دستکش هوشمند دانشمندان ایرانی همه کاره است


تلاش با دکتر پیمان ثروتی و آروین با تشکر از پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا، یک دستکش هوشمند جدید در وهله اول می‌تواند دست بیماران را که سکته مغزی را تجربه کرده است، تقویت کند و به آنها کمک کند تا عملکرد دست خود را بازیابند. ضمناً کاربردهای بالقوه بی‌شماری دارد.

به گزارش ایسنا، سکته مغزی عامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان است که سالانه میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یکی از رایج‌ترین و مخرب‌ترین پیام‌های سکته مغزی نیز از دست دادن عملکرد دست‌ها است که می‌تواند فعالیت‌های روزانه را به شدت مختل کند و کیفیت زندگی را کاهش دهد.

به نقل از ام‌ای، فناوری پوشیدنی قدیمی که توسط پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا(UBC) توسعه یافته است، می‌توان برای بازماندگان سکته مغزی که می‌خواهند عملکرد دست خود را بازیابند، توسعه دهندگان ایجاد کند.

این ابزار پوشیدنی یک «دستکش هوشمند» است که می‌توان دست و انگشت فرد پوشنده را در طول تمرینات توانبخشی ردیابی کند و انتقال دهد.

این دستکش هوشمند بخشی از یک مطالعه آزمایشی است که شامل گروهی از بازماندگان سکته مغزی در دانشگاه بریتیش کلمبیا است که طی ماه گذشته این عارضه را تجربه کرده است. آنها این دستکش را در حین انجام تمرینات تحت نظارت دکتر جانیس انج، استاد پزشکی و کارشناس مشهور توانبخشی پس از سکته مغزی پوشیدند.

دکتر انج می‌گوید این دستکش هوشمند می‌تواند به نظارت بر پیشرفت بیمار و ارائه بازخورد برای بهبود برنامه‌های کمک ورزشی کمک کند. وی افزود: ما با این دستکش می‌توانیم حرکات دست و انگشتان را بدون نیاز به دوربین کنترل کنیم. سپس می‌توانیم برنامه‌های ورزشی آنها را برای بهترین نتایج، حتی از راه دور، تجزیه و تحلیل و تنظیم دقیق انجام دهیم.

بخوان  عکس ماهواره هندی از قره‌ها و اقیانوس‌های زمین

دستکش هوشمند دانشمندان ایرانی همه کاره است

نحوه کار این دستکش هوشمند

این دستکش هوشمند مهندسی همکاری دکتر پیمان ثروتی، استاد برق و رایانه در بریتیش کلمبیا و آروین تشکر دانشجوی دکترا است. آنها بنیان‌گذاران یک استارت‌آپ متخصص در منسوجات هوشمند و دستگاه‌های پوشیدنی به نام تکساوی (Texavie) هستند.

این دستکش هوشمند از پارچه‌ایسان ساخته شده است که شامل شبکه‌های نخ‌های حسگر و حسگرهای فشار است. این حسگرها می‌توانند حتی کوچکترین حرکات دست و انگشتان را شناسایی و ثبت و ضبط کنند و آنها را به رایانه یا تلفن هوشمند منتقل کنند.

دکتر ثروتی و تیمش هفته گذشته مقاله‌های را در مجله Nature Machine Intelligence منتشر کرد که در آن جزئیات فنی و پیشرفت‌های این دستکش هوشمند را شرح داده‌اند.

آنها در آن مقاله آورده‌اند که این دستکش، دقیق‌ترین دستکشی است که می‌شناسیم و می‌توان به حرکت دست و دست و مشت و مشت کردن را بدون نیاز به دوربین‌های ضبط حرکت ردیابی کند. به لطف مدل‌های ماشینی که ما توسعه داده‌ایم، این دستکش می‌تواند تمام مفاصل انگشت و مچ را به دقت تعیین کند. این فناوری بسیار دقیق و سریع است و قادر به تشخیص کشش ها و فشارهای کوچک و پیش بینی حرکت با حداقل ۹۹ درصد دقت است که با عملکرد دوربین های گرانقیمت فیلمبرداری حرکتی مطابقت دارد.

این دستکش هوشمند مزیت‌های دیگری نیز نسبت به محصولات موجود در بازار وجود دارد. از جمله اینکه بی‌سیم و راحت است و پس از خارج کردن باتری به راحتی قابل نصب است.

دکتر ثروتی و تیمش روش‌های پیشرفته را برای تولید این دستکش‌های هوشمند و پوشاک مرتبط به صورت محلی با هزینه‌ای کم توسعه داده‌اند.

بخوان  "دایره"؛ هزارتوی تکنولوژی و حریم خصوصی

چگونه «دستکش هوشمند» می‌تواند زمینه‌های دیگر را متحول کند؟

دستکش هوشمند ابزاری برای بهبود حرکتی سکته مغزی و تغییر دهنده بازی برای سایر مواردی است که شامل درگیری و زمینه است. دکتر ثروتی می‌گوید انتقال یکپارچه این دستکش هوشمند به بازار مصرف را با پیشرفت‌های مداوم در همکاری با شرکای صنعتی متصور مختلف است. او همچنین برنامه‌های کاربردی بالقوه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، انیمیشن و رباتیک را برای آن می‌بیند.

دکتر ثروتی می‌گوید: می‌توانید حرکات دست و با اشیاء را به دقت ثبت کنید و به طور خودکار روی نمایشگر نمایش داده شود. برنامه های کاربردی بیپایانی برای چنین چیزی وجود دارد. می‌توان متن را بدون نیاز به صفحه کلید فنی تایپ کنید یا یک ربات را کنترل کنید یا زبان اشاره را در لحظه به گفتار نوشتاری ترجمه کنید تا آسان‌تر را برای افراد ناشنوا یا کم‌شنوا تهیه کنید.

این دستکش هوشمند نمونه‌ای قابل توجه است که چگونه تحقیقات بین رشته‌های می‌توانند به حل‌های نوآورانه‌ای منجر شوند که می‌توانند زندگی بسیاری از افراد را بهبود بخشند.

پژوهشگران امیدوارند فناوری آنها الهام‌بخش تحقیق و توسعه بیشتر در منسوجات هوشمند و دستگاه‌های پوشیدنی می‌شود.

انتهای پیاممنبع