سواد تکنولوژی یا سواد فناوری چیست + اهمیت آن در زندگی | 1biti

عده‌ای از افراد به دلیل توجه نداشتن به تمام شرایط لازم در این راه، این روش را ناامید کننده می‌دانند ولی باید بدانید که اگر در هر کاری به صورت گام به گام و عالی قدم بردارید، قطعا می‌توان به توسعه و موفقیت رسید. فناوری عامل بسیار مهمی است که تمام کشورهای توسعه‌یافته از آن بهره‌مند هستند. اما اگر سواد فناوری دارید، می‌دانید که چقدر فناوری می‌تواند شما را درگیر و وابسته خود کند و یا به بیان ساده تر شما متوجه این وابستگی می شوید و برای حفظ تعادل، در صدد رفع آن تلاش می کنید. علاوه بر هشت فصل اصلی، پیوست‎های کتاب نیز به ارائه‌ی اطلاعات دقیق‎تر اختصاص یافته است. پیوست یک کتاب، فهرستی از منابع اطلاعاتی مفید در فاز تحقیقات بازار (همچون سازمان‎ها، انتشارات و منابع اینترنتی) را معرفی می‎کند و پیوست دو، نمونه‌ی کاملی از قراردادهای ترکیبی امتیاز را ارائه می‌نماید. فناوری را از دست دانشمندانی که آن را به عقل ابزاری تقلیل می دهند، به فرآیند یافتن بهترین ابزار برای یک هدف خاص، رها کنید.

  • اخیرا، از فیلسوف های اروپایی واژه تکنیک کمک گرفته اند تا معنای واژه تکنولوژی را به شکل های مختلفی از ابزاری بودن دلیل( مشابه کار میشل فوکو به نام تکنولوژی های خود) تعمیم دهند.
  • برای مهندسان، به‌ویژه مهندسان آمریکایی، «علم کاربردی»، همراه با جایگاه بالاتر آن، می‌تواند به‌عنوان مجموعه‌ای از دانش خود مختار شناخته شود.
  • علاوه بر این، جایگزین کردن کار های دستی که به قضاوت انعطاف پذیر و عقلانیت نیاز دارد توسط ماشین ها هنوز هم دشوار است.

برخی افراد معتقدند کارل مارکس، نسبت به تکنولوژی خوش بین بوده است. تغییر شتابدار یعنی این که نرخ پیشرفت تکنولوژی با به دست آوردن تکنولوژی های بیشتر، افزوده می شود و این امر پس از اختراع هوش عمومی مصنوعی که در آن پیشرفت تقریبا بی نهایت است، منجر به تکینگی خواهد شد. تخمین ها برای تاریخ تکینگی متفاوت است اما Ray Kurzweil، یکی از آینده پژوهان برجسته، معتقد است تکینگی در سال ۲۰۴۵ اتفاق می افتد. با این افزایش جمعیت و در دسترس بودن نیروی کار، تخصص نیروی کار نیز افزایش پیدا کرد.

بخوان  از هوش مصنوعی چه انتظاری داریم؟

تکنولوژی چیست؟

ساخت ابزار می تواند از طیف کامل خلاقیت انسان استفاده کند در حالی که بیان اهداف می تواند توسط ارزش های انسانی شکل بگیرد. به طور خلاصه، یک تعریف ابزاری از فناوری ممکن است به اندازه‌ای مجله خبری 1 بیتی متمرکز باشد که به اندازه‌ای معنادار و غنی باشد تا بتواند تمایل به فناوری خلاقانه و فراگیر فرهنگی را برآورده کند. «تکنولوژی» تنها در نیمه دوم قرن بیستم به یک کلمه رایج تبدیل شد.

خوش بینی و بدبینی نسبت به تکنولوژی در قرن بیست و یکم

اگر به تکامل تاریخی این اصطلاح و معنای آن در طول زمان علاقه مند هستید، برای این مقاله مفصل می توانید به ویکی پدیا بروید. استفاده از تکنولوژی های ساده، یکی از ویژگی های سایر گونه های حیوانی به غیر از انسان نیز محسوب می شود. این گونه ها شامل شامپانزه ها، برخی از جوامع دلفین ها و کلاغ ها می باشد. با در نظر گرفتن دیدگاهی عمومی تر نسبت به تکنولوژی به عنوان توانایی ایجاد تغییر در محیط زندگی و کنترل بر روی آن، می توانیم به مثال های حیوانی دیگری مانند سگ های آبی و سد هایشان یا زنبور ها و کندوهایشان نیز اشاره کرد. Nikolas Kompridis نیز در مورد خطرات تکنولوژی های جدید، مانند مهندسی ژنتیک، نانوتکنولوژی، زیست شناسی مصنوعی و رباتیک نوشته است.

تاریخ دقیق کشف آتش معلوم نیست اما شواهدی از استخوان های سوخته حیوانات در گهواره نوع بشر(افریقای جنوبی) این احتمال را تقویت می کند که کشف آتش، قبل از یک میلیون سال قبل اتفاق افتاده است. اجماع محققان به این نکته اشاره دارد که انسان راست قامت، آتش را بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار سال قبل تحت کنترل خود در آورده است. آتش که سوخت آن چوب و زغال بود به انسان های اولیه اجازه داد تا غذای خود را طبخ کنند و به این ترتیب قابلیت هضم شدن آن را افزایش داده، ارزش غذایی آن را بهبود بخشیده و همچنین تعداد غذاهایی را که قابل خوردن بودند، افزایش دهند. فناوری را می‌توان کلیهٔ دانش‌ها، فرایندها، ابزارها، روش‌ها و سیستم‌های به کار رفته در ساخت محصولات و ارائهٔ خدمات تعریف کرد. انتقال تکنولوژی به این معنا است که تکنولوژی را در مکانی به جز مکان اولیه‌ای که در آن خلق و ایجاد شده است به کار بگیرید. زیرا تکنولوژی تنها باید در یک مکان محدود باشد و تنها نباید در محلی که کشف شده است، بماند و بهتر است برای اینکه تمام افراد پیشرفت کنند، انتقال پیدا کند.

بخوان  گوگل یک مهندس ارشد را به دلیل افشاگری در مورد هوش مصنوعی اخراج کرد 1 بیتی

http://118amoozesh.ir