نانو تکنولوژی چیست؟ شرکت فیدار پودر سرام ویرا | 1biti

همانطور که اشاره کردیم نانو در زندگی امروز انسان ها نقش تاثیرگذاری دارد. در حال حاضر با استفاده از این فناوری کامپیوترهایی را در ابعاد کوچکتر، سریع تر و قدرتمندتر تولید کرده اند. مدارهایی که در این سیستم ها به کار می روند از جنس نانو لوله های کربن هستند.

  • طی دهه های اخیر، توجه تحقیقات علمی در سرتاسر جهان به سمت مطالعه رفتار مواد در مقیاس اتمی جلب شده است.
  • دانشمندان در حال حاضر دربارهٔ پیامدهای آینده نانوفناوری بحث می‌کنند.
  • ساخت ميكروســـكوپ هاي قدرتمنـــد که امكــان مشاهده و دستكاري سـلول ها، باكتري ها و ويروس ها را فراهم مي كنند.
  • مصرف دارو در حال حاضر به صورت حجمي است در حالي که سلولهاي خاصي از بدن نيازمند آن مي‌باشند.

این تحقیق که اخیراً در Nano Energy منتشر شده است، یک سیستم فراماده جدیدی را توصیف می‌کند که به عنوان حسگر خود عمل می‌کند و اطلاعات مهمی در مورد فشار و تنش‌های وارد بر ساختار خود ثبت و ارسال می‌کند. این فناوری کاربرد بالقوه‌ای در زمینه‌های زیست‌شناسی، تجزیه و تحلیل زیستی و داروسازی (از تحقیقات بنیادی و تشخیص بیماری تا توسعه دارو) دارد. علم نانو در واقع مطالعه پدیده ها و دستکاری مواد در مقیاس خیلی خیلی کوچک و در ابعاد اتمی، مولکولی و ماکرومولکولی است که منجر به تغییر خواص مواد (نسبت به مواد در ابعاد بزرگ) می شود.

محصول فناوری نانو[ویرایش]

باز هم این اندازه‌ها را کوچک‌تر کنید؛ مثلا تار موی انسان را در نظربگیرید که ابعاد کوچک‌تر از دهم میلی‌متر دارد. از این رو، ابعاد بحرانی تراشه تا اواخر سال ۲۰۰۷ به ۴۵ نانومتر و در پایان دهه به ۲۲ نانومتر کاهش می یابد. فن آوری های ایجاد شده توسط صنعت نیمه هادی نیز اکنون در ساخت ماشین های ریز مکانیکی کوچک برای سنجش و تحریک استفاده می شود.

بخوان  توقف اتلاف زمان و شروع اینترنت

پودر سرامیک نسوز؛ چیستی، انواع و کاربردها

نانو تکنولوژی با کاتالیز بهتر کارایی تولید سوخت از مواد خام نفتی را بهبود می‌بخشد. همچنین باعث کاهش مصرف سوخت در وسایل نقلیه و نیروگاه‌ها از طریق احتراق با راندمان بالاتر و کاهش اصطکاک می‌شود. فناوری نانو می تواند عملکرد کاتالیزورهای مورد استفاده در تبدیل بخارات فرار از اتومبیل یا کارخانه های صنعتی را به گازهای بی ضرر بهبود بخشد. دلیل این است که کاتالیزورهای ساخته شده از نانوذرات دارای سطح بیشتری برای تعامل با مواد شیمیایی واکنش دهنده نسبت به کاتالیزورهای ساخته شده از ذرات بزرگتر هستند. مساحت سطح بزرگتر این امکان را می دهد تا مواد شیمیایی بیشتری به طور همزمان با کاتالیزور در تعامل باشند و این باعث می شود که کاتالیزور مؤثرتر باشد. نانو تکنولوژی در بیشتر زمینه ها مانند علوم مواد، مهندسی، شیمی، فیزیک، زیست شناسی و ….

http://118amoozesh.ir

شواهد موجود نشان مي‌دهد که درصد بالايي از بازارهاي محصولات مختلف متکي بر نانوتکنولوژي خواهد بود و به همين دليل دولتها و شرکتهاي بزرگ و کوچک به دنبال کسب جايگاهي براي خود در اين بازارها هستند. ميهيل روکو، رئيس کميته علوم و فناوري نانو در رياست‌جمهوري آمريکا طي مقاله‌اي در ماه مي سال ۲۰۰۱، پتانسيل نانوتکنولوژي براي تغيير چشمگير در اقتصاد جهاني را يادآوري نموده است. بر مبناي پيش‌بيني وي و بخش ديگري از صاحب‌نظران در ده الي ۱۵ سال آينده نانوتکنولوژي بازار نيمه‌هادي را به طور کامل مجله خبری 1 بیتی تحت تاثير قرار خواهد داد. خبرهايي نيز که اخيراً از شرکتهاي اصلي سازنده پردازنده‌هاي کامپيوتر در آمريکا و ژاپن منتشر شده است، از ورود پردازنده‌هاي حاوي يک ميليارد نانوترانزيستور تا قبل از ۱۰ سال آينده حکايت دارد. به عنوان مثال شرکت اينتل اعلام نموده است که در سال ۲۰۰۷ پردازنده‌هاي متکي بر نانوترانزيستور را با قدرت و سرعت بسيار بيشتر و مصرف کمتر نسبت به آخرين دستاوردهاي امروزي نيمه‌هادي‌ها وارد بازار خواهد کرد. در بحبوبه سالهاي صنعتي کلمه “بزرگ” از اهميت ويژه­اي برخوردار بود.

بخوان  كاربرد تكنولوژي نانو در صنعت ساختمان | 1biti

مثال هایی از نانوتکنولوژی ها تایید شده برای سرطان