زنان پیشتازان فضا می‌شوند – ایسنا

آنچه در مورد نقش بریتانیا در اکتشافات فضای قابل توجه است، نقش زنان است. با پایان یافتن سال ۲۰۲۲، اولین پرتاب موشک در این کشور تحت نظارت ملیسا تورپ، رئیس پایگاه فضایی کورنوال انجام شد. نقطه عطف دیگر در صنعت فضای بریتانیا انتخاب رزماری کوگان، اخترفیزیکدان اهل ایرلند شمالی به عنوان سومین فضانورد بریتانیایی آژانس فضایی اروپا بود.

زنان پیشتازان فضای می‌شوند

رزماری کوگان

خانم کوگان یکی از اولین فضانوردان جدید آژانس فضایی اروپا(ESA) در سال ۲۰۰۹ بود و قرار بود در سال ۲۰۲۳ برای انجام ماموریت کار خود را در فضایی آغاز کند.

ریانون آدام (Rhiannon Adam) که در زمان انتخاب ۳۷ سال، یک هنرمند و عکاس ایرلندی‌تبار است که زمان خود را بین لندن و آمریکا اسپری می‌کند. در سال ۱۹۹۲، زمانی که والدینش یک قایق بادبانی برای سفر به سراسر جهان خریدند، کوچ‌نشین بوده است. وی تحصیلات خود را در کالج هنر و طراحی سنترال سنت مارتینز(Central Saint Martins College of Art and Design) و دانشگاه کمبریج(University of Cambridge) گذرانده است. او جوایزی شامل جایزه میتار(Meitar Award) را برای برتری در عکاسی دریافت کرده است و در سال ۲۰۱۹ نیز به عنوان یکی از استعدادهای جدید گالری عکاسان شناخته شده است.

برای خانم آدام، حضور تعداد فزاینده‌ای از زنانی که نقش بسیار مشهودی در فضای یک افتخار دارند. او به اسکای نیوز گفت: این واقعاً مهم است که زنان این کارها را انجام دهند. امیدواریم این فرصت الهام بخش دیگران باشد.

یمی آ دی(Yemi AD) هنرمند و طراح رقص که به خاطر کارش با شرکت JAD Dance و کانیه وست خواننده آمریکایی شناخته شده است.

انتهای پیاممنبع

به گزارش ایسنا، هشتم دسامبر سال ۲۰۲۱ “یوساکو مائه‌زاوا”(Yusaku Maezawa)، میلیاردر ژاپنی به همراه “یوزو هیرانو”(Yozo Hirano)، تهیه‌کننده فیلم و “الکساندر میسورکین”(Alexander Misurkin)، فضانورد، سوار بر موشکسایوز روسیه به فضا رفتند و پس از یک سفر ۱۲ روزه به ایستگاه فضای بین‌المللی به زمین بازگشت.

استیو آئوکی(Steve Aoki) دی‌جی، تهیه‌کننده و هنرمند موسیقی رقص الکترونیک با چندین آلبوم استودیویی.

یکی دیگر از عکاسان این تیم کریم ایلیا(Karim Iliya) متولد بریتانیا است که آثارش در نشنال جئوگرافیک منتشر شده است. آدام در این باره گفت: ما واقعاً به کاری که قرار است برای بریتانیا انجام افتخار می‌کنیم.

مائه‌زاوا پیشتر گفته بود که قصد دارد هشت نفر را با خود در ماموریتی در سال ۲۰۲۳ به ماه ببرد داشته باشد. مائه‌زاوا بنیانگذار بزرگترین خرده‌فروشی آنلاین ژاپن است و دارای دو میلیارد دلار ارزش است. او که یک مجموعه‌دار هنری نیز هست، برنامه‌ای “ماه عزیز”(DearMoon) خود را آغاز کرد و قصد دارد چند هنرمند از سراسر جهان را به همراه خود ببرد تا در سال ۲۰۲۳ به مدت شش روز در فضا بمانند.

خواننده برتر رپ کره جنوبی که به عنوان رهبر گروه پسرانه بیگ بنگ می‌شود.

“یوساکو مائه‌زاوا”(Yusaku Maezawa)، سرمایه‌گذار ژاپنی در سال گذشته به ایستگاه‌های بین‌المللی سفر کرده بود، که از 10 فردی که قصد دارد آنها را در سفر بعدی خود به ماه ببرد، نام برده است. در این خبر اسکای نیوز با یکی از مسافران این سفر مصاحبه کرده است.

او یکی از چندین کاوشگری است که در این ماموریت حضور داشته باشد. وی در مصاحبه ای گفته است: هرگز فکر نمی کنم این اتفاق بیفتد.

دو عضو پشتیبان: رقصنده میو(Miyu) و اسنوبورد سوار کیتلین فارینگتون(Kaitlyn Farrington).

در ادامه نام همراهان این میلیاردر در سفر به ماه را ذکر کرده‌ایم:

ریانون آدام(Rhiannon Adam) عکاسی که توسط انجمن سلطنتی جغرافیا بی بی سی حمایت شده و جوایز متعددی را برنده شده است.

تیم داد(Tim Dodd) خالق کانال یوتیوب “همه روزه فضانورد” (داده بار در مقابل دوربین با ایلان ماسک بنیانگذار اسپیس ایکس مصاحبه کرده است).

اخیرا این میلیاردر ژاپنی از هشت هنرمندی که قرار است با او در ماموریت «ماه عزیز» با موشک استارشیپ شرکت اسپیس ایکس به ماه پرواز کنند، نام برده شده است. این کشور ژاپنی سرنشینان خود را در ماموریت را هنرمند انتخاب کرده است. مائه‌زاوا در یک ویدئو به زبان ژاپنی می‌گوید: امیدوارم تک تک افراد از مسئولیتی که هنگام ترک زمین، سفر به ماه و بازگشت به آن، آگاه باشند.

کریم ایلیا(Karim Iliya) عکاسی که آثارش در مجله نشریه جیوگرافیک منتشر شده است.

قبل از هلن شارمن بود که در سال ۱۹۸۹ اولین زن بریتانیایی در فضا بود و تیم پیک که ۲۷ سال بعد از یک پیاده‌روی فضای تاریخی انجام داد.

در مجموع او قصد دارد ۱۰ فرد را با خود به ماه ببرد. ریانون آدام(Rhiannon Adam) یکی از این افراد است.

در وب‌سایت DearMoon آمده است: کار ریانون روی پروژه‌های مستند اجتماعی، مبتنی بر پژوهش‌های بلندمدت است که از فرآیندهای عکاسی آنالوگ و داده‌های آرشیو استفاده می‌کند. تجربیات زندگی او با مطالعه بر جوامع دوردست، مفهوم مدینه فاضله و خط باریک بین واقعیت و تخیل، تأثیری ماندگار بر کار گذاشته شده‌اند.

زنان پیشتازان فضای می‌شوند

نقش زنان در سفرهای فضایی بخشی از یک روند بین‌المللی است که توسط ماموریت آرتمیس ناسا به سطح ماه معنی بیشتری پیدا می‌کند چرا که هدف آن ارسال یک زن برای اولین بار روی ماه است.

دو جوشی(Dev Joshi) بازیگر تلویزیون هندی.

برندن هال(Brendan Hall) فیلمساز پروژه‌هایی مانند مستند دو ساعت “قند بالا می‌رود” درباره خون در ایالات متحده آمریکا.

او به اسکای نیوز گفت: هرگز فکر نمی‌کنم که به فضا بروم. در کودکی، به آسمان نگاه می‌کنی، درباره تمام این صورت‌های فلکی برایت توضیح می‌دهند و سعی می‌کنند جایگاه خود را در دنیا پیدا کنند. اما این چیزها برای من همیشه فقط فانتزی بود. من سریال پیشتازان را تماشا می‌کردم، اما هرگز فکر نمی‌کردم این اتفاق بیفتد.

بخوان  تلگرام به دلیل امتناع از حذف محتوای ممنوعه جریمه می‌شود