عکس جدید «تلسکوپ فضایی جیمز وب» از شگفتی‌های اورانوس

اورانوس، سیاره‌های منحصربه‌فرد است که با زاویه ۹۰ درجه نسبت به صفحه مدارش می‌چرخد. این چرخش باعث ایجاد فصول ناملایمی می‌شود زیرا قطب‌های سیاره چندین سال نور خورشید ثابت و به دنبال آن، تاریکی کامل را تجربه می‌کنند. ۸۴ سال طول می‌کشد تا اورانوس به دور خورشید بچرخد. در حال حاضر، اکنون بهار برای قطب شمال است که در اینجا مشاهده می‌شود. زمان تابستان شمال اورانوس، در سال ۲۰۲۸ خواهد بود. در مقابل، زمانی که وویجر2 از اورانوس بازدید کرد، تابستان در قطب جنوب بود. قطب جنوب اکنون در سمت تاریک این سیاره قرار گرفته است که از دید و رو به تاریکی فضای قرار دارد.

این تصویر که با «دوربین فروسرخ نزدیک» (NIRCam) جیمز وب گرفته شده است، دو فیلتر را می‌کند که در اینجا به ترتیب با رنگ‌های آبی و نارنجی نشان داده می‌شود. اورانوس، یک رنگ آبی را در این تصویر رنگی به نمایش می‌گذارد.

اورانوس به دلیل ترکیب درون آن، به عنوان یک غول یخی شناخته می‌شود. می‌شود که بیشتر جرم این سیاره، یک مایع داغ و متراکم از مواد یخی شامل آب، متان و مونیاک، در بالای یک هسته کوچک سنگی باشد.

یک ابر درخشان و چند ویژگی کم‌نورتر، درست فراتر از لبه کلاهک قطبی قرار دارند و دومین ابر درخشان در سمت چپ سیاره دیده می‌شود. چنین ابرهایی برای اورانوس در طول موج‌های فروسرخ، متداول هستند و احتمالاً به فعالیت طوفان ارتباط دارند.

جیمز وب، بیشتر از ۲۷ قمر اورانوس را می‌شناسد که بیشتر آنها بسیار کوچک و کم‌نور هستند و در این عکس دیده نمی‌شوند، به تصویر کشیده می‌شوند. شش مورد از روشن‌ترین آنها، در عکس با زاویه دید مشخص می‌شوند. این عکس فقط شامل یک نوردهی کوتاه ۱۲ دقیقه‌ای از اورانوس بود که فقط با دو فیلتر انجام شد. این عکس فقط کوچکی از کاری است که جیمز وب هنگام رصد این سیاره مرموز می تواند انجام دهد. در سال ۲۰۲۲، سازمان «آکادمی‌های ملی علوم، مهندسی و پزشکی آمریکا» (NASEM)، اورانوس را در بررسی دهه ۲۰۲۳-۲۰۳۳ علوم سیاره‌ای و اخترزیست‌شناسی به عنوان یک اولویت شناسایی کردند. در حال حاضر پژوهش‌های بیشتر درباره اورانوس در حال انجام هستند و بیشتر در سال اول عملیات علمی جیمز وب برنامه‌ریزی شده‌اند.

بخوان  پرواز هواگردهای الکتریکی در آسمان عربستان

وقتی وویجر۲، اورانوس را بررسی کرد، دوربین آن یک گوی بی‌نظیر سبزآبی را در طول موج‌های مرئی نشان داد. با کمک طول‌های فروسرخ و بررسی بیشتر دوربین جیمز وب، جزئیات بیشتری را می‌بینیم که جورانوس چقدر پویا است.

«تلسکوپ فضای جیمز وب»، عکسی از سیاره اورانوس گرفته شده است که حلقه‌ها و درخشندگی‌های این سیاره را نشان می‌دهد.

در سمت راست سیاره، ناحیه‌ای از درخشندگی در قطب رو به خورشید وجود دارد که به عنوان کلاهک قطبی شناخته می‌شود. این کلاهک قطبی، به اورانوس است. به نظر می‌رسد زمانی که قطب در تابستان وارد نور مستقیم خورشید می‌شود و در پاییز ناپدید می‌شود، کلاهک قطبی ظاهر می‌شود. داده‌های جیمز وب به تحقیقات کمک کنند تا مکانیسم مرموز را درک کنند. جیمز وب، یک جنبه شگفت انگیز از کلاهک قطبی را نشان داد. این جنبه شگفت انگیز، یک درخشندگی ظریف در مرکز کلاهک است. بررسی و طول موج‌های بلندتر NIRCam ممکن است همان دلیلی باشد که به ما کمک کند تا این ویژگی قطبی اوران را مشاهده کنیم. در حالی که این ویژگی با تلسکوپ‌های دیگر مانند «تلسکوپ فضای هابل» و رصدخانه کک به وضوح دیده نشده است.

عکس جدید «تلسکوپ فضایی جیمز وب» از شگفتی‌های اورانوس

این برجسته‌تر، سیاره اورانوس و شش قمر از ۲۷ قمر شناخته‌شده آن را نشان می‌دهد.

اورانوس دارای ۱۳ حلقه‌ها است که ۱۱ مورد از آنها در این تصویر جیمز وب قابل مشاهده هستند. برخی از حلقه‌ها در این تصویر به قدری درخشان هستند که وقتی نزدیک به هم می‌گیرند، به نظر می‌رسد که در یک حلقه بزرگتر ادغام می‌شوند. ۹ حلقه به عنوان حلقه‌های اصلی سیاره طبقه‌بندی می‌شوند و دو حلقه، کم‌نورتر هستند که تا زمان پرواز وویجر۲ در سال ۱۹۸۶ کشف شدند. دانشمندان انتظار دارند که تصاویر آینده جیمز وب از اورانوس، دو حلقه بیرونی ضعیفی را در سال 2007 با تلسکوپ هابل کشف کردند، که آنها را کشف کردند.

به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، به دنبال تصویر منتشر شده از سیاره نپتون در سال ۲۰۲۲، «تلسکوپ فضای جیمز وب»(JWST) ناسا تصویری خیره‌کننده از دیگر غول یخی منظومه شمسی، سیاره اورانوس گرفته شده است. تصویر جدید دارای حلقه‌ها و ویژگی‌های درخشان در جو سیاره است. «های جیمز وب، داده‌های خانه بی‌سابقه این رصد را نسبت به کم‌نورترین حلقه‌های غبارآلود نشان می‌دهند که تنها توسط دو فناوری دیگر تصویربرداری شده‌اند. فضاپیمای «وویجر۲»(Voyager ۲) که هنگام عبور از کنار این سیاره در سال ۱۹۶ از آن عکس گرفت و «رصدخانه»(Keck Observatory) که با تجهیزات نوری پیشرفته خود را از این سیاره عکس بسازید.

انتهای پیاممنبع