدید، یک پمپ را آزمایش کردند که می‌توان داروهای شیمی درمانی را مستقیماً به مغز درمان کرد. ابتدا یک پمپ کوچک از طریق جراحی در شکم بیمار قرار داده می شود، سپس یک لوله نازک و قابل قبول(کاتتر:Catheter) از زیر پوست به قسمتی از مغز که تومور در آن می رود.

بخوان  مایکروسافت بالاخره باگ آزاردهنده کپی فایل ویندوز 11 را برطرف کرد

اسکن‌های ام‌آرآی(MRI) که در روزهای پس از درمان از بیماران گرفته شد، نشان داد که داروهای شیمی درمانی با موفقیت تومور و منطقه اطراف را فرا گرفته‌اند. نمونه‌برداری‌های پس از درمان نشان داد که تعداد سلول‌های فعال تومور به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد، بدون آن که بر بافت سالم مغز تأثیر بگذارد و مهمتر از همه باشد، هیچ یک از بیماران مبتلا به عوارض عصبی جدی انجام نشد.