رونمایی از ۲۷ محصول فناورانه با حضور وزیر علوم و معاونت علمی رئیسجمهوریدر روز اولین نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری با حضور معاون رئیس جمهور و وزیر علوم از ۲۷محصول فناورانه پارک‌های فناورانه و پژوهشگاه‌های رونمایی شد.

به گزارش ایسنا، در حاشیه افتتاحیه بیست و چهارم نمایشگاه های پژوهش، فناوری و فن بازار با حضور روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی رئیس جمهوری و محمد علی زلفی گل وزیر علوم از ۲۷ محصول رونمایی شد.

این محصولات از سوی پارک های علم و فناوری، پژوهشگاه ها و دانشگاه ها در نیمه صنعتی به تولید رسیده اند.

اسامی این محصولات به این شرح است:

ساخت پره های ثابت ردیف دوم توربین گازی

پره‌های ثابت ردیف دوم توربین‌های گازی فریم ۵ با طرح ارتقا یافته (طرح سگمنتی) از سوی یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری استان سمنان ساخته شد. توربین‌های گازی GEF5 در نیروگاه‌های برق کاربرد دارند.

هدف از این پروژه تدوین دانش با تکیه بر بومی‌سازی، ساخت و جایگزین کردن با نازل ردیف دوم در توبین‌های پایه نیروگاه‌های کشور است. توسعه این محصول به افزایش عمر نازل و راندمان توربین و کاهش هزینه‌های بازسازی و اورهال و سهولت در ساخت و مونتاژ نازل بر روی توربین می‌شود.

غربالگر سینه (برست اسکرین)

این محصول از یکی از شرکت‌های فناور مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی در فاز نیمه صنعتی به تولید رسیده است.

این دستگاه در بیمارستان ها و مراکز درمانی برای تست سلامت و غربالگری سینه استفاده می شود. این دستگاه قادر به شناسایی تومور و هر گونه توده در سینه است.

کیت های تعمیراتی نشتی

یکی از شرکت‌های مستفر در پارک علم و فناوری خراسان رضوی موفق به تولید نیمه صنعتی کیت‌های تعمیراتی می‌شود.

این کیت‌ها نوعی پوشش است که در صنایع با مصرف بالا مانند نفت، پتروشیمی، گاز و آب و کاربرد دارد. این پوشش‌ها برای تعمیر نشتی در لوله‌های انتقال نیز به کار می‌رود.

بخوان  کمک‌های قارچ زامبی‌ساز به تولید داروهای جدید ضد ویروسی و سرطانی می‌پردازد

برای رفع نشتی با حجم کم اولیه از پوشش ۲۰۰۱، NST استفاده کرده و می‌شود، سپس از سنگ زنی به کمک الیاف شیشه که با پوشش ۲۰۰۲ NST آغشته شده است، تعمیر دائمی می‌شود.

برای ترمیم نشتی در مقایسه و سطوح بزرگتر می‌توان از پلیت‌های فلزی استفاده کرد. پلت‌ ابتدا با پوشش سریع‌گیر ۱۰۰۲ NST آغشته شده و در محل نشتی قرار می‌گیرد. به دلیل سرعت بالای تبدیل شدن، نشتی سخت می‌شود و سپس با الیاف شیشه آغشته با کد ۲۰۰۲NST تعمیر نهایی می‌شود.

طراحی و تولید دوربین مدار هوشمند ضد انفجار

این شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری خوزستان موفق به تولید دوربین‌های صنعتی‌های مدار بسته هوشمند ضد انفجار شد.

این دوربین‌ها برای محیط‌های خطرناک و مستعد انفجار تولید می‌شوند که علاوه بر مقاومت در برابر قدرت و افزایش امکانات جانبی و فناوری‌های روز دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه نیز هستند.

جنس بدنه این نوع دوربین‌ها از فولاد ضد زنگ است و در مقابل پرتوهای ماوراء بنفش، بخار نمک، هوا و انفجارهای شدید مقاوم است. همچنین بدنه این دوربین از انواع گازهای اشتعال‌زا مانند سولفید هیدروژن و استیلن محافظت می‌کند.

به منظور بالا بردن مقاومت بدنه دوربین از الکترواندود استفاده شده است.

تکنولوژی مدارات منعطف

مدارک منعطف عنوان طرح یکی از شرکت‌های مستقر در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران است که در فناوری نیمه‌صنعتی تولید می‌شود.

این محصول دارای انواع منسوجات هوشمند است که در صنعت خودرو، باتری‌های لیتیوم و لوازم خانگی کاربرد دارد. پرینتد الکترونیک با مدارک پرینت با استفاده از انواع جوهرهای هادی کربن نقره طلا و مس و کمپوزیت این جوهرها به یک پارادایم شیفت در صنعت الکترونیکی تبدیل شده است.

ارزیابی، سرعت بالای تولید و پرینت بر روی سطح منعطف، این را در زمره جذاب‌ترین پیشرفت‌های صنعت نانو الکترونیکی فناوری داده است. این شرکت با بوسازی این فناوری موفق به تولید هیترهای منطف تا توان ۱۰۰ و با ماکزیم دمای قابل تحمل ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد و توان پذیری بالا است.

بخوان  اندازه گیری سطح استرس با کمک تتوی الکترونیکی

این هیترها در بسیاری از صنایع از جمله پوشاک هوشمند، خودرو، صنعت و صنعت لوازم خانگی کاربرد دارند.

کنتور هوشمند آب

یکی از شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری همدان کنتور حجمی هوشمند آب را با TRL8 به تولید رساند.

این کنتور محصول دانش بنیان این شرکت برای نصب بر روی چاه‌های آب کشاورزی تولید می‌شود. این محصول با فناوری خاص دارای امکانات پیشرفته است که هدف نهایی آن از سفره‌های زیر زمینی آب است.

این محصول میزان مصرف آب چاه‌ها را کنترل کرده و با استفاده از نرم‌افزار مدیریت داده‌ها امکان قرائت از راه دور را برای مدیریت منابع آب کشور مهیا می‌کند.

این محصول در شرایط بحرانی آب در کشور، استراتژی محصولی است که باید در بازه زمانی هر چه کوتاه‌تر بر روی همه چاه‌های کشاورزی نصب شود و میزان آب خروجی از سفره‌های زیر زمینی کنترل و محافظت شود.

فلومتر اولتراسونیک

یکی از شرکت‌های مستقر در دانشگاه علم و صنعت دستگاه فلومتر اولتراسونیک زمان گذر را در TRL8 تولید می‌کند که در صنایع آب و نفت، نفت و گاز و پتروشیمی و کشاورزی کاربرد دارد.

جریان‌سنج‌های فراصوتی با اندازه‌گیری سرعت سیال عبوری از لوله و بر اساس مساحت مقطع لوله، قادر به شناسایی و اندازه گیری دقیق دبی سیال به صورت لحظه‌ای خواهند بود.

اندازه گیری سرعت سیال، تغییرات زمانی ارسال و دریافت کوتاه صوتی است. این اختلاف زمانی به سرعت سیال در کشف چند و پیکوثانیه است. سیالات با سرعت کم باعث ایجاد اختلاف زمان‌های بسیار کم در حدود صد پیکوپانی می‌شوند؛ از این رو لازم است با بهره گیری از دانش مهندسی و تجهیزات دقیق این تفاوت زمانی را اندازه گیری کرد.

این محصول دقیق است که اندازه گیری جریان سیالات مایع را از 0.015 متر بر ثانیه تا بیش از 10 متر بر زمین دارد.

بخوان  پلاگین‌های ChatGPT رسماً اینجا هستند، و من در حال حاضر مملو از ترس دیستوپیایی هستم

دستگاه فلزیاب

دستگاه متال دتکتور کنوایر به عنوان دستگاهی برای شناسایی فلزات از سوی دانشگاه فنی و فنی با TRL9 برای صنعت ریلی کشور طراحی و ساخته شد.

دستگاه متال دتکتور قابلیت تشخیص فلزات مزاحم مانند ناخن لودر و ضایعات پروفیل آهنی در کانوایرهای حمل سنگ آهن را دارد.

این دستگاه با طراحی سیستم های الکترونیکی و کویل مغناطیسی مخصوص، با اعمال پالس های مغناطیسی و فیلترهای الکترونیکی و الگوریتم های ویژه نرم افزاری، عملکرد خود را بر حسب نوع عیار و سایز تکه های سنگ روی کنوایر تطبیق می دهد، تصاویری که در عیار یا سایز سنگ تغییر می کند. فلز فلزی باعث ایجاد خطا در تشخیص آن نمی‌شود.

ساخت بازوهای کامپوزیتی ربات صنعتی خودروسازی

این محصول از محصولات دانش‌بنیان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی است که در TRL8 به تولید رسید.

در این طرح نمونه بازوی کربنی آلمانی مورد تجزیه و تحلیل و ارزیابی قرار و پس از آنالیز دریافت و ارزیابی فرآیندهای اتصال به کامپوزیت و کامپوزیت به کامپوز، اجزای بازو با فرآیند فیلامنت و ایندینگ ساخته شده توسط فرز، محل اتصال با دقت یک دهم میلی متر ایجاد شد.

دستگاه بلیزان-سامانه پخش برخط لیزری برای تسمه های نقاله

یکی از شرکت‌های پارک فناوری استان زنجان دستگاه بلیزان را با کاربرد در صنایع معدنی، غذایی، کشاورزی و ساخت و ساز تولید می‌کند.

بلیزان یک گرانش سنج لیزری است که با استفاده از پرتو لیزر می‌توان ارتعاشات، نوسانات و میزان دامنه نوسانات را ثبت کرد. یکی از کاربردهای این ابزار، اندازه‌گیری وزن استاتیک و وزن دینامیک در سازه‌ها و دستگاه‌هایی است که فشار یا تنش‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

با توجه به قابلیت ثبت سریع و دقیق توسط این دستگاه یکی از موارد به کارگیری آن در توزین میزان بار انتقال یافته بر روی نوار نقاله است.

انتهای پیاممنبع