سنتاروس از افسانه تا واقعیت

ویل دورانت، نویسنده و مورخ شهیر آمریکایی، در کتاب تاریخ تمدن، سنتاروس (Centaurus)، را بر اساس دیدگاه تاریخی چنین تعریف می‌کند: «قنطورس یا سنتاروس نام یکی از اقوام یونانی قدیم است که در کوهستان‌های اطراف کوهستان‌های پلیون زندگی می‌کردند. هنر یونانیان را به صورت نیم انسان و نیم اسب نشان می‌داد، این تصور یا به دلیل این بوده است که آن‌ها سرشتی توحش آمیز داشته‌اند یا از آن روی است که در سوارکاری مهارت‌های بسیار داشته و سخت توانا بوده‌اند، به‌صورتی که اسب‌ها و اسب‌ها سوار به‌صورت حیوانی شوند. واحد تصور می‌شود.»

سیاره‌ای آبی (Blue Planetary)، که با نام The Southerner نیز می‌شود، درخشان‌ترین سیاره‌های در آسمان جنوبی است. علاوه بر این، NGC ۴۹۴۵ یک کهکشان مارپیچی در صورت فلکی سنتاروس است. این سحابی سیاره‌ای و کهکشان مارپیچی به راحتی با یک تلسکوپ کوچک قابل مشاهده است. قنطورس شامل کهکشان کم نور دیگر نیز است، اما این کهکشانها را تنها با تلسکوپهای پیشرفته می‌توان رصد کرد.

انتهای پیاممنبع

درخشان‌ترین ستاره صورت فلکی سنتاروس، Rigel Kentaurus است که با نام آلفا سنتاروس نیز شناخته می‌شود. این ستاره، با قدر۰.۰۱- سومین ستاره درخشان در آسمان شب و نزدیکترین منظومه ستاره‌ای به زمین است که تنها ۴.۳۷ سال نوری از زمین فاصله دارد.

در واقع، یونانیان باستان آن را به‌عنوان یک سنتور می‌شناختند، اما دقیقاً مشخص نیست که کدام سنتور را نشان می‌دهد. ممکن است نشان دهنده Chiron باشد، موجودی که به طور تصادفی توسط هرکول زخمی شد و پس از مرگ او، هرکول با قرار دادن جایگاهی در میان ستارگان، او را گرامی داشت. تصویر این صورت فلکی در آسمان تداعی کننده موجودی نیمه انسان و نیمه اسب است، موجودی در حال قربانی کردن حیوانی که به شکل فلکی گرگ (Lupus Constellation) می شود.

بخوان  دیانای ۴ رئیس جمهور آمریکا به فضا می‌رود

سنتاروس بدون اجرام مسیه (Mesier objects) است، اما دارای اجرامی قابل توجه در اعماق است. برای مثال، Omega Centauri یک خوشه ستاره‌ای کروی بسیار بزرگ است که از بیش از ۱۰ میلیون ستاره تشکیل شده و به‌عنوان درخشان‌ترین خوشه کروی می‌شود. این خوشه ستاره‌ای با چشم غیر مسلح از زمین نیز قابل رویت است.

ایسنا/اصفهان از گذشته، اساطیر و افسانه‌ها نقش مهمی را در ادبیات و علوم مختلف جهان مانند علم نجوم ایفا می‌کنند. در میان اساطیر یونانی، سنتاروس یکی از این اسطوره‌ها است که به‌عنوان یکی از معروف‌ترین موجودات افسانه‌ای به شماره می‌رود. این موجود افسانه‌ای، بدنی نیمه انسان و نیمه اسب دارد که می‌توان آن را در آسمان شب نیز رصد کرد.

اما سنتاروس تنها به موجودی افسانه‌ای در ادبیات و اساطیر یونانی نمی‌شود، چرا که یکی از درخشان‌ترین و بزرگترین صورت‌های فلکی در آسمان نیز با این نام شناخته می‌شود.

سنتاروس  از افسانه تا واقعیت

سنتاروس  از افسانه تا واقعیت

به گزارش ایسنا و به نقل از سی اسکایقنطورس یا سنتاروس (صورت فلکی قنطورس)، با مساحتی معادل ۱۰۶۰ درجه مربع، نهمین صورت‌ فلکی بزرگ‌ واقع در نیمکره جنوبی آسمان است. این صورت فلکی یکی از ۴۸ صورت فلکی است که برای اولین بار توسط بطلمیوس، فیلسوف و اخترشناس یونانی قرن دوم، شناسایی شد. قدمت سنتاروس که به شکل یک سنتور(centaur)، موجودی نیمه انسان و نیمه اسب از اساطیر یونان است، به دوران بابلیان باستان می‌رسد. بابلیان، سنتاروس را به عنوان مرد-گاومیش (‌بیسون-من) می‌شناختند و آن را به صورت یک گاومیشِ چهار پا با سر یک مرد به تصویر می‌کشیدند.

Menkent، سومین ستاره درخشان با قدر ۲.۰۶ شناخته می‌شود. این ستاره بزرگ نارنجی رنگ، فاصله‌های حدود ۶۰ سال نوری از زمین دارد.

بخوان  بروز یک مشکل نادر در ماموریت فضایپیمای "سیگنوس"
صورت فلکی سنتاروس یا قنطورس، شامل چند ستاره درخشان است و ستاره آلفا سنتاروس (Alpha Centauri)، نزدیکترین ستاره به منظومه شمسی ما است. همچنین، دو ستاره از ۱۰ ستاره پر نور آسمان به این صورت فلکی تعلق دارد. قنطورس، پنجمین کهکشان درخشان و یکی از نزدیکترین کهکشانهای رادیویی به منظومه شمسی است. این که عدسی شکل یا مارپیچی است و خطوط گرد و غبار تاریک آن به راحتی در آسمان قابل مشاهده است.

دومین ستاره درخشان در این صورت فلکی، هادار نامگذاری شده است. این ستاره با قدر ۰.۶۱، دهمین ستاره درخشان در آسمان و به شکل یک ستاره بزرگ آبی رنگ، نزدیک به ۳۴۹ سال نوری از زمین فاصله‌ دارد.