همکاری فرانسه و ایتالیا برای ساخت یک زیستگاه قمریفرانسه و ایتالیا قصد دارند با همکاری یک زیستگاه چندمنظوره را برای زندگی روی ماه ابداع کنند.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، فرانسه و ایتالیا به منظور ساختن زیستگاهی برای پایگاه‌های قمری آینده، با شرکت فناوری فرانسوی-ایتالیایی «تالس آلنیا اسپیس»(Thales Alenia Space) و «آژانس فضایی ایتالیا»(ASI) همکاری می‌کنند و قراردادی را با هدف ابداع یک زیستگاه چندمنظوره برای پروژه انجام می‌دهند. «آرتمیس» (Artemis) ناسا امضا کرده‌اند.

چندین مورد در محافل هوافضا انجام شده تا وسایلی برای بازگرداندن فضانوردان به ماه و ایجاد حضور دائمی انسان در آنجا به عنوان بخشی از پروژه آرتمیس ناسا فراهم شود. زمانی که فضای فضایی کاوشگر خود را ترک کنند، به جایی نیاز خواهند داشت که تا کلاه فضایی خود را آویزان کنند و به پاهای خود حفظ کنند.

شرکت تالس آلنیا اسپیس پیشتر روی زیستگاه‌های مداری مانند «اسپریت» (ESPRIT) و «آی-هب» (I-HAB) متعلق به آژانس فضایی اروپا و «هالو» (HALO) متعلق به شرکت «نورثروپ گرومن» (Northrop Grumman) کار کرده است که برای پشتیبانی از پایگاه قمری «دروازه ماه» (Lunar Gateway) ناسا و پشتیبانی از مأموریت‌های سرنشین‌دار به ماه و اعماق فضا طراحی شده‌اند. بنابراین، انتخاب این شرکت توسط آژانس فضایی ایتالیا برای ساخت یک ماژول زیستگاه قمری منطقی به نظر می‌رسد.

زیستگاه چندمنظوره در حال حاضر فقط یک مفهوم است اما این طرح در اواسط اکتبر از مرحله بررسی توسط ناسا عبور کرد و قرار است در اوایل سال آینده، یک بررسی مفهومی مأموریت را تکمیل کند. به علاوه، شرکت تالس آلنیا اسپیس باید با شرکت‌هایی برای راه‌اندازی زیرساخت‌های پیچیده و زنجیره‌های تامین‌کننده برای ایجاد زیستگاه واقعی مورد نیاز، همکاری کند.

بخوان  سالانه چند شهاب سنگ به زمین برخورد می کند؟

طرح مفهومی منتشر شده، بسیار ساده به نظر می‌رسد. این طرح اساس یک استوانه فلزی است که روی پایه‌هایی با پنل‌های خورشیدی قرار دارد و یک دیش ارتباطی و یک پرچم کوچک آژانس فضایی ایتالیا روی آن قرار گرفته است.

زمانی که زیستگاه چندمنظوره عملیاتی شود، احتمالاً می‌توان خود را در برابر تشعشعات شدید کیهانی و همچنین دمای شدید سطح ماه که از ۱۲۰ درجه سلسیوس در طول روز تا منفی ۱۳۰ درجه سلسیوس در شب یا در سایه‌های طبیعی کند، محافظت می‌کند. همچنین، این زیستگاه باید یک سیستم پشتیبانی از زندگی داشته باشد که هوا، آب و پایدار و قابل زندگی را برای چند روزی ماژول قمری قدیمی «آپولو» قادر به ارائه آن، فراهم کند.

علاوه بر این، زیستگاه باید به یک منبع ارتباطی متصل شود که زندگی زیستگاه را در طول شب قمری حفظ کند، در برابر گرد و غبار چسبنده و مخرب ماه دیگر آسیب‌پذیر نباشد و با سخت‌افزارهای مورد نیاز برای تکمیل پایگاه سازگار شود.

در مورد دکوراسیون زیستگاه هنوز صحبتی نشده است اما با توجه به اندازه زیستگاه می‌توان گفت که احتمالاً جای دنجی خواهد بود.

«فرانکو فنولیو» (Franco Fenoglio) رئیس برنامه‌های اکتشاف سیاره‌ای انسان و برنامه‌های رباتیک در شرکت تالس آلنیا اسپانیا گفت: زیستگاه چندمنظوره به عنوان اولین ماژول سکونت ایتالیایی که روی سطح ماه عمل می‌کند، یک نقطه عطف تاریخی را رقم خواهد زد. این برای شرکت ما که مهارت‌های فنی و سازمانی منحصربه‌فردی را برای غلبه بر چالش‌هایی که این دست دارد، باعث افتخار است.

انتهای پیاممنبع