چت جیپیتی و ایستگاه فضایی در میان برترین ها


فهرست ۱۰ پیشرفت برتر حوزه مهندسی که به انتخاب «آکادمی مهندسی چین» تهیه شده است، پنج سال گذشته را نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از چاینا دیلی، «آکادمی مهندسی چین» (CAE) ۱۰ پیشرفت برتر حوزه مهندسی با جهانی را معرفی کرده است که در پنج سال گذشته انجام شده است. در میان این فهرست، نام ایستگاه فضای چین، سیستم عامل «هارمونی‌اواس» (HarmonyOS) توسط شرکت چینی «هوآوی» (Huawei) و چت‌بات «ChatGPT» به چشم می‌خورد، توسعه می‌یابد.

این فهرست از پیشرفت‌های صورت‌گرفته در سراسر جهان گردآوری شد و توصیه‌ها، نظرسنجی‌های عمومی و بررسی مشاوران به مرحله نهایی رسید.

آکادمی چین گفت که این فهرست بر اساس نتایج نوآورانه عمدتاً در حوزه مهندسی و فناوری در سال 18 تا 2222 مشترک است که به طور مستقل یا مستقل از تحلیل و ارزیابی مهندسی و مهم جهانی برخوردار هستند. این فهرست شامل پروژه های بزرگ مهندسی، تجهیزات کلیدی حوزه فناوری و نوآوری های اصلی در مهندسی و فناوری است.

چین سه نوآوری در این فهرست است که عبارتند از ایستگاه فضایی «تیانگونگ» (Tiangong)، نیروگاه برق‌آبی «بایهتان» (Baihetan) در امتداد «رودخانه جینشا» (Jinsha River) در جنوب غربی چین و سیستم عامل هارمونی‌اواس شرکت هوآوی.

چت جیپیتی و ایستگاه فضایی در میان برترین ها

ایستگاه فضایی «تیانگونگ»

آکادمی مهندسی چینان کرد که ایستگاه فضایی چین آماده شده است تا چشم‌اندازها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری را برای اکتشاف و توسعه فضای انسانی فراهم کند.

این اکادمی، سیستم هارمونی‌اواس را که توسط هوآوی در سال ۲۰۱۹ معرفی کرد، به عنوان یک راه حل برای عامل ارتباط بین افراد و دستگاه‌ها توصیف کرد که یک نوی فناورانه برای عصر هوشمند در سناریوهای گوناگون است.

چت جیپیتی و ایستگاه فضایی در میان برترین ها

سیستم عامل «هارمونی‌اواس»

چت جیپیتی و ایستگاه فضایی در میان برترین ها

نیروگاه برق‌آبی «بایهتان»

آمریکا چهار نوآوری را در این فهرست دارد که عبارتند از ChatGPT، ابرایانه «فرانتیر»(Frontier)، «آزمایش تغییر جهت سیارک دوگانه» یا «دارت»(DART) ناسا و دو ربات «اسپات»(Spot) و «اطلس»( اطلس) شرکت «بوستون داینامیکس» (Boston Dynamics).

چت جیپیتی و ایستگاه فضایی در میان برترین ها

ربات «اسپات»

چت جیپیتی و ایستگاه فضایی در میان برترین ها

ربات «اطلس»

آکادمی مهندسی چین در بیانیه‌ای اعلام کرد ChatGPT را که شرکت آمریکایی «OpenAI» آن را توسعه بخشیده است، به یکی از موفق‌ترین محصولات در دستیابی به قابلیت‌های هوش مصنوعی از طریق زبان طبیعی تبدیل شده و الگویی را برای بشریت در دستیابی به هوش مصنوعی عمومی ارائه کرده است. است.

چت جیپیتی و ایستگاه فضایی در میان برترین ها

در این گزارش آمده است: ابرایانه فرانتیر اولین رایانه جهان در نظر گرفته می‌شود که سد اگزامقیاس را می‌شکند و می‌تواند از یک کوئینتیلیون محاسبات را در ساعت انجام دهد. می‌رود ابرایانه فرانتیر، ظرفیت محاسباتی قوی‌تری را برای مقابله با چالش‌برانگیزترین مسائل علمی جهان مانند پیش‌بینی دقیق آب و هوا، شبیه‌سازی هم‌جوشی هسته‌ای و توسعه مواد و داروهای جدید انتظار می‌دهد.

چت جیپیتی و ایستگاه فضایی در میان برترین ها

ابرایانه «فرانتیر»

سه فناوری پیشرفته دیگر در این فهرست عبارتند از واکسن «RTS, S/AS01» برای مالاریا، باتری‌های لیتیوم یونی و په‌پادها.

آکادمی مهندسی چین گفت: توسعه موفقیت‌آمیز و اکسن مالاریا که از آن در میان کودکان جنوب صحرای آفریقا استفاده می‌کند توسط «سازمان بهداشت جهانی» (WHO) در سال ۲۰۲۱ توصیه‌شده، یک نقطه عطف در تلاش‌های بشر علیه تاریخ مالاریا به شماره می‌رود.

چت جیپیتی و ایستگاه فضایی در میان برترین ها

در این بیانیه آمده است که باتری های لیتیوم یونی به عنوان یک ذخیره سازی انرژی جدید، کاربردهای فناوری فناوری را در خودروهای الکتریکی، خودروهای الکتریکی سبک، تجهیزات الکتریکی، هوافضا و سایر زمینه ها پیدا کرده اند. این در حالی است که پهپادها کاربردهای قابل توجه را در حوزه‌های گوناگون نظامی و غیره از خود نشان می‌دهند.

از نظر آکادمی مهندسی چین، این ۱۰ نشان‌دهنده پیشرفته‌ترین فناوری‌های سطحی در یک یا چند حوزه مهندسی و فناوری هستند که می‌توانند پیشرفت‌های فناوری آینده را هدایت کنند. همچنین، این فناوری‌ها صنایع مرتبط متعدد را در بر می‌گیرند و ارزش قابل توجهی را از نظر رشد صنعتی و اقتصادی دارند.

آکادمی مهندسی چین افزود: فناوری‌هایی مانند باتری‌های لیتیوم یونی، په‌پادها و ربات‌ها، کاربردهای آسیب‌های ناشی از رشد انفجاری و سریع را در سال‌های اخیر نشان می‌دهند و محیط‌های اقتصادی و اجتماعی قابل‌توجهی را ایجاد می‌کنند.

انتهای پیاممنبع

بخوان  مایکروسافت شبکه اجتماعی سازمانی را که کسی به خاطر نمی آورد آن را از بین می برد